Home office zvyšuje spotřebu energií i vody. Jak efektivně ušetřit?

Plyn

Lidé pracující z domova ušetří za jízdné nebo za benzín, na druhou stranu více protopí a prosvítí. Na spotřebě energie se podepíše také práce na počítači, příprava kávy a vaření. Čím více členů rodiny je doma, tím vyšší náklady jsou.

Výdaje vícečlenné rodiny vzrostou měsíčně až o tisíc korun

Práce na home office se na běžných nákladech spojených s chodem domácnosti skutečně podepíše. Jak moc, záleží na počtu členů rodiny, kteří aktuálně pracují či studují z domova. Do výdajů se promítne nejen provoz pracovních počítačů a další elektroniky, ale rovněž častější svícení, vytápění a zvýšená spotřeba vody. Zatímco menší domácnosti přechod na home office při vyúčtování služeb téměř nepocítí, vícečlenným rodinám může dlouhodobý pobyt doma navýšit výdaje za energie a vodu o více než tisícovku měsíčně.

Jak uspořit za elektřinu? Změnou dodavatele

Úspory elektřiny lze dosáhnout hned několika způsoby. Pomůže výměna klasických žárovek za úsporné LEDky, pořízení efektivního kuchyňského pomocníka v podobě tlakového hrnce nebo změna dodavatele elektřiny. Zda není čas přejít k jiné dodavatelské společnosti, zjistíte během několika chvil díky online srovnání cen elektřiny.

Vytápějte chytře s chytrým termostatem

Zatímco dříve jste před odchodem do práce ztlumili radiátory na minimum, během home office topí naplno a často víc, než je nezbytně nutné. Přitom stačí pořídit si centrální termostat, který hlídá optimální teplotu v jednotlivých místnostech za vás. Dokáže také automaticky začít topit až ve chvíli, kdy se vracíte domů třeba z víkendu na chatě, anebo zjistí, že jsou otevřená okna, kterými zbytečně uniká teplo, a vypne topení.

Zacházejte s vodou úsporně

I naprosté drobnosti stačí k tomu, abyste snížili svou spotřebu vody. Vyměňte večerní koupel za rychlou sprchu, na vodovodní baterie nainstalujte spořiče vody (tzv. perlátory) a do nádržky toalety umístěte WC stop. Tato osvědčená úsporná pomůcka sníží spotřebu vody na jedno spláchnutí až o 7 litrů.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.