Havlíček si naběhl na sociální síti: Hnutí ANO vždy podporovalo přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma

Havlíček a Schillerová

Zviditelnění se na konfliktu v Izraeli se bohužel dalo u některých politiků čekat. Tweety vyjadřující solidaritu s tímto státem jsou bezesporu v pořádku. Našly se ale i takové, které mají více společného s populismem než s čímkoli jiným. S jedním se vytasil také bývalý dvojministr Babišovy vlády Karel Havlíček. Na sociální síti X zveřejnil příspěvek, ve kterém psal o tom, že hnutí ANO vždy podporovalo přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. Opak je ale pravdou, vždy to určitě nebylo, pozorní uživatelé našli hned několik článků z dřívější doby, které toto tvrzení vyvrátily.

V roce 2017 Babiš prohlašoval, že velvyslanectví stěhovat nechce

Na toto si pan Havlíček zřejmě nepamatuje. Zajímavý je třeba článek na portálu iRozhlas.cz. Ten jasně hovoří o tom, že Babiš nesouhlasil se Zemanem a velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma stěhovat nechtěl. Zeman tehdy hovořil o tom, že Evropská unie a Česká republika by měly také svá velvyslanectví přesunout do Jeruzálema podobně jako Spojené státy americké. Babiš byl proti a rozporoval rozhodnutí prezidenta. Žádné vždy, které používá ve svém tweetu Havlíček, tedy nejspíše neexistuje.

Je třeba nevytvářet na Blízkém východě nové konflikty

Ano, takto se Babiš skutečně vyjadřoval pro Radiožurnál s tím, že podobný článek vznikl i v Českých novinách. Nápad Trumpa s přesunutím ambasády podle Babiše nebyl dobrý. No, nakonec se žádné stěhování nekonalo a vše zůstalo tak, jak bylo. Velvyslanectví fungovalo dál v Tel Avivu.

Jako den a noc

V roce 2018, konkrétně v dubnu, vyšel v Reflexu článek o tom, že Babiš s přesunem velvyslanectví souhlasí. Diplomatické zvyklosti jsou takové, že velvyslanectví sídlí v hlavním městě dané země. Babiš hovořil o to, že současný stav je absurdní. Proč tak rychlá změna názoru? Těžko říct. Tímto článkem se následně na sociální síti X ohání i Lepší vláda. Slůvko vždy ve tweetu Havlíčka ale smazat už nejde. Prostě usvědčil sám sebe z toho, že nenapsal úplnou pravdu. Ale upozornil na sebe, o to mu nejspíše šlo.  

 Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/babis-nesouhlasi-se-zemanem-ceske-velvyslanectvi-z-tel-avivu-do-jeruzalema_1712081251_jra, https://www.denik.cz/z_domova/babis-s-presunem-ambasady-v-izraeli-do-jeruzalema-nesouhlasim-20171208.html,https://www.reflex.cz/clanek/zpravy/86571/exkluzivne-babis-souhlasi-s-presunem-ambasady-v-izraeli-do-jeruzalema-soucasny-stav-je-podle-nej-absurdni.html

Karel Havlíček na fotografii s Alenou Schillerovou: Náhledové foto Karel Havlíček/ sociální síť X

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.