Fialova bída? Obchody před Vánoci praskaly ve švech a dárků bylo dost

Petr Fiala

Štědrý den je za námi a aktuálně si už užíváme relativního klidu před posledním dnem v roce a nástupem roku 2023. V médiích se často skloňuje sousloví Fialova bída. I proto není od věci se nad ním zamyslet. Já tak učinil ze svého pohledu a mám pocit, že jde o prázdný termín. Úvaha je tedy brána z čistě mého pohledu, ostatní lidé to pochopitelně mohou mít zcela odlišně.

Obchody v obležení

Párkrát jsem před Vánoci navštívil velké nákupní centrum. Prakticky vždy tady bylo náročné zaparkovat. Jak lidé, kteří mají doma bídu, mohou nakupovat v často předražených prodejnách? Zvláštní. Navíc jedou autem, když jsou pohonné hmoty tak neskutečně drahé.

Pohonné hmoty na cenách před konfliktem na Ukrajině

Přesně tak, navázat mohu na svou předchozí myšlenku. Nafta se dá pohodlně koupit pod 40 korun za litr a benzín je ještě levnější. Kde je tedy ta neskutečná drahota týkající se pohonných hmot? Nějak mi utekla. Asi to ta vláda neudělala tak špatně.

Dárků většinou moc neubylo

Ptal jsem známých a rodiny, jak to vypadalo s dárkydárky. Většinou mi odpověděli, že se cenově dostali výše než minulý rok. Mnozí dárků koupili více. Kdybychom opravdu žili v bídě, těžko bychom si mohli dovolit koupit dárky za tisíce korun. Častokrát šlo přitom o úplné zbytečnosti.  

Nepořádek u popelnic se snad ještě zvětšil

Tak jsem si vyšel na sváteční procházku a šel kolem popelnic. Tolik různých obalů a balíků jsem už dlouho neviděl. Prostě neskutečný nepořádek. Od čeho? Od zabalené bídy, kterou nikdo nechtěl? Prazvláštní.

Bídu si zkrátka představuji jinak

Nepochybně. Je mi jasné, že zvýšení cen za plyn a energie mnohé domácnosti neskutečně zasáhlo. Podle mého jde ale o menší procento lidí. Nezaměstnanost je aktuálně podle dat úřadu práce na 3,5 %. Najít si u nás práci není nijak extrémně složitým procesem. Tedy v případě, že chce člověk skutečně pracovat.Důkazem budiž i mnozí cizinci, kteří často zastávají pozice, jež by našinec odmítl.

Zjednodušený selský pohled

Ano, takto bych své zhodnocení bídy skutečně charakterizoval. Přesto si za ním stojím. A zmíněná Fialova bída? Zatím podle mého nic takového neexistuje. Co bude dál, uvidíme.     

Zdroje info: Autor, https://www.uradprace.cz/web/cz/-/nezamestnanost-v-prosinci-mirne-vzrostla

Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády ČR

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.