01_EUSPA

Evropský parlament vybral Prahu za sídlo vesmírného programu

Poslanci Evropského parlamentu tento týden schválili vytvoření Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) a za její sídlo zvolili Prahu. Nejde samozřejmě o náhodu, již několik let je Praha sídlem evropského navigačního systému Galileo, který bude v první fázi tvořit významnou část aktivit nové agentury. Kromě toho se ale pod ní přesunou i další vesmírné aktivity Evropské unie. Co to bude pro Prahu znamenat a proč se jedná o opravdu významnou zprávu?

Evropa ve vesmíru

Evropské státy jsou ve výzkumu a využívání vesmíru poměrně aktivní. Většinou se ale tyto aktivity realizují skrze Evropskou kosmickou agenturu ESA (Česká republika je jejím členem od listopadu 2008). Ta však není institucí Evropské unie, pouze se členské země obou organizací z velké části překrývají. Snaha Evropské unie o koncentraci vlastních vesmírných aktivit je tak logická.

Tím, že se k němu Unie odhodlala naznačuje, že si uvědomuje význam vesmírných technologií pto blízkou i střednědobou budocnost. EUSPA nicméně nemá za úkol zdvojovat aktivity mnohem větší a zavedenější agentury ESA, naopak, mají spolu maximálně spolupracovat. A zatímco ESA  se bude soustředit na vědu, výzkum a technickou realizaci evropských kosmických projektů, EUSPA bude spíše zodpovědná za jejich provozní záležitosti. 

02_EUSPA

Foto: Pixabay

Vesmír a Česko

Ač o tom česká věřejnost nemá pohříchu často ani ponětí, české firmy i výzkumné instituce jsou ve vesmíru velmi aktivní. V ČR se na vesmírných programech podílí na 50 firem, za všechny jmenujme např. kunovickou 5M, která dodává solární panely pro družice. Také vláda si (snad) uvědomuje význam investic do vesmírných technologií a navýšila je na 1,205 miliard korun ročně.

Povýšení sídla programu Galileo na sídlo nové agentury pro kosmický program je skvělou zprávou a velkou šancí pro české firmy i vědce, neboť se jim usnadní přístup k zajímavým zakázkám a možnostem.

Zdroj informací: tps://www.e15.cz/domaci/potvrzeno-nova-kosmicka-agentura-eu-bude-sidlit-v-cesku-1365197

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

5 komentářů

 1. Martin Vaněk Odpovědět

  Z otroků bude „partner“? Odkdy? Jen další divadlo, neboť je více než jasné, že odpor k EU a jejich politice má v ČR velmi vzestupnou tendenci, a u voleb je reálná šance na vítězství stran, které budou protievropské. Jsme zadlužení takovým způsbem, že už nemáme co ztratit, a pokud se nám podaří obnovit ekonomické vztahy s východními zeměmi (jejichž trhy převzali po katastrofálí politice Chátry 77 a sametových námandů západní země, a to včetně těch zbrojních…/kdo by si nepamatoval onen slavný výrok lháře havla o tom, jakou mírumilovnou zemí se staneme, když zrušíme své zbrojní progrmy a armádu…/), a přesvědčit občany, že tahování opasků ke krku je nevyhnutelná oběť za sametový mejdan podvodníků, kteří tuto zemi zdevastovali a rozkradli.

 2. Luděk Odpovědět

  Martin Vaněk je buď špatně informován nebo prostě lže. Havel žádnej zbrojní průmysl nesložil. Např. ZŤS Martin přecházel na civilní výrobu už tři roky před tím, tohle se na Havla svést nedá! Prostě nedá:-) Ano, šíbrové z prognosťáku nám rozkrádali republiku, ale za to bych hnal k odpovědnosti předsedy vlád, takže za to může Klaus a ZEman, nikoli Havel. Kdo zná ústavu a ví co smí premiér a co prezident, ten to ví.

  1. Martin Vaněk Odpovědět

   Doporučuji zapátrat v paměti, jelikož plno jeho proslovů od 11/89 bylo buďto dodatečně upraveno, nebo rovnou zmizely, a lhář havel posléze dělal mrtvého brouka. Např. slavný proslov ve sněmovně, kde přepadení Jugoslávie žoldáky z NATO označil památným souslovím „humanitární bombardování“, aby po letech, kdy byly velmi pečlivě veškeré záznamy z tohoto proslovu zničeny, pro francouzkou televizi trvdil, že to nikdy neřekl, a ještě to tento „morální gigant“ velikosti psího odpadu svalil na Falbra.
   Ale k meritu.
   Již v polovině 80 let bylo rozhodnuto o útlumu části zbrojní výroby, aby bylo možno reagovat na zvyšující se potřebu obyvatel, i hospodářství. Ovšem v horizontu 15 – 20ti let; po nástupu sametových šíbrů došlo k takřka okamžitému zastavení, a výroba se zaměřila jen na již dohodnuté kontrakty. Byl to právě havel, kdo blouznil o neutralitě, mírumilovném Západě, a např. tvrdil, že se již nikdy nestaneme členem žádné vojenské organizace; to byl ten zástupný důvod, proč jsme si nechali zlikvidovat zbrojní průmysl, přestože patřil mezi světové špičky, stejně jako naše další segmenty. On byl totiž trojským koněm; traduje se, že při první návštěvě USA byl „líbat prsten“, a proto ono divadlo v americkém senátu, kde otroku aplaudovali… Takže kdo je tu vlastně neinformovaný?

 3. Luděk Odpovědět

  Martine Vaňku, neinformovaný jste vy! Neinformovaný v tom, kdo má podle ústavy výkonou moc. Nebyl to prezdent! Stále to není prezident. Veškerá tato rozhodnutí byly v kompetenci předsedy vlády. V době bombardování Srbska to byl Miloš Zeman. TOto jsou fakta! Snadno ověřitelná a všeobecně známá fakta:-) Což je mnohem platnější než bláboly o prstenu. Klidně ty bláboly ale sepište. Jen se obávám, že o prstenu už něco sepsáno bylo. A lépe než se podařilo vám, bez urážky:-)

 4. Martin Vaněk Odpovědět

  Jste schopen vnímat smysl textu? Kde píši, že rozkaz vydal havel? Jen jsem poukázal na fakt, že tento teroristický útok NATO proti Srbsku ve Sněmovně označil za „humanitární bombardování“.
  Dále jste se nevyjádřil k vašim předchozím doměnkám, keré jsem zpochybnil, ale chápu, že ve vašem případě o fakta nejde – sametoví blouznivci se bojí pravdy jako havel svazků STB.
  Jestlipak mi povíte něco o pálení svazků STB od 12/89 – 06/90 pod dohledem OF? Nebo mi jistě vysvětlíte, jak mohl havel zrestituovat Lucernu, přestože tím de facto byly prolomeny Benešovy dekrety? Anebo proč jsme se „dobrovolně“ vzdali cca 330mld. podpisem tzv. česko-německé smlouvy „o usmíření“?
  Pravděpodobně patříte k těm jednodušším, kteří ještě dnes věří na zlé islamisty, kteří létají po nejstřeženějším civilním vzdušném prostoru zcela neobtěžováni, a pomocí svou letadel se jim podaří husarský kousek – sundat tři mrakodrapy…? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *