Evropská města se snaží najít kompromis mezi příjmy z turismu a jeho udržením v rozumných mezích

Benátky

V průběhu covidové pandemie zela prázdnotou i centra těch nejoblíbenějších turistických metropolí.  Cestování je však zpět a vrací se na předcovidovou úroveň. Obyvatelům mnoha měst už však s turisty dochází trpělivost a stále více se objevuje snaha těžce zkoušeným centrům měst alespoň trochu ulevit.

Benátky jako vzor 

Italské Benátky patří k vůbec nejoblíbenějším destinacím Evropy. Míří sem až 25 milionů turistů ročně a centrum je již přeplněné skutečně neúnosně. Benátky samozřejmě z turismu žijí a rozhodně nejde o to, zbavit se jej úplně. Cílem je najít rovnováhu mezi podporou turistického ruchu a ochranou centra či zajištění alespoň základního životního komfortu pro místní obyvatele. Benátky proto zavedly vstupné do centra. To se pohybuje v rozmezí od 3 do 10 eur, v přepočtu tedy mezi 72 Kč až 241 Kč. Benátky z evropských měst bojují s nadměrným turistickým ruchem asi nejdéle a ostatní města si z nich berou inspiraci.

Další města volí cestu zvyšování turistické daně. Typickým příkladem je Paříž, kde na místo původních 0,25 až 5 eur platí nyní sazba 0,65 až 14, 95 eur podle toho, v jakém typu hotelu je turista ubytován. Z dalších měst zvyšujících turistickou daň můžeme jmenovat třeba Barcelonu, nebo Manchester.

Jiná města zase zpoplatňují své nejvýznamnější památky. Za návštěvu chrámu Hagia Sofia v Istanbulu tak zaplatíte 25 eur a do peněženky musíte sáhnout i v případě, že si chcete prohlédnout světoznámé náměstí Plaza de Espana v Seville.

Hagia Sofia

Foto: Pixabay

Omezení bez poplatků

Jsou ale i metropole, které to zkouší bez toho, aby po turistech vyžadovali více peněz. V Aténách tak platí pro návštěvníky Akropole systém časových oken, ve francouzském Marseille zase funguje systém bezplatných rezervací vstupu do místního národního parku.

Praha, která taktéž patří k nejnavštěvovanějším městům Evrop,y zatím nic takového jako zpoplatnění vstupu do centra neplánuje. Mluví se pouze o zpoplatnění vjezdu aut do centra.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/turisticky-ruch-evropa-turiste-nizozemsko-recko-italie-urady-obyvatele-stiznosti.A240304_103252_eko-zahranicni_jadv

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/558839/evropskym-mestum-nevoni-davy-turistu-zavadi-nove-poplatky-omezuji-pristup.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.