Elektřina se od ledna výrazně prodraží: Jak ušetřit?

Ceny elektřiny

Nový rok nepřinese domácnostem v Česku žádný dárek. Naopak, čeká je nepříjemné zdražení elektřiny. Regulované poplatky, které určuje stát, vzrostou o téměř 70 %. To znamená, že elektřina se zdraží o 15 – 23 % v závislosti na tom, kde bydlíte. Je to ale konečná cena? Nebo existuje způsob, jak si na elektřině ušetřit?

Regulované poplatky elektřiny skočí nahoru

Od prvního ledna 2024 se domácnosti v Česku musí připravit na výrazné zdražení elektřiny. Regulované poplatky, které určuje Energetický regulační úřad a tvoří asi 40 % celkové ceny, vzrostou o téměř 70 %. To znamená, že elektřina se zdraží o 15 – 23 % v závislosti na distribuční oblasti. Nejvíce zaplatí lidé v regionech, kde působí ČEZ, nejméně v Praze.

„Od prvního ledna domácnostem prudce vzrostou regulované poplatky elektřiny, které určuje Energetický regulační úřad o téměř 70 %. Celkově by tak elektřina měla zdražit o 15 -23 % oproti současným cenám. Nejlépe na tom budou lidé v Praze, kde růst regulovaných poplatků bude nejnižší, připlatí si lidé ve zbytku republiky, především v distribuční oblasti ČEZ,“ vysvětluje Vrňák, energetický analytik Ušetřeno.cz.

Cena silové elektřiny se bude stagnovat nebo mírně klesat

Podle Tomáše Vrňáka je ale možné tomuto zdražení částečně zabránit. Cena silové elektřiny u dodavatelů, která tvoří zhruba 60 % celkové ceny, by se měla udržet na stejné úrovni nebo dokonce mírně poklesnout. Dodavatelé nabízejí různé slevy a akce, které jsou ale často skryté a neveřejné.

Jak ušetřit na elektřině?

Vrňák radí spotřebitelům, aby si zkontrolovali, kolik platí za obchodní složku elektřiny. Pomocí důvěryhodného srovnávače lze najít nejvýhodnější nabídku a ušetřit až 6000 Kč ročně na jednom odběrném místě.

Změna dodavatele je jednoduchá a zdarma. Stačí vyplnit online formulář a nový dodavatel se postará o všechny formality.

Zdroje info: X, Usetreno.cz, https://www.ceske-novinky.cz/2023/12/30/energie-v-roce-2024-prognoza-usetreno-cz/

Náhledové foto: Pixabay