Senioři

Důchodci si 5000 nezaslouží, měli by dostat více odjinud

A je to tady. Vláda rozdává, premiér se plácá po ramenou s ostatními a spousta penzistů je spokojená. Idylická atmosféra podzimních koronavirových dní. Jak příznačné pro naši malou zemi. Něco se hasí na poslední chvíli. Alespoň pocit některých lidí. Je hořkosladké číst si komentáře u postů premiéra na sociálních sítích. Dlouho to ale soudný člověk přece nemůže vydržet. Ostatně zkusit si to můžete každý sám, máte-li na to žaludek.

Soudný člověk důchodcům nemůže závidět

Samozřejmě. Matky samoživitelky namítají, že by si 5 000 zasloužily také. A takto může mluvit spousta lidí. Hloupě a zbytečně. Proti žádné ze sociálních skupin nemáme vůbec nic. Kdo jsou důchodci? Vždyť jsou to naši rodiče, prarodiče, lidé, kteří se až na několik výjimek celý život dřeli na to, abychom se měli líp. Co s penězi udělají? Vždyť je zase investují do nás. Jen si vzpomeňte, kolik vám, potažmo vašim dětem, toho už dali. Finančními prostředky by se to rozhodně vyjádřit nedalo!

Jde to z daní, mělo by to jít odjinud

Mnozí z nás namítají, že jdou peníze z našich daní, ze státního rozpočtu. Možná si myslíte, že by měli dostat peníze spíše podnikatelé, a to ve větší míře. 14,6 miliardám můžeme zamávat. I tak to penzistům dělá 13 korun na den. Nevzali byste tyto peníze a nedali je těm, kteří to potřebují? Dali. Přesto by peníze měly jít odjinud. Z kapes oligarchů a lidí, již ke svému bohatství přišli tak nějak jinak. Jsou dokonce veřejně známí. Smutné.

Chleba levnější nebude

To každopádně. Počítejme velmi jednoduše. V roce 2010 byl průměrný důchod 10 138 korun. Letos na počátku roku 14 400 korun. V roce 2010 stál pecen 17, 83 korun. Nyní vyjde na 26,43 korun. V roce 2010 si tedy důchodci mohli dovolit 568,59 kusů chleba. Dnes? 544,83. Tedy o 23,76 pecnů méně. Jasně, ve hře je i inflace a další faktory, ale…

Ceny chlebaZdroj dat: Veřejná databáze ČSÚ

Senioři jsou vděční. A divit se jim nelze

Jednoznačně. Důchodci jsou rádi nejen za 5000 korun, ale i za to, že jim konečně někdo něco dal. Premiér to zkrátka s masou penzistů umí. Vždyť Takový bývalý premiér Topolánek podle úsudku veřejnosti bral a bývalý ministr Kalousek rušil. Ale kupní síla důchodců nyní a v minulosti? No, úsudek si udělejte každý sám, ale vyšší zřejmě nebude… A slibovaná valorizace důchodů a reformy v této oblasti? Přidat jednorázově je přece jednodušší. Bude na chvíli klid.

Senioři: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

185 komentářů

 1. toman Odpovědět

  Závidíte důchodcům usmolených 5000 Kč. Jsem jeden z těch, který od svých středních let nespoléhal na státní almužnu, zvanou starobní důchod. Pokud jsem měl nějaké volné prostředky nakupoval jsem nemovitosti, konkrétně zemědělskou půdu. Na splátky. Taky jsem ji pronajal. Když jsem dovršil důchodový věk měl jsem na škole ještě 2 potomky. Z příjmu za nájem jsem si mohl odečítat slevy na studenta. Pak to bylo zrušeno. Já si nestěžuji, akorát když stát dává, proč nebrat!

   1. Ladislav Dvořák Odpovědět

    Tak nakupujte jinde – já kupuji máslo za 34,-, někdy i levněji a chleba , žitný za 26,-

    1. Magda Odpovědět

     To záleží na tom, odkud jste. Jezdit si pro ten chleba a máslo deset kilometrů a víc by se poněkud prodražilo.

    2. Lukas Odpovědět

     Taky jde trochu o kvalitu – ano, máslo se dá koupit za 34,- ale chutnali jste to někdy? Já toho vydržím hodně, ale tenhle Polský hnus jsem musel vyhodit. To se fakt nedalo pozřít.

     1. František

      Lukasi, já pro ten polský hnus jezdím pravidelně do Polska, mám to nějakých 86 km. Garantuji Vám, že kvalitnější potraviny u nás neseženete ani o 4-5x větší cenu. Asi na rozdíl od Vás ještě mám „v hubě“ chuť másla, které jsem utloukl vlastnoručně, chuť čerstvého kravského i kozího mléka, chuť drůbežího masa ze dvorka, chuť vepřového, hovězího… Musím ale konstatovat, že polské potraviny vzpomínaným chutím jsou dost blízko, kdežto u nás nikdy nevíte, co koupíte. Polské potraviny se mi v ledničce nekazí, na sýrech se nedělá týden před expirační lhůtou hnusná černá plíseň atd. V neposlední řadě vidím tam u venkovních občerstvení 50-100m fronty Čechů, co doma polské potraviny haní, jak trpělivě vystojí frontu na kus „polského hnusu“ a -s prominutím- žerou jak zájezd. Asi tak…

     2. Vlastimil Kub

      Tak si myslím, že vysloveně lžete. Polské máslo má 82 % mléčného tuku jako všechny ostatní, dle testů časopisu dTest. Pokud nemá v sobě salmonelu, je naprosto srovnatelné a na chuti nic nelze poznat. A ve Zlíně jde koupit v mnoha obchodech za 22 – 34 Kč.

     3. Jan

      Levné máslo jde především ze strategickcých rezerv a jejich zdrojem v německých obchodech je Německo v holandských Belgie a Holandsko. Je hluboce zamražené ovšem postrádá klasickou vůni. Není zdravotně závadné ovšem vyžaduje rychlou spotřebu.

    3. ​​QQQ Odpovědět

     Máslo kupuji za 21,90 Kč, v současné době je například za 26,90 Kč akce v Penny, chleba jde sehnat za 11,90 – 13,90 (0,5 – 1 kg), vánočky 26,90 Kč (400 g), záviny (makové, jablečné, tvarohové) 23,90 Kč (400 g), kvalitní černé čokolády z ciziny od 6,90 Kč, bonboniéry 12,90 – 15,90 – 20 Kč (jinde ty samé lze sehnat za 80 Kč), nanuky za 2,49 – 3,11 Kč .. prostě člověk musí být šikovný a neustále počítat (váha, cena, kvalita, výhodnost). Raději utrácím za počítače, nyní zase celkem zhruba 100 000 Kč. Uvedené ceny potravin jsou z obchodů na Vysočině.

     1. vašek

      Ten chleba za 13,90 /kg se dá jíst? Tu bonboniéru bych chtěl vidět, to musí být dílo, ale ne k jídlu.

     2. QQQ

      Vašek
      20.11.2020 v 14:16

      Ten chleba za 13,90 /kg se dá jíst? Tu bonboniéru bych chtěl vidět, to musí být dílo, ale ne k jídlu.

      > musím odpovídat na sebe, protože na vás se nedá

      Je to právě naopak, než myslíte. Koupíte drahou věc a je mizerná, nedá se jíst. Například koupím bonboniéru za obvyklou drahou cenu a ona je uvnitř šedivá, takže reklamace a nespokojenost. U výhodných tipů se to téměř nestává, pokud ano pár korun mi líto není!

     3. srnka

      Ne, ne ne, to máslo opravdu nechci, to se nedá jíst, raději za 42 korun v Bille ve slevě Jihočeské.
      Ty ,,kvalitní,, čokolády z ciziny jsem hodila slepicím. Dobrá byla akorát Carla.

     4. Bacil

      Sehnat nebo koupit?Pamatuji dobu že jsem máslo za stejnou cenu koupil v Chebu i Vyšném Německén.

     5. Zdeněk

      To není máslo ale kunerol který se za socialismu dával vepřům jako se syrovátka také dávala vepřům. Dnes tomu honosně říkají actimel. Jste směšná inteligence ODS. Kdyby za Havla a Klause se nerozkradli biliony tak jsme někde jinde. Jenom hnojař ODS závidí důchodcům 5 000 korun na vánoce. ODS a Národní Fronta Kalousek přidali důchodcům kulový hofno nebo 40 korun. Názory papoušků ODS a feťáků nečtu.

    4. Marie Odpovědět

     Vážený pane, přeji Vám, že dostanete chleba za 26,-, ale všichni takovou možnost nemají, v místě, kde je jeden obchod a nejdražší v republice /COOP/ si asi paní těžko zajde jinam.

     1. Zdenál

      COOP tudíž bývalá Jednota VM je už jedním z posledních českých firem, proto je postupně vláda ruší. Nezbude, než dělat útratu holandským nebo německým potravinovým řetězcům.

   2. vera Odpovědět

    Podívejte se na ten graf pořádně. Je tam období 01/2020 a cena je nad hranicí 28,– Kč. A je tam uvedeno „průměrná cena chleba“ a není uvedena gramáž. Cena másla tam vyznačena není.

  1. liuše Odpovědět

   Velmi dobře napsáno, souhlasím s vámi, vždy je nutno pamatovat na zadní kolečka–bydlet ve svém, a mít nějaký polštář.

   1. Eva Odpovědět

    Jak chcete myslet na „zadní kolečka“ s malým platem? Dá se někde bydlet zadarmo? Nakrmí a obleče Vás někdo zadarmo? Nedej Bože, když z toho musí živit ještě více lidí, včetně dětí. I když jsou na to 2 dospělí, mají se co ohánět. Natož jeden člověk.

    Máte vůbec potuchy, kolik lidi se živilo poctivě prací, ale protože nebyli VIP profese, měli celý život jen ty nejmenší platy? Z čeho asi tak měli nebo mají šetřit? I kdyby někde našli a každý měsíc si odložili byť i „jen“ 200-300 Kč, na jak dlouho jim to, při těch každoročně se zvyšujících inflacích vystačí jako přilepšení k důchodu? Co si za to za 20 let pořídí? Možná tak luxusní boudu pro psa, pokud ho dříve hlady nesnědí.

  2. šárka Odpovědět

   článek sem si přečetla několikrát, abych pochopila tuhle diskuzi 🙂 koukám, že stačí správný nadpis, aby se neřešilo to podstatné, média nejsou snad směroplatná proto aby se tady spustila diskuze, ve které se akorát řeší kdo co komu závidí, fakt jsme tak hloupý národ?? podstatou je snad to, že stát vyplácí peníze na základě 2,. vlny koronaviru těm, kteří nebyli ohroženi ekonomicky jako jiné skupiny, z hlediska zdravotního je to nejohroženější skupina, ale ekonomicky asi ne !!! takže klidně ať berou 50 tis měsíčně pokud to ekonomika dovolí, ale tohle je přece jasný populistický krok naší vlády před dalšími volbami,

    1. jiří kušera Odpovědět

     Šárko to si nemyslím hodně lidí má důchod malý pokud si někdo myslí že důchod 15 tisíc je hodně at to zkusí vím že hodně lidí vydělá také ty peníze oni si mohou někde přivydělat tak to je běžné ve světě i u nás starší člověk je bez šance.

  3. Jan Odpovědět

   Jenže to rozdávání jde z dluhu. Sám jsem příjemcem, ale dobře si uvědomuji, že to budou muset jednou zaplatit i moji vnuci i s úroky. Ta pitomá koncepce socanů, že musíme rychle dorovnat příjmy se západem povede jen k přesunu práce do levnějších zemí a ke španělské míře nezaměstnanosti. Domácí jsou na podpoře a v italských fabrikách kolem Milána maká 40 tis. Číňanů, kteří sem pak dotáhnou každou infekci. A pochoppitelně, když se stáním zam. sype ročně po 15% důchody se púropadají a ceny zejména potravin, nájmů a energií rostou.

  4. vera Odpovědět

   Co bylo zrušeno? To, že poživatel starobního důchodu si nemůže při zdanění svého příjmu uplatnit odpočitatelné položky z výpočtu daně z příjmu FO? Jestliže máte na mysli formulaci zákona o daních z příjmů někdy v roce 2007, tak v dalším roce došlo k tomu, že nejvyšší soud ČR tuto novelu zrušil nebo došlo k zpětvzetí předchozí novely zákona a mohl jste si zpětně podat daňové přiznání a dostal byste slevu od FÚ nazpět.

 2. Tesaříková Odpovědět

  Nás důchodce nejvíce poškodil soudruh Kalousek, příjmy od roku 1986, šla jsem do důchodu po 17 letech, t i co jdou nyní? Spočítejte si příjmy od tohoto roku. Mě konkrétně to stálo 2 tis. měsíčně po 44 letech práce, se velice slušných příjmen jsem dostala 10150 kč. Přídavky 40 kč, to byl výsměch. A to nám mladí závidí, To co dnes mají, je naše práce. Důchpd beru 24. tzn. 10 tis. mínus, proti tem. co berou 5. v měsíci. Myslím , že už stačilo. Soudruzi

  1. Hana Odpovědět

   Přesto za Kalouska jsme měly důchod 52 % k průměrné mzdě a tento trend se držel zatímco za Babiše šly mzdy rychle nahoru kdežto důchod velice pomalu, takže dnes je důchod kolem cca 38% k průměrné mzdě. To je mnohem více vypovídající ukazatel než výše v korunách. Důchodci si dnes koupí mnohem méně proti pracujícím než v době Kalouska.

   1. Důchodce Odpovědět

    Ano, je to tak, ale spousta důchodců nejen že to nechápe, ale hlavně ani nechce slyšet……ti co nemají děti a vnuky, mohou uvažovat ,, po mně potopa“, ale takových mnoho nebude….

   2. Roman Jeschke Odpovědět

    Nejsem důchodce ani nezávidím. Většina důchodců má vyřešené bydlení, tak jim zbyde více než rodinám s dětmi. Mnoho mladých platí půjčky na bydlení, musí se dopravovat do práce, všechno stojí peníze. Vy se vyspíte do růžova, nemusíte se stresovat v práci. Dnes jsem byl po práci nakupovat ve 14.15 a za mnou u pokladny 0,5 metrů důchodkyně. Já se snažím dodržovat 2 metry odstup. Mlčel jsem. Co mne vadí je zvyšování věku odchodu do důchodu v průběhu hry. Já mám odpracováno 42 let a ještě mne čeká 8,5 roku. Znám důchodce, co jsou delší dobu v důchodu než kolik sami pracovali ??

     1. Zdenál

      To se dá lehce spočítat. Jestli pracuje od 15ti, tak je mu 57.

    1. vera Odpovědět

     Pane Jeschke? Vy si myslíte, že ti, kteří jsou dnes poživateli starobního důchodu, tak po celý život zaháleli, nechodili do práce, nemuseli se – jak vy říkáte „stresovat“. Ti všichni ten svůj tzv. důchod berou z toho, že si na něj svou prací vydělali za celý život.
     Ti lidé byli také mladí, také měli děti, půjčky, které museli splatit. Ta paní, která za Vámi stála 0,5 metru a Vám to vadilo, proč jste jí neřekl, ať se posune dál. Ostatně, mohl jste se obrátit o pomoc i ke členovi ochranky. Vy znáte důchodce, co jsou delší sobu v důchodu než kolik sami pracovali?? Já ne. To by musela být žena, narozena kolem roku 1930, která měla 4 a více dětí – ta mohla tehdy odejít do starobního důchodu ve svých 53 letech, tak až v roce 2036 bude 53 roků ve starobních důchodu. Máte odpracováno 42 let a 8,5 Vám schází do odchodu do starobního důchodu? To budete mít odpracování 50,5 roku, až budete důchodový věk? To nejste ani vyučený? Radujte se, že jste zdráv, že pracovat můžete a že, doufám, Vás Vaše práce – zřejmě nekvalifikovaného pracovníka – baví.

   3. Zdeněk Odpovědět

    Jste všichni úplně mimo a vůbec neberete v úvahu,kdo tenhle systém snižování
    výměr důchodu vymyslel.Byl to Klaus v pozici minstra financí.Když nastoupil do této pozice,tak původní procentní výměru snížil z padesáti procent na čtyřicet pět
    a ihned nechal uzákonit,že do roku 2025 bude procentní výměra pouhých 35 procent
    tak,že každým rokem se bude do roku 2025 snižovat.A tenhle zákon nikdo nezrušil.
    Proto se každoročně ten poměr k průměrné mzdě snižuje.Takže ani Kalousek,nebo Babiš,ale Klaus za poměrné snižování důchodu může.

   4. jirka Odpovědět

    NESOUHLASÍM ! Kalousek/velezloděj a podvodník/ jak může dostávat v médiích takový obrovský prostor pidistrana top09 ,která při volbách byla pod hranicí volitelnosti ! Za kalouska a vlády nečase/kdy vládu defacto řídila Nagyová / přidala vláda důchodcům ostudných 49,- Kč ! /

  2. Jan Morava Odpovědět

   Vážená paní, pan Kalousek zvyšoval důchody podle stejného zákona a vzorce jako dnes pan Babiš. Jen v době krize mu vyšlo přidání pouze 40 Kč. Svým vedením státních financí pomohl nastartovat ekonomický růst, díky kterému potom měl pan Babiš možnost si kupovat voliče jednorázovými příspěvky důchodcům. Ti ho potom bezmyšlenkovitě volili. Z hlediska vztahu důchodů k průměrné mzdě a úrovni cen byly za pana Kalouska důchody vyšší než dnes. S úctou spokojený důchodce.

   1. Magda Odpovědět

    A přesto víc hodnotím Babiše, ono i to jízdné pomůže nám na vesnici, kdy se musí jezdit pro cokoliv do města.

    1. Jika Odpovědět

     Jenže to jízdné stejně musí někdo zaplatit, dopravce tam nejezdí zdarma. Neexistuje nic co by bylo zdarma. Kvůli tomu aby Vám zůstalo na občasné jízdě o 20Kč více, musí jiní zaplatit pravidelně to co jinak stojí i několik set (jízda autobusu bude odhadem cca 30-35Kč/km nákladů ne-li ještě víc, dotaci bych pochopil kdyby ty autobusy jezdily spíš plné než prázdné, sám totiž bydlím na vesnici). A tyto peníze pak chybí jinde. V tom si prostě nevyberete, ale tím že zvolíte koblihu zdarma teď se obíráte o hostinu zaplacenou ze svého později. Asi to nepochopíte,…ale s tím rozdavači počítají. Ale i přesto Vám ty „dotace“ přeji.

   2. Tomáš Odpovědět

    Pane Moravo to co říkáte je hezké pouze zapomínáte na to že geniální Kraďousek nás podržel v krizi o 2 roky déle než okolní státy a je to darebák který ma na rukou krev a nakradl toho docela dost v normálním státě by byl v kriminále a ne v parlamentu.

   3. Petr Majevský Odpovědět

    Zbytečně lžete,pane Moravo.Kalousek přidal babce se sedmi tisíci důchodu 40Kč a tomu,kdo měl důchod třeba 18 000Kč,tak tomu přidal několik stovek.Zdůvodnil to tvrzením,že ten s vyšším důchodem odevzdával více peněz.Jenže ta jeho tzv. valorizace postihla každého stejně,ať babku se sedmi tisíci,tak toho bohatšího.Příště si více pro svá tvrzení zjistěte.

    1. Jan Odpovědět

     Pane přidává se vždy procentem. Takže za Kalouska i za Babiše dostane vždy ten co má menší důchod méně než ten co má vyšší. Ovšem nivelizace výměr důchodů je v ČR jedna z nejvyšších v EU. Rozdíl je pár mtisícovek a rozhodně neodpovídá tomu co dobře vydělávající člověk do systému zaplatil.

   4. Jana Odpovědět

    Máte naprostou pravdu. Jen jednou jsem to v diskuzi napsala a halda důchodců mě málem „ukamenovala“. Takových nadávek a vulgarit, od těch „chudáků staroušků“, si ani neumíte představit. Vážím si každého slušného člověka, který nevidí jen na výši svého důchodu. Děkuji Vám.

 3. Sam - Moravský kreativní komentátor Odpovědět

  Bohužel je to tak a ještě bys to měl Štěpane srovnat s dobou co nepamatuješ – situzaci důchodců před rokem 1989, ale nejen na počet pecnů chleba – 500 pevnů chleba důchodce nesežere ani za rok, ale i důchodce potřebuje mít střechu nad hlavou, topit a svítit a občas se i umý a napít vody.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Něco pamatuji, jsem Husákovo dítě. Chléb byl jen příklad, i tyto statistiky by bylo možné najít. Mějte se a díky za koment!

   1. Petr Majevský Odpovědět

    To,že jste Husákovo dítě,jak se říká,z Vás ještě nedělá znalce.Vaše operování s chlebem je vachrlaté.Bochník chleba v té době stál 3.90Kčs.Jenže měl váhu 1,5kg.Čili půl kg chleba byl za 1.30 Kčs.Dnes mají chleby váhu maximálně 750 g a jejich cenu už nemůžete srovnávat.Pokud to srovnáte,tak by tehdy stál chléb při dnešní váze 1.95 Kčs.A taď můžete porovnávat.Kromě toho jsem za byt 3+1 platil 871 Kčs is energiemi.Dnes platím 10 049Kč.Musíte totiž počítat i zvýšení cen jinýcj produktů,ne jenom chleba!

    1. Zdenál Odpovědět

     My jsme se zase učili ve škole, že kilo chleba vyrobili komunisti za 26,60 Kčs. A pomocí dotací srazili cenu na 4,20 Kčs. Totéž bylo i s byty. Státní byty byly téměř zdarma, kdo v nich bydlel víme všichni. Lehké počty pro prváka základní. Těžce pracující dělník udělal práci v hodnotě 30ti tisíc a dostal k výplatě 800 hrubého měsíčně. To má dneska řemeslník za půl dne.

   2. Bacil Odpovědět

    Pamatuji dobu kdy důchodkyně brala 600Kč důchod a neumřela hladem.Chleba který koupila u pekaře za 5.20kč vydržel čerstvý celý týden.

 4. Otakar Bureš Odpovědět

  Co člověk, to názor. Já osobně jsem pracoval, někdy opravdu tvrdě 53 roků. Tedy do svých 71 roků. Nespoléhal jsem, že důchod bude to pravé na přiměřené žití, prostě jsem si chtěl a také vytvořil určitou rezervu na přilepšení, popř investice, opravy atd. Dnes je mi 74, žiju spokojeně, skromně jako celý život, tedy si na nic nestěžuji, jen mne mrzí, že i naše důchody jsou prakticky vypláceny z peněz, vlastně z půjček…

  1. Vladimír Odpovědět

   Souhlas,šel jsem do penze po 44ti letech důchod 9400 Rom 10400.Ale jsem spokojenej,že jsem se dožil 66ti relativně ve zdraví a bez jedineho prášku 5000? Když je nedám nic se nestane.

 5. Mojmír Odpovědět

  Který sprostý gauner vymyslel valorizaci důchodů polovičním růstem mezd? Nebyl to Klaus? Na něho by to vypadalo. Copak jsou senioři poloviční lidé?

  1. Jan Morava Odpovědět

   Prostudujte si, prosím, způsob výpočtu valorizace důchodů, než začnete kritizovat. Je to jinak, než zmiňujete.

 6. Jitka Odpovědět

  ….jsem také důchodkyně s podprůměrným důchodem, ale hlava mi to nebere. Důchodců se koronavirus dotkl nejméně !!! za tím si stojím. Ale co ti s nízkými příjmy a samoživitelé, když nemohou chodit do práce?….A nikdo se jich neptá : máš na nájem?….zkrátka předvolební tah na důchodce….jsem staří ale ne blbí…..

  1. Důchodce Odpovědět

   Máte pravdu Jituš, nejhůře na tom asi jsou maminky samoživitelky a jejich děti, zdaleka ne všechny si za svoji situaci mohou samy ( několik jich znám ), kvůli Covid – 19 ztratily zaměstnání a jsou bez peněz, nové zaměstnání není, ani pro ty kvalifikované a pracovité.

   1. taleb Odpovědět

    No ale i děti těch samoživitelek mají tatínky, že. Proč bysme to za ně měli platit my, kteří se o svoje děti staráme?

   1. Zuzana Odpovědět

    Píšete jen o starobních důchodcích, ale co vdovy, vdovci, sirotci, invalidé, ti také ten příspěvek dostanou. Je to další forma důchodu. A příspěvek dostanou všichni, kteří pobírají jakoukoliv formu důchodu.

 7. Otto Svatojánek Odpovědět

  Jak psal kolega Toman (doufám, že ne ten z klanu Tomanů ministrů), je třeba nespoléhat na státní důchod i když se s ním také nechá žít, ale rozumně investovat pro dobu důchodcovskou.
  Já mám důchod něco přes 30tis. podnikám od roku 90 a můžu si dát každý den Plzeňský a moji
  zaměstnanci také. Ahoj lidi a hlavně zdraví a nenechte se otrávit. Otta.

 8. Marek Odpovědět

  Důchodci by si zasloužily víc,žijí v bídě a ještě mají výdaje za léky a doktory i za pomůcky,těch 5000 kč by měli dostávat pravidelně jednou za půl roku aby žily trochu normálně i když chudě…

   1. Petr Majevský Odpovědět

    Tehir:a Vy byste měl jít do školy,kde jste se vzdělával a chtít vrátit školné.Oni Vás tam totiž češtinu nenaučili.

  1. Jan Morava Odpovědět

   Výdaje za léky a doktory jsou zastropované a co je navíc, důchodcům se vrací. Jsem důchodce a žiji si určitě lépe, než např. mladé rodiny s malými dětmi, ženou na mateřské a s hypotékou za zády.

   1. Anna Odpovědět

    To máte kliku – já si žila v pohodě jako samoživitelka s 2 dětmi i když je fakt, že jsem měla 2 práce – ale byla jsem zdravá a nebyla líná – pak přišla rakovina, borelioza, šedý zákal, cukrovka, vyhřezlé plotýnky, žaludeční vředy, depky – dohromady 8 operací (pobyty v nemocnici nepočítaje) a najednou jsem z pohody byla v pr..li. A co se týče léků – musím si kupovat i léky, které doktoři nepíšou (např. Ibalgin gel atd.) a to sakra leze do peněz.

   2. Eva Odpovědět

    Nějak zapomínáte, že právě ty maminy na mateřské dostaly už začátkem roku přidány DESETITISÍCE. A příspěvky se navyšovaly už několikrát. Stejně tak platy.

    Kolikrát dostali přidáno právě jen důchodci? Kteří a kolik? Nejchudší 2-3 stovky, které nepokryly ani tu vylhanou inflaci. Skutečná inflace je totiž až 15-20%, ne nějaká 2-3%, jak se alibisticky a LŽIVĚ uvádí. Neznám osobně NIC, co by se zdražilo za rok jen o 2-3 %. Jídlo dokonce NĚKOLIKRÁT, takže za rok až o desítky %.

    Nehledejte chybu v důchodcích, kteří POPRVÉ něco dostali nad povinnost, ale v systému, který je odsunul už před lety na vedlejší kolej. A zatímco těm s žebračenkami místo důchodu přisypává po zrníčkách, těm bohatým zase naopak sype plnými hrstmi.

    I když je to jen statistická hra s čísly, existuje nějaká hranice chudoby. Přidávat plošně nebo procenty je stejná zhovadilost, jako živit parazity a přísavky na systému. Pokud by se tedy mělo pomáhat spravedlivě, tak podle VÝŠE skutečného příjmu (důchodu). Kdo má malý důchod – přidat nejvíc. Pokud máš velký, tolik přidat nepotřebuješ. NIC nemáš 5x dražší, než ti chudí.

    Nevím do které skupinky patříte Vy, ale pokud nejste nenasytný hamoun (a myslím, že nejste), pak mi dáte za pravdu.

 9. Maria from Mainz Odpovědět

  Vláda by si měla uvědomit, že pouze díky dnešním důchodcům , má dnes z čeho rozdávat. Na druhé straně, spousta dnešních samoživitelek je single úmyslně, jelikož jim to vyhovuje, všichni je podporuje, všichni je lituji. Muže nepotřebují, protože u sklenky vína mohou sedět samy pouze ve společnosti dalších samoživitelek, muž jim stačí pouze na pár okamžiků… Kdežto důchodci musí platit energie a stravu z již tak nízkých důchodů a spoustu peněz za léky, které se neustále zdražují, přičemž si nemohou ani dovolit a musí se spokojit s náhradami, které mají spoustu vedlejších účinků. Oproti tomu naše vládní garnitura se svými stotisícovými platy si může dovolit zdražovat, jak se jim líbí… důchodci nemají na drahá auta, natož kolikrát ani na jídlo, ani jako singl matky si nemohou vysedávat po vinárnách.

  1. Jan Morava Odpovědět

   Měl byste si uvědomit, že vláda může rozdávat díky pracovitosti firem a zaměstnancům, kteří platí daně a ne díky dnešním důchodcům. Když vidím ty staré pardály s mladými kočičkami, tak asi ty samoživitelky vznikají nějak jinak, než píšete. Jako důchodce sice drahé auto nemám a ve vinárnách nevysedávám, ale žiji si velmi dobře a tu lahvinku vína jednou týdně si se ženou vždycky dopřejeme.

   1. Petr Majevský Odpovědět

    Musím se znovu ozvat.Ti staří pardálové s mladými kočičkami nejsou závislí na důchodu,ale na penězích,které získali bůhví jakým způsobem.Miliony se mohly vydělat legálním způsobem,ale to množství miliardářů poctivě ke svým miliardám nepřišla.Používáte někdy směšné argumenty,pane Moravo.A u těch bohatých jsou ty mladé kočičky,o kterách píšete.Myslíte,že je tolik skutečně bohatých,aby byly všechny ženy zlatokopky?

 10. václav Odpovědět

  Patřím již také mezi důchodce-žil jsem skromě a neustále šetřil s manželkou jsme vychovaly tři syny a pořídili si domek vždy ze svého nikdy jsme se politicky neangažovali a koukali pouze žit pro rodinu a překonali i těžké situace dnes jsme spolu přes 42 let a pořád se můžem jeden na druhého spolehnout teď ve stáří když už nám zdraví neslouží a musíme obracet každou korunu se máme stále rádi. Za každé přilepšení děkujeme a vážíme si toho ,ale těch sprostých nadávek a ponížení co se na důchodce valí radost nemám co jsme udělali že nás společnost nechce kde je slušnost a úcta o poctivosti ani radši nemluvit .Snad to nejak dožijem a ti sprosťáci si to uvědomí ! !

  1. Alena Odpovědět

   Máte pravdu, ti dnešní „mladí a zdraví už určitě mají na důchod našetřeno“. Za našeho mládí si nikdo ani nepomyslel, že se situace takto zvrtne, makali jsme, vychovávali děti a pomáhali jsme jim, je to právě o výchově. Dnešním mladým se nechce pracovat (neházím všechny do jednoho pytle) ale z čeho mají ve dvaceti na drahá auta, vysedávání po hospodách, drogy. Kradou a lumpačí. A ti rádoby chytří co nám vládnou a vymýšlejí si nelogickou práci za velké peníze a 13 – 14 platy? nemají ponětí jak žijí dnešní důchodci. Mě osobně těch 5000 moc pomůže, mohu si dovolit sociální pomocnici.

 11. Sedláková Odpovědět

  Je to příjemné když Vám stát dává a nemáte možnost si vydělat navíc jinou formou. Nemohu
  se však smířit s tím proč by měli dostat tuto částku pracující starobní důchodci, kteří pobírají několik
  let důchod a ještě pracují. Jsou to většinou důchodci na dobře placených místech i státních a jejich příjmy jsou povětšinou veliké. Takže si myslím, že se mělo rozdávat podle zcela jiného metru a systému.

 12. josef balsamo Odpovědět

  Proč by měla místo důchodců dostat peníze samoživitelky? Položme ji otázku, proč jsou samoživitelky? Většina z nás jsou samoživitelé. Dá vám snad někdo mzdu jen tak pro dobré oči? Pokud žena nebyla prokazatelně znásilněna, neměla by se počítat mezi samoživitelky. To dítě má přece otce, ne? Proč má stát tak hloupé zákony, že tito otcové se mohou vyhýbat placení alimentů? To je ten lepší případ. Ten rafinovanější je, že se samoživitelka domluví s přítelem předem, aby mohli od státu inkasovat, a to už je čirý hyenizmus.

  1. honza Odpovědět

   naprosto souhlasím, ať už v tom udělají úřady pořádek.
   Proč má stát tak hloupé zákony, že otcové se mohou vyhýbat placení alimentů? Každé dítě má otce.

   1. Petr Majevský Odpovědět

    Proč má stát tak hloupé zákony?Protože je vytváří a schvalují Vámi a i jinými zvolení „zástupci lidu“.A přesto je volíte stále znovu a znovu.Pak se nedivte těm mizerným zákonům.Je to i vvina voličů!

   2. Marie Odpovědět

    Souhlasím s Vámi, a teď si ještě ‚CSSD vymyslí, že budou platit výživné za neplatiče a pak to budou vymáhat! Jaka asi, když ten neplatič kašle na soudní rozsudky!!!!

  2. Anna Odpovědět

   Pletete si pojem samoživitel. Samoživitel je dospěla osoba která vychovává děti bez další dospělé osoby v domácnosti. Je to i rodič kterému druhý rodič platí alimenty. U dětí 0 – 6 let jsou alimenty vypočítávány 7 – 10 % z příjmu, tudíž to není žádná závratná suma. Samoživitelé jsou i muži , znám osobně dva. Jeden pobírá alimenty 1500Kč a přitom plivou špínu na všechny ostatní, je to smutné.
   Ti co tu plivou špínu na samoživitele by si měli uvědomit že nejspíš i oni mají děti nebo vnoučata a nikdy nikdo neví jak dopadne. Třeba váš potomek jednou bude samoživitel a lidé do něho budou kopat asi se vám to líbit nebude.
   Mí rodiče jsou důchodci moc jim přeju aby ty peníze dostali, pořád lepší než aby je prožrali korytáři. Já bydlím s mojí babičkou je ji 87 let ale aby se tak obouvala do samoživitelů jako nějací důchodci tady, to jsem u ní neviděla.

 13. Karolina Odpovědět

  Důchodci pracovali, vychovali generaci dnešních lidí, atd…pracovali dost, a ted si to nezaslouží..Běžte se vycpat.Však na každého dojde..máme vysoké vydaje za léky, a nájmy.A tenkrát platy byly malé, né jako nyní 40 tis a zlaté padáky!!!!!!!!!!!! Zde je bordel.Plat 100tis je vysoce nemorální, a zlatý padák 1-2 milony to už je hnus.Za co????? A Covid je velmi nebezpečný pro všechny.Podnikatelům vyplácet méně, oni by si měli z výnosů více šetřit na dny budoucí.

 14. jan Odpovědět

  Babiš to dělá dobře a nelze nu nic vyčítat! Na důchodce se za chemika Kalouska zapomnělo… Teď kritizuje, až se u toho poslaneckého kecpultu třepe nervozitou… A mladí? Ti, kteří pracují a nelajdačí, si taky pěkně vydělají! A snížení daně ze mzdy? Po tomhle se už volá od hadřáku… Až Babiš to spočítal a uskutečnil! Horší to bude s těmi, kterým se pracovat nechce! Těm se zvýší kulové… A opozice zase řve! Ale i oni to mohli udělat! Ještě před Babišem…

  1. Jarmila Odpovědět

   Kalousek se u poslaneckého kecpultu netřepe nervozitou, ale mívá absťák! A kritizuje všechno jen proto, že už není u koryta a je považován za politickou mrvolu. A o to víc vyřvává!

 15. Jiří Odpovědět

  Patřím mezi důchodce s důchodem o něco vyšším než průměr ( pracoval jsem do 68 let ) . Mohu říct , že bych oželel těch 5000 Kč , ale rozhodně bych je přál těm , kteří jsou hluboko pod průměrem , kteří poctivě pracovali v méně placených profesích .

 16. Kerim Odpovědět

  jako důchodce kálím, močím a zvracím na všechny vlády po sametovém puči, které jsou stále prolezlé bývalými bolševiky a estébáky stejně jako jsem to dělal na tyto rudobolševiky, když ještě byli oficiálně komunisty a estébáky před rokem 89
  ….a tu svojí Kč 5.000 almužnu, ať si nacpou do zadku

   1. Petr Majevský Odpovědět

    Má jenom svalnaté řeči.Takoví jsou všichni,co hodně kecají.Nic víc v tom,paní Magdo,nehledejte.

  1. Konstábl Odpovědět

   KERIM : Tak těch 5.000.- Kč můžete věnovat naší menší minoritě, která nás vlastně utláčí a je v převaze.

 17. Alena Odpovědět

  Je mi 71 let a naprosto nesouhlasím s tím, že „KAŽDÝ“ důchodce, i ten, který bere nejvyšší důchod, dostane toto „rouškovné“. Je doporučeno nevycházet z domu, hospody, pro stařečky, kteří se tam pravidelně scházeli s kamarády, zavřeny. Víte, kolik ušetří? Divadla, kina, výstavy, nic. Víte kolik ušetříme?
  Je daleko víc lidí, kteří přišli o práce a musí platit nájmy atd. by si toto „rouškovné“ zasloužili!!!!
  A ANO, komunisty a populisty volit nebudu!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Vlk Odpovědět

   Paní Aleno, jen tak mezi námi a koho byste chtěla volit ?
   Vždyť jsou všichni stejní, jestli to je komunista či nějaký demokrat
   je úplně jedno, protože věřte nebo ne, jim o spokojenost národa rozhodně nejde.
   Třicet let od revoluce mají z toho všeho jen prospěch pro sebe.
   Takže ono to máte úplně jedno ! Teď rozdají pětitisícovky a za rok či dva
   si rozhodnou, že je v podobě daní chtějí zase nazpět.

  2. Zdeněk Odpovědět

   Důchodci mají každý měsíc velké problémy vše zaplatit.Za divadla, kina výstavy neušetří ani korunu jednoduše proto , že na ně nemají. Ale od mládí žili skromně a tak v tom pokračují. Nestěžují si, že nemají na nový mobil , ten starý už je k ničemu vždyť je už rok starý, tak jak to dělají ti mladí. Stát pomáhá každému. Třeba jen tím že se ruší superhrubá mzda a snižují daně. Tak proč tolik nenávisti když se pomůže i důchodcům.

 18. libuše Odpovědět

  Rozdávat Ježíška a půjčit si na to?Co mi to připomíná–kup ted, zaplatit poději.Ale někdo to zaplatit musí!!

 19. Irena Odpovědět

  Jsem poměrně mladá důchodkyně.Pracovala jsem 45let a měla 3 děti.Mateřská byla jen 2roky a každá jsme spěchala třeba už v roce a půl zpět do práce.Dnes ti mladí ještě nic neudělali a nás by nejraději už odstranili.Nemusí pracovat,když nechtějí.Dávky by chtěli…a za co?!?Náš stát je zaneřáděný odpadky.Je to výchovou.Vidím to zejména u mladých.Nevím co se z nich dá dobrého vychovat a jsem ráda,že už tu tou dobou nebudu.Peníze si má každý zasloužit..třeba i tím úklidem veřejných prostor.My v dětství šetřili celý rok na vánoce a to ne pro sebe,ale pro rodiče a prarodiče.To se dnes už skoro nevidí.A co fotografie v této době na sítích….předváděčky u moře..je to jen posměch těch všech co na to nemají a dodržují daná nařízení…Tak co nám závidíte ?!?

  1. Sam Odpovědět

   …..pravda je co jste napsala,- co se týče těch předváděčech o moře a to několikrát za rok,- no co na to říct,- že se za to nestydí……..

 20. Důchodce Honza Odpovědět

  Když Babiš zahájil ostrou volební kampaň 2013, rozdával koblihy a taky pětitisícoveky „náhodným“ žebrákům. Dnes pětitisícoveky dává všem důchodcům, ale už ne ze svého.
  Jako člen Sobotkovy vlády – ministr financí – půjčil vlastnímu Agrofertu 1 mld Kč. Formou korunových dluhopisů, tedy s nezdaněným výnosem (sjednaným na všší než bankovní úrok). Čistý výnos = 40 nebo snad 60 milionů za rok. (Přesně si % nepamatuji, hledat to nebudu, není důležité.) Dobrý kšeft, ještě lepší než těch „směšných“ (podle něj) 50 mio na Čapí hnízdo. Formálně ovšem vše v pořádku, vše plně legální (bez ironie). Odkud se vzaly ty zcela volné peníze, které vedle hmotného majetku AB vlastní. Původ hledejme v dotacích. Bez dotací – nastavovaných jeho vlastní rukou – by AGFT byl ztrátovým podnikem a AB by neinkasoval žádný zisk a na půjčování a rozdávání by neměl, možná ani na dovolenou na Krétě ne.
  Dotace, státní dluh, úplatky voličům – všechno to nějak souvisí.

  1. Petr Majevský Odpovědět

   Důchodce Honza:co dělal Babiš v roce 2013 je historie,kterou nikdo nezmění.Stejně tak je historií Klausova ekonomická „reforma“.Za 4 roky jeho vlády v roli premiéra zmizel majetek státu za 1,7 bilionu korun a ještě stačili zvýšit zahraniční dluh po komunistech ve výši 100miliard Kčs o dalších 400 miliard.Babiš je proti nim břídil.Jen ty dotace pro jeho firmu někdo musel schválit a v té době to byli ve většině případů členové ODS.A tzv. dotace z Brusele śe ztrácely v soukromých kapsách,nebo se za ně stavěly Havlovy lavičky či cyklistické stezky od nikud nikam.

  2. Petr Majevský Odpovědět

   Důchodce Honza:co dělal Babiš v roce 2013 je historií,která se změnit nedá.Je to stejné,jako je historií Klausova ekonomická „reforma“.Během čtyřleté vlády Klause,jako premiéra,zmizel majetek státu za 1.7 bilionu Kčs.Kromě toho se zvýšil zahraniční dluh státu o 400 miliard oproti 100 miliardám po komančích.Kromě toho si stát „vypůjčil“ cca 50 milionů z důchodového fondu od komoušů.Jen k vracení se nemá!Dotace jsou vždy cesta do pekel.Babišovi je někdo musel schválit a to v té době byli většinou členové ODS na rozhodovacích místech.Nakonec dotace z Brusele končily většinou v soukromých rukách.Za ně se stavěly Havlovy lavičky a cyklistické stezky od nikud nikam.A nakonec po nich cyklisté jezdit nemusí.Jinak Babiš vrátil dotaci na Čapí hnízdo ve výši 50ti milionů.Stejně je pro mne nevolitelný.Jen se nemůže všechno hodit na něj!

  3. Waldemar Odpovědět

   Korunové dluhopisy s nezdaněným výnosem vymyslel a prosadil Kalous. Je to lump a jen si spočítej v kolika stranách už byl. Skákal z jedné do druhé jen proto, že touží po moci. A když už ho nikde nechtěli tak založil novou. A kolik peněz zmizelo díky němu ze státní kasy? Těch pár stovek pro důchodce se s tím nemůže vůbec srovnávat. Asi tak.

 21. hvězda60 Odpovědět

  nevím jak se někteří lidé mění z člověka na zvíře, nezapomeňte že každý bude starý a budou s vámi opovrhovat jako dnes vy s námi, pro tuto zem od války jsme toho nadělali hodně naše zem byla krásná, bez dluhů s mnoha závody, továrnami a zemědělstvím po roce 1982 se vše zhroutilo, rozprodalo, rozkradlo, převedlo jiným cizím podnikatelům a vy se nestydíte odsuzovat důchodce za to že budou mít 5000,-???No jste skutečně stádo hovádek je mě vás líto , ale v tomto je pán bůh spravedlivý, smrt se neptá zda jste starý nebo mladý a musí tam všichni

  1. julian Odpovědět

   některří lidi jsou hodně jednoduchý. a nemají šanci pochopit lidskost, vděčnost ,úctu , hrdost.

  2. Marie Odpovědět

   Souhlasím s názorem Hvězda 60. Po revoluci se všechno rozkradlo a předalo
   zahraničním firmám a ty pak všechno vytunelovali. Já mám odpracováno
   45 let a díky solidaritě nedosahuji ani průměrného důchodu. I my důchodci
   jsme pro tento stát pracovali a odváděli daně. Tak co nám vy mladí vyčítáte.
   I vy jednou budete staří a nemocní.

  1. Jan Valenta Odpovědět

   Moje slova ,strčte si 5 kůlů do zadele . Vraťte co jste vzaly hlavně Ministr financí SOBOTKA ,známý univerzální vědátor .

  2. Ondřej Odpovědět

   Kdyby staříci nebyly bezohlední a 30 let nevolili koho volili a nestarali se jen o sebe, tak dnes se máme všichni jinak a my to za ně budeme ještě splácet. Jen ať kapou hlady štěstí přeje připraveným. A bude to poučení pro další generace 🙂 Chybami se člověk učí. 🙂

   1. Jan Valenta Odpovědět

    Kdyby mladí konzumáci přemýšleli a 20 let se držely kultury evropského prostředí, a nestarali se jen o sebe, tak dnes se máme všichni jinak, a my staříci na ně na ty 10 leté studenty politologie musíme doplácet . Ať zdechnou na infekci ,při při svém rektálním alpinizmu. Ti ti ostatní ať se sedřou při , práci na státní šlechtu a její výhody které jim poskytuje režim . Fízlokracii 3 zdar.

 22. Rudolf Vávra Odpovědět

  Je zajímavé, že si nejvíc otvírá pusu ten, který pro společnost nic neudělal. Bylo to za komančů a je to i teď. Když se podíváme kolem sebe, kdo to vše vybudoval? Naši předkové a stávající důchodci. Ti, co jen nastavují ruku, budou řvát stále. A nebýt toho, že nás vždy někdo ždímal a rozkrádačů po privatizaci(děkuji pane Klausi), tak dnes nemusíme řešit nějakých 5000 Kč. Je smutné, že část dnešní mládeže vykřikuje na důchodce, že užírají ze společného krajíce. Za první republiky jsme byli v hospodářství na 4 místě za komančů na 35 a teď jsme za 40 místem. Děda vždycky říkal o něčem špatném, že je to turecké hospodářství a nyní jsme za nimi. Úcta, slušnost, zodpovědnost to se dneska bohužel nenosí. Přeji všem to nejlepší a jedna rada, každé ráno se podívejte do zrcadla a zodpovězte si otázku: jaký jsem vlastně člověk?

  1. Roman Jeschke Odpovědět

   Pokud je někdo delší dobu v důchodu než sám skutečně pracoval něco je špatné. Podle mne by bylo lepší za každý odpracovaný rok nějaké %. Já mám za sebou 42 let a před sebou 8,5 roku. Není to trochu MOC ??

 23. Bobeš Odpovědět

  Že je tu řeč o almužně 5 000.- pro důchodce!?!?!?! A kde je řeč o miliardářích, politicích s kontami v zahraničí, potažmo vilami – domy a pod., komediantech, kteří jsou věčně u moře a mají tam dokonce koupené baráky /a to pořád brečí, že nemají peníze, kolik dostávají třeba za natáčecí den? Hanba !!) My jsme celý život doslova ,,makali,, rukama, dnešní generace by chtěla žít jen pro zábavu, to je samý manager, konzultant, poradce, přehršel politiků /těch máme na náš stát habakuk – potřebovali by vypráskat, stačilo by jich tak 15% dnešního počtu, nehledě na to že by byl potřeba zrušit i Senát, který je tu úplně zbytečný/, no v součtu máme rozmrhané doslova miliardy za těch vypráskaných 30 let. Pro toto bylo zvoněno klíčemi ???? Jedno z největších zlodějen v tomto státě byla doba kdy začala privatizace všeho dobrého, prosperujícího, zaběhnutého atd. Oni ti, kteří měli za zadkem věděli do čeho se pustit, aby měli ještě více! Obyčejný dělník, či dělnice, pracující inteligence neměly v roce 1989……. potuchy jak to dojde až k této době. Je to pro náš stát a národ další ,,morová rána,, na dlouhá léta a to nemluvím z hlediska medicínského, ale z hlediska budoucnosti dalších pokolení. A pak nějaký ,,chytrák,, bude kritizovat přiznání příspěvečku důchodcům, když sám jěště za život ani nemáknul !!!!!!!!

 24. Zdeněk Odpovědět

  jsem mladý důchodce teprve necelý rok ale nerozumím tomu proč má dostat 5000,- každý. Proč ne třeba jen ti s důchody do 15000,-

   1. Miroslav Hrdlička Odpovědět

    někde by se ta hranice měla určit,takže máte vlastně nadstandart,to Vám nezávidím ,já makal 14 let v uranovém průmyslu a mám 12550 a to si nestěžuji,není důležitá výše důchodu,ale jak dlouho Vám ji bude pošťák nosit do domu-….

 25. vlad Odpovědět

  Důchodci nejvíce doplácí na kapitalismus, o tom není pochyb. KLaus ukradl komunistický důchodový pilíř a od té doby se jen snižuje procentuální důchod a zvyšuje odchod do důchodu.
  Zlatí komunisti, to je třeba říkat všude, protože je to pravda.

  1. Avalo Odpovědět

   Protože je to pravda 😀

   Zatím nejvtipnější komentář a pro to na něj zareaguji.

   Člověk dnes ani nemusí být detektiv, aby si udělal obrázek o člověku a jeho vzdělání, který komentář napsal.

   Vážený pane, jsem relativně mladý člověk a k tomu levicově smýšlející.
   Ale prosím nepletťe si pojmy a třeba si někdy přečtěte něco o demografických změnách populace a jejich dopadech na chod společnosti.

   Add1/ Napadlo Vás někdy se zamyslet, byť třeba jen na malou chvíli, že v dnešní uspěchané době, musíme pracovat déle, do důchodu půjdeme o mnoho let později, tedy zaplatíme díky tomu o dost více na daních, a to do toho ani nezhrnuju to, že vlivem výše zmíněných demografických změn bude zdanění práce růst, čistě jen z důvodu měné ekonomicky produktivních (pracujících) vs více ekonomicky neproduktivních (nepracujích) ?

   Napříč celým vlakném čtu, že důchodci celý život pracovali a nyní maji zasloužený důchod.
   Fajn, OK, To je fér.

   Proč ale my, kteří (viz. Add1) budeme pracovat více a déle, svůj zasloužený důchod mít nebudeme, tedy alespoň vůči tomu co se dává dnes. Nepomůže nám ani to, když každý z nás budeme mít jakkékoliv pseudo spoření, jelikož inflace během desítek let naprosto rozcupuje kupní sílu naspořené částky.

   Kde je tedy ta spravedlnost? Proč mám celý život dřít jak mezek, abych se nedostal ani na ten dnešní „chudý důchod“ a to pravděpodobně i v případě, že každý budeme mít nějakou formu penzijního připojištění, jejiž finální kupní síla nebude vyšši než 25-35% nasmlouvané částky, ač i to se zdá být jako optimistický scénář?

 26. Důchodce Honza Odpovědět

  A teď ještě těch 15 %!
  Vládní prohlášení (před 3 roky): „Zrušit výpočet podle superhrubé mzdy a nasadit 19% sazbu“.
  2 roky ticho, další rok pod vlivem koronaviru, teď se s „tím musí rychle něco udělat“. Ve vládě se jednalo o „19“, Babiš dává poslanecký návrh. (Už jen to – předseda vlády s „pozměňovákem“!) Samozřejmě – je rok před dalšími volbami – trumfuje s dalším snižením. Na 15 %! Sleva stíhá slevu, jako někde v Lidlu.
  Samozřejmě že to zvyšuje už dohodnutý deficit! Hamáček volá k odpovědnosti. A kdo se přidá? Samozřejmě skoro nikdo na to nemá „koule – je přeci před volbami.
  A pak že rozhazují jen socani.

 27. Dan Odpovědět

  To Vlad: není to pravda. Byla spousta vdov, co měly 400 důchod a nebýt podpory dětí, tak chcíply hlady. Třeba moje babičky obě, taky prateta sestra jedné z ní… děda by neměl o mnoho víc nebýt koncentráčnického příplatku. Znal sem jednoho pána, co si musel v 80-ti přivydělávat jako číšník, protože co živnostník nedostal taky skoro nic. a žádné příplatky na nájem nebyly jako teď.

 28. Ivana Odpovědět

  Dobrý den, nebojte se , těch 5000 Kč o čem se stále dokola hovoří, ty babičky a dědečkové převážně použijí na dárky svým blízkým. O co Vám všem vlastně jde?
  Mějte se rádi a závist dejte stranou. Děkuji 🙂 Hlavně zdraví a více rozumu.

  1. Martin Odpovědět

   Jde o to, že právě ty děti a vnoučata, které teď dostanou dárky, budou muset jednou ty dluhy za Babišovo rozhazování draze zaplatit. Takhle ty peníze odtečou do Číny, Koree a Taiwanu, protože tam se vyrábí nejvíce spotřebního zboží a přitom měly zůstat v České republice na investice, aby ty děti a vnoučata mohly v budoucnu pracovat jako kvalifikovaní pracovníci a ne jako levné námezdní síly. Tak hodně zdraví a více rozumu.

   1. Marie Odpovědět

    Pane Martine, do čeho by vláda měla investovat – vše je v rukou thajvanců, němců, francouzů a pod.

    1. Martin Odpovědět

     Především do vzdělání, do vědy a výzkumu a do infrastruktury. A rozhodně tu není všechno v rukou zahraničních majitelů, je tu spousta úspěšných firem vybudovaných českými majiteli. Stačí se rozhlédnout kolem sebe.

 29. Zuzana Odpovědět

  Dobrý den, stále se navážíme do důchodců, ale proč ? To rouškovné dostane každý, kdo pobírá jakoukoliv formu důchodu, vdovský,vdovecký,sirotčí,invalidní. Tak proč se stále omílají jen staří lidé ? Jsem také krátce v důchodu, ale už mi vadí , že stále jen důchodci, důchodci. My jsme si na ty důchody vydělali. Pracovala jsem 43 let, řádně odváděla státu daně, sociální a zdravotní pojištění a nebyly to stokoruny. Tomuto státu jsem dala další tři pracovní síly, mé děti a nebyla jsem na mateřské zbytečně dlouho. V té době neexistovaly žádné příspěvky jen mateřská a pokud si dobře vzpomínám, bylo to 600,- Kč. A ano, manžel dostával rodinné přídavky. Dnes se vyplácí sociální na každé h…….. V 45 letech jsem ovdověla a byla s dětmi sama a věřte mi, že když mi vše sociálka spočítala, neměla jsem nárok na rod.přídavky a proč ? Pracovala jsem a hodně a ze všech prací jsem odváděla desátek státu. A to manžel zemřel dva roky po revoluci. Pak byla reforma odchodů do důchodu a stát mne obral o celých 9 let než jsem si mohla zažádat o starobní důchod. A celých těch 9 let jsem opět odváděla desátek státu. Ale dokázala jsem dovychovat tři děti sama a bez nějakých dávek od státu. Nic státu nedlužím. Na důchod jsem si vydělala. Takže znova, těch 5000,- nedostanou jen starobní důchodci, ale i vdovy, vdovci, sirotci, invalidé.

  1. Aster Odpovědět

   Měla jste to těžké a zvládla jste to skvěle. Jak už jsem psala výše – není co a komu závidět a nejméně ovdovělým, sirotkům a invalidům – jelikož to tu zase zmiňujete, vypadá to, že s podporou těmto lidem nesouhlasíte. Pominu první dva případy a vyjádřím se k poslední skupině.

   Víte, hodně invalidů má ten důchod z důvodu opravdu špatného zdravotního stavu a nemálo z nich si ten stav přivodilo právě v práci nebo v důsledku práce. Pracovat naplno je už většinou nemožné – tomu odpovídají i výdělky. Přesto se snaží pracovat, jak jen mohou a víte proč? Protože nemají žádnou jistotu, že ten ID budou mít i příští rok – skončit s prací nebo s živností by se rovnalo sebevraždě – práci už pak nemusíte sehnat a firma, která zmizí z trhu, jakoby nikdy nebyla. Jen u plného ID za vás odvádí pojištění stát – máte-li 2. nebo 1. stupeň, musíte platit vy – ber kde ber. A co dělat, pokud vám do řádného důchodu chybí cca 5 – 10 let – nebo i více…a to už nezmiňuju ty, kteří ještě k tomu všemu vychovávají děti, nebo pečují o staré rodiče. Kdybyste nebyla zdravá a tedy schopná pracovat na plný úvazek, dívala byste se na to dneska možná jinak.

  2. Věra Odpovědět

   ano, ale vdovy jen některé. Já jsem ovdověla v 56 letech a vdovský důchod jsem pobírala jen 1 rok. Jelikož jsem od doby ovdovění neměla 4 roky do důchodu, ale 5, nemám už nikdy na vdovský důchod nárok. kdybych byla o 1 rok starší, měla bych na něj nárok do konce života. NESPRAVEDLIVE

 30. Jana Odpovědět

  Je mi 72 let, jsem v důchodu, od 18 let bez přestávky (kromě tří mateřských – 2x do 3let a 1x do 4let dítěte) jsem do odchodu řádného starobního důchodu pořád pracovala většinou jako prodavačka. Takže jsem se nikdy za celý život neflákala, o žádnou podporu neprosila. Jsem rozvedená už spoustu let, děti mají své rodiny a žiji sama a máme skvělé vztahy. I když jsem celý život pracovala, mám důchod necelých 12 tisíc. Zdraví naštěstí slouží, léky nepotřebuji, ale jsem ještě ráda za příležitostnou brigádu na pár hodin. Jak se říká každá koruna dobrá, protože po zaplacení nájmu a poplatků mi zůstane cca 3000 Kč. Nestěžuji si, nejsem náročná a jsou na tom někteří i hůř. Ale štvou mě ty výkřiky proti důchodcům, že už tolik nepotřebují, že berou ještě práci (KOMU?!)… nemyslím tím úřednickou!
  Proč se tenkrát dovolilo uvolnit finanční rezervy pro důchody za Topolánkovy vlády, bez toho, aby je tam zase Topolánek vrátil jak sliboval? Pamatuju si tu dobu a dneska o tom lžou, že se to nestalo!!!

 31. libuše Odpovědět

  souhlas s rozkradením majetku po privatizaci, kde je naše sklo, porcelán, železárny, tatry ,oděvnictví,kdyby to /vůbec ale vůbec neprodali/, měli by mladí co dělat, opravovat, podnikatelé investovat, zemědělci pěstovat, byli bychom soběstační, jenom ta zelená mládež by nemusela protestovat, pěkně by žehlily plíny, tátové by se drželi doma s dětmi na pískovišti,místo čučení do počítačů, nebylo by tolik samoživitelek, všichni by se měli čím zabývat a nemyslet na kraviny. Je mi 68 roků, nástupní plat jsem měla 960 Kč hrubého, do důchodu jsem šla ze 7200,-Kč a nyní mám 10 000. Když onemocněl manžel a nemohl pracovat, příspěvek OSSZ byl 110,- Kč a k tomu bylo připsáno, že jej lze použít pouze na ošacení a jídlo. Zatím do té doby nebral nemocenskou. Tak to si měl koupit co_ Zadlužily jsme se, protože nájem a inkaso v té době činilo moji mzdu. A taky jsem musela a musím přežít a někomu je málo 15 nebo 25 000? Jsem zdravá otužilá prací ne mořem,covid se mi zatím vyhýbá.

 32. Dagmar Odpovědět

  Mám pocit, že rozhodovat a penězích je jednoduché pro toho, kdo má 10* -100* víc. Nejsem přesvědčená o tom, že chodí nakupovat s tím, že musejí počítat aby vyšli do příštího důchodu.13korun na den .

 33. Jaroslav Odpovědět

  Každá nová generace stojí na ramenou té předchozí. Každé zvýšení příjmů přináší inflaci (růst cen). Nebude lépe, pokud se ti nahoře budou stále chovat jako šlechta. Lidová moudrost říká, že lépe už bylo.

 34. Konstábl Odpovědět

  Vážení, Kalouska mi prosím nevzpomínejte, protože on jako ministr financí prosadil 15-ti % zdanění příspěvků členům bezpečnostních sborů a Kalousek jen mne tímto okradl o 90.000.- Kč, (ano, čtete dobře, není to překlep), než toto zdanění bylo zrušeno. A kolik nás tehdy bylo, členů bezpečnostních sborů ? To se pak Kalouskovi kecalo o tom, kolik ušetřil peněz. A šetřil i sám na sobě – sám si odpovím NE NE NE, jemu a dalším se každoročně zvyšovala jejich ALMUŽNA.
  Tedy jednorázová částka 5.000.- Kč je přilepšením k důchodu, ale za tyto peníze SI MNE NIKDO NEKUPUJE ! A jak už bylo řečeno, stejně tyto peníze zase vrátíme zpět státu (léky, prohlídky atd.).

  1. Jana Odpovědět

   No to ani nepište – proč by stát měl vyplácet rentu po odpracování kupř. 15ti let placené práce někomu jen proto, že pracoval v určité složce státu, ale přitom někdo nemá nárok na řádný důchod po odpracování více než 25ti let, které momentálně nestačí na řádnou výplatu důchodu. A vy si ještě stěžujete – Vy byste měl ty peníze vrátit – protože jste si důchod vybral už dávno ve věku, kdy jiní musí stále pracovat, aby MOŽNÁ jednou důchod vůbec měli.

 35. Marta Šestáková Odpovědět

  Jaksi nikdo z diskutujících nepřipomněl, že původní vládní návrh byl dát od Nového roku důchodcům 500,- Kč měsíčně, z této navýšené částky by se pak vypočítala valorizace. Tedy by za rok dostali důchodci víc než nynějších jednorázových 5000,- Kč. A počítalo by se jim to i při valorizacích v dalších letech. Takže sice teď těch 5000 pro důchodce a další bude nyní stát cca 18 miliard, ale to se letos v tom deficitním rozpočtu kvůli koronaviru ztratí, ovšem stát tak ušetří v dalších letech vždy minimálně těch 18 miliard. Chápete, vážení, že vláda s námi se všemi sehrála pěknou taškařici? Takže si těch 5000 tisíc odložte na horší časy.

 36. Daniel Odpovědět

  Budiž slyšena také druhá strana!

  Já jsem tzv. bohatý důchodce, tj. mám vyšší než průměrný důchod. Měl bych tedy těch 5000 Kč vrátit pro potřebné?

  Za svou kariéru jsem díky vysokému platu zaplatil do systému sociálního pojištění na důchod skoro 6 milionů, které bych měl teď čerpat jako důchod. Abych to formou důchodu dostal zpátky, musel bych žít asi 150 let. Stát mně totiž vypočítal důchod o polovinu nižší, než by měl být podle toho, co jsem si našetřil, a ty peníze co mně ukradl, teď přerozděluje a používá na dotování nízkých důchodů, například pro OSVČ, kteří si 20 let platili jen minimální sazbu, aby měli větší zisky, a jejich důchod se jim teď uměle dorovnává z mých peněz, přestože si za těch 30 let podnikaní nahrabali miliony, a půl roku se teď v důchodu válejí v Thajsku. Mám těch 5000 Kč vrátit?

  1. Petr Majevský Odpovědět

   Pane Danieli,plete více věcí dohromady.Platil jste hodně,máte vyšší důchod.Nevidím pražádný důvod,proč byste měl ty peníze odmítnout.Problémem je,když se valorizace počítá z výše důchodu.Myslíte si,že Vás se inflace dotkne více,než babky s nízkým důchodem?Nejsem pro rovnostářství.Už za komančů se ukázalo,že tudy cesta nevede.Nechci vědět výši Vašeho důchodu,ale popřemýšlejte o celkové situaci.Opět se to udělá,jako za Kalouska.Vy,s vyšším důchodem dostanete víc,než ti s malým důchodem.Vás se tolik ta inflace nedotkne,jako těch s nízkým důchodem.Jen jste se zapoměl zmínit o tom,kde jste pracoval.Za manuální práci,která všechno drží nad vodou,byste neměl vysoký plat.Trošku více myslet,nebraz jen sebe.Pochopil jsem,že jste chtěl jen poukázat na problém ze svého bohatšího hlediska.

   1. Aster Odpovědět

    Petře, napsal jste to velmi dobře a s nadhledem, který v poslední době není bohužel běžný. Souhlasím.
    Ale obávám se, že tento pán Daniel, je trochu někde jinde – zřejmě ani nepochopí, co jste mu chtěl vysvětlit. Možná to byl opravdu velmi schopný člověk, ale neznám mnoho lidí, kteří si za svůj život vydělali hodně peněz (většinou prací – jakoukoli) a kteří by tuto skutečnost potřebovali takto ventilovat a takto se povyšovat. Znám i řemeslníky, kteří se celý život živili prací svých rukou a vydělali si slušné peníze – možná všechno nezdanili, ale to mě nezajímá – faktem totiž je, že pracovali od rána do večera včetně víkendů a nezřídka se to odrazilo na jejich soukromém životě.
    Je mi zcela jedno, jaký důchod ten pán skutečně pobírá – nepochybuju o tom, že je to fakt – ale šťastný asi moc není, protože potřebuje kolem sebe plivat.

  2. Aster Odpovědět

   Budiž vám váš skvělý důchod přán – nemám důvod pochybovat, že jste si na něj vydělal prací.

   Co nechápu, je vaše arogance a nenávist – proč se navážíte do OSVČ, když o tom zjevně nic nevíte – patrně soudíte podle několika pochybných existencí, se kterými jste se setkal, nebo snad soudíte podle sebe? To asi těžko – vy jste byl patrně celý život „jen“ zaměstnanec – jinak byste věděl, že OSVČ žije z toho, co mu zaplatí zákazníci – a nejsou-li zakázky, nejsou ani peníze – pak žije OSVČ z toho, co má jako rezervu, kterou ušetřil na horší časy – dokud nesežene zakázku – tak jak by asi normální OSVČ nahrabal ty miliony…

   Za těch 5000 se opijte do němoty – rozhodně je nevracejte, stát už vám přece ublížil dost 😛

 37. Olda Odpovědět

  Zapomínáte jak nás ODS, TOP 09 a VV okrádali, u lékaře a za recepty 30 kč, pan Kalousek vymyslel malou důchodovou reformu při které nám snížil výpočet důchodu v průměru o 600 kč aby mohli zvednout důchody soudcům,zavedli super hrubou mzdu, kde nás znovu okrádali na výdělku (o 500 až 2000 kč) .Mladí to neví a v ČT se o tom nesmí mluvit a teď nám závidí 5000 kč.
  A ti důchodci, kteří to nechtějí ať to vrátí. Nezapomínejte co všechno dobré tato vláda pro republiku a naše občany udělala (zastavila to rozkrádáni a začala snižovat dluhy které nadělaly minulé vlády) v době COVIDU to mají velmi těžké.

 38. Pepa Odpovědět

  My jsme meli kriteria pro odmenovani a na prvnim miste byla politicka angazovanost,tak třeba komunista mel za min práce víc peněz.Kriteria mám stále doma pro neverici!!!!

 39. Děkuji Odpovědět

  Před chvílí jsem psal o kriteriích podle kterých jsme byli placení a z toho nám byl vypočítaný důchod.Proč nebyl můj komentář zveřejněn. Děkuji

 40. Sam Odpovědět

  Když si politici zvýší platy tak je tu čmoud ale když se důchodcům pošle ubohá jednorázovka 5k za celej rok co dělá cca 4 kila na měsíc tak se můžete posrat.
  Ano ti lidi už nepracují.
  Ano ti lidé už ani nejsou někdy toho schopní!
  Kupa z nich je ráda že jde do důchodu.
  Najdou se tací kterým práce chybí.
  Nevím co je do prdele za problém vyplatit poctivě důchodcům to blbý minimum který si zaslouží!
  Víc bych tu pokřikoval nad státníma prachama pro státní zaměstnance.Ať to použijou z výdajů na armádu ať se vyserou na vojnu je stejně k hovnu je covid to stačí běžte do prdele!!!!!!!!!!!!

 41. vlastík Odpovědět

  konečně si nemusíme utahovat opasky, jak nas nutila ODSka, topáci a jiná verbež vzniklá po cinkání klíči za vedení Vaška Lahváče- volte SPD stranu prolidovou!!!!!

  1. Zdenál Odpovědět

   Nácky si klidně vol, ale doufám, že kopnete do zádele prvního migranta, soudruha z děcáku japonského původu.

 42. Eda Odpovědět

  Možná se pletu.Letos průměr důchod 14400.Tak asi zhruba zvýšení na rok 21 bude valorizace 800×12 =9600a5000 =14600. Dle dnešní tabulky na Novinkách z 36000 hrubého asi prům. plat zaměsnance bude zvýšeni do čístého měs. 2600×12 =31200 za rok.OSVč musí zdražit aby na tom byly stejně.To se dotkne všech.Hůř to pokryjí důchodci.Nechci polemizovat o různé spotřebě jídla,oblečení, topení, léků a pod.Přeji všem i bývalým poctivým pracujícím na důstojný život.

 43. Juli Odpovědět

  Ja se tu musim smat… 5000 kc… ano dobry, na zemi je valet nenajdes… (pokud nemas stesti.), ale co z toho? Je to JEN jednorazovy prispevek a vy tu vyvadite, jak kdyby to dostali kazdej mesic… a ne jen 5000 kc ale rovnou 50 000 kc…. Pff. Tak si udelaji o trosku vanocniho saltu a rizku navic… (mysleno s nadsazkou) …jim to prejte ne… a treba az vy budete stari, tak vam vlada taky da jednorazove usmolenych 5000 kc … Povaha nekreych lidi je opravdu smutna -.-

 44. František Balco Odpovědět

  Žijeme a pracujeme v ekonomickém systému, kde můžeme vydělávat peníze jakýmkoliv způsobem, který nezakazuje zákon. Systém odměňování nekoresponduje s ekonomickým, ani společenským přínose, ale s domnělým společenským významem. Za takových okolností je debata povahy výše uvedeného zcela zbytečná. Hlídat takové finance, je jako hlídat houf divokých králíků.

 45. Stanisv Filip Odpovědět

  …až se tobě bude třásti ruka, koryto ti synek udělá… to tady už bylo před víc jak 100 lety

 46. Daniela Odpovědět

  Jsem také důchodkyně ( 72 let ) a se zájmem jsem si přečetla tu spoustů názorů. Nebudu se vyjadřovat k tomu základnímu – 5000.- Kč rouškovnému, protože to stejně skončí u našich dětí a hlavně vnoučat – je fakt že budou Vánoce a hodí se to.
  Ale co mně zaráží nejvíc: 90 % příspěvků je napsáno s chybami, nesprávnou interpunkci, nesprávnými mezerami mezi slovy, což mně vytáčí víc, než samotný problém. O něm mluvit, je absolutně nesmysl, stejně tím nic nezměníme.
  Jen tak na okraj: máme spolu s manželem vysokoškolské vzdělání a já osobně pobírám důchod ve výšce jako moje známa, která nemá ani výuční list a půlku pracovního procesu proválela na různých marodkách. Tam by se mohlo začít s prověrkou, ale na to stejně nebude ani vůle ani peníze.

  1. Pepe Odpovědět

   Jak píšete,máte vysokoškolské vzdělání.Zaměřujete se na pravopis a o co tu opravdu běží,je pro Vás nepodstatné.Mám jen střední školu,ale uvědomuji si,že lidé kteří nemají žádné vzdělání,musí pracovat rukama.Předpokládám,že díky Vašemu vzdělání, jste toto nepoznala.Mám pocit,že články tohoto druhu,mají vyvolávat nevraživost mezi lidmi.Vážím si všech,kteří pracují dle svých možností a schopností.Důchodcům ten příspěvek přeji.Hezký den.

 47. Libor S. Odpovědět

  Je hezké, že se stát snaží pomoci důchodcům ať už v jakémkoli typu důchodu. 5000kč jako jednorázový příspěvěk OK, některým důchodcům to jistě pomůže. Jsem jen 38 letý muž, pracuji 20 let v kuse. A možná teď většinu důchodců naštve můj komentář, ale kde je pomoc samoživitelům? Školy jsou zavřené a babičky a dědečkové jsou většinou pracující. V mém okolí je pár samoživitelek, které čekají na každou korunu. Příkladem je moje sestra, která se platem nedostane ani na průměrný důchod. Příspěvek od státu 684kč je opravdu výsměch. Jelikož má dítě ve 4. třídě nemůže ani pracovat kvůli uzavření škol. Nezlobte se na mě prosím, ale důchodci jsou jediná skupina lidí která má v této koronavirové situaci jistý příjem. Vláda by měla zvážit pomoc i této skupině. Omlouvám se, jestli můj komentář někoho pobouřil.

 48. Krisan Odpovědět

  Štěpáne, nejsi rozumný člověk. tisíc seniorům závidíš a 96 000 darmožroutům senátorům ročně z daní pracujících a 200 mld vyplacených podnikatelům ignoruješ. Jsi prostě neuvěřitelný a trapný hlupák!

 49. Franta Odpovědět

  Pouze souhlas není to 96000 ale daleko více za práci kretá nemá žádnou cenu .To co předváděli
  včera to je děs .Dotace je potřeba zrušit ať se ukáže kdo na to má.

 50. Anna Odpovědět

  Ano, tyto akce jsou super a dokud jsem mohla chodit, tak jsem je i využívala – nyní jsem zavřená přes 4 roky doma s invalidním důchodem a závislá na pomoci cizích lidí a už vidím, jak kvůli mě stojí frontu na akční zboží. Vyřešila jsem to Tescem, které zboží vozí domů. Jenže opravdu výhodné zboží jako máslo za 22,- Kč a plato vajec za 50,- Kč apod. z nákupu vyškrtnout pro nedostatek zboží.

 51. Petr Odpovědět

  Když čtu ty Vaše diskuze ,tak zjišťuji ,že za té totality bylo přece jenom dobře. Kolik z Vás cinkalo klíči na Letné a dneska by jste si tu ruku usekli. Vážení – teď už máme co jsme chtěli.

  1. Aster Odpovědět

   To je fakt. Tenkrát jsme byli všichni v euforii a věřili jsme v „lepší zítřky“. Nikoho tenkrát nenapadlo, že něco podobného tu nedávno bylo – únor 1948 – generace našich rodičů také věřila v „lepší zítřky“ – a jak to nakonec dopadlo…jen v „89“ se neodsuzovalo k smrti – aspoň doufám…
   Já si nemyslím, že za totality bylo dobře – ne, bylo moc věcí špatně a žádná ochota to změnit. Jenže dneska hodně lidí zaměňuje svobodu s anarchií a rebelstvím, a to taky není dobře.

 52. Jembo Odpovědět

  Nejhorší nešvar mladých lidí ČR je,že jsou namyšlení a moc se nechtějí učit od starších.Také to je důvodem nenávisti seniorů.Konečně moc toho ještě nevybudovali,ale své předky a seniory pomlouvají a závidí vše i zdraví.
  Tak se nikdo nemůže divit,že seniorům nepřejí.
  Jen zapomínají,že každý jednou zestárne.
  Tak,jak se chovají k seniorům.
  Budou se chovat mladí k nim,až budou staří.
  Mladí si ničeho neváží a nemají úctu ke staří.Navíc jim víc a víc chybí zkušenost,kterou mohou čerpat právě od seniorů.
  Je to vidět na aroganci jednání mladých.
  Vše umí a jenom se dokáží chválit.
  Hnusná povaha mladých.

 53. jirka Odpovědět

  Autora budu chtít vidět až mu bude 60 ,bude vyčerpaný z pracovního tempa a dozví se ,že bude muset pracovat do 70 , a sám si šetřit na svůj důchod ,aby přežil . Jinak přeji všem těm závistivcům , kteří kritizují vládu i důchodce ,až /pokud / se vůbec důchodu dožijí , aby se naučili zavčas hospodařit s méně než polovinou svých dosavadních příjmů / výdělků/ – nic jiného totiž není důchod než , že spadne den ze dne na méně než 50 % výdělku.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký večer,
   děkuji za názor, resp. podnětný komentář. Pokud tvrdíte, že jsem debil, pak si něco o tomto stupni mentální retardace přečtěte. Myslím, že kdybych jím byl, články bych zcela jistě nepsal. Mějte se hezky!

  1. Ondřej Odpovědět

   To je stejný jako když se zeptáš kolik stojí pozemky třeba v Německu? Internet to docela cenzuruje, proto jdou ceny pořád na horu. Český blb se diví, protože nemá přehled natož rozhled. A 30 let volil a řídil podle souseda a nezajímalo ho nic pokud se měl líp 🙂 S pozdravem

 54. Jitka Odpovědět

  Jestli dostaneme 5000 Kč, tak já je rozhodně za dárky neutratím, páč si musím nechat spravit zuby a tím pádem podpořím naši ekonomiku. Ale ty rozdíly v cenách a nedostupnost jsou hrozné… a taky si myslím, že než nechávat vládě daně na zbytečné nebo předražené projekty, je lepší dát je zpátky lidem – ti si s nimi poradí líp…

 55. Konstábl Odpovědět

  Vážená a další : Já jsem odcházel do starobního důchodu, tak nevím proč bych měl peníze vracet. Roky jsem měl ŘÁDNĚ odpracované. Vy byste, v mé pozici, taky peníze vrátili ? Odpovězte si sami, ale popravdě !
  Napište o vrácení peněz i určité minoritě našich spoluobčanů, která nepracuje (a ani pracovat nebude), ale pro sociální dávky a další nesčetné sociální výhody si jezdí Mercedesy, Audinami a dalšími automobily pro ně „běžných“ typů aut.
  Napište také, aby peníze vrátili senátoři a poslanci, kteří marodí či nejsou v lavicích, ale jde jim 100 % platu + nesčetné výše různých příplatků.
  Děkuji za vaši aktivitu.

 56. Konstábl Odpovědět

  Jana z 20.11.2020 v 17,05 hodin : Vážená a další : Já jsem odcházel do starobního důchodu, tak nevím proč bych měl peníze vracet. Roky jsem měl ŘÁDNĚ odpracované. Vy byste, v mé pozici, taky peníze vrátili ? Odpovězte si sami, ale popravdě !
  Napište o vrácení peněz i určité minoritě našich spoluobčanů, která nepracuje (a ani pracovat nebude), ale pro sociální dávky a další nesčetné sociální výhody si jezdí Mercedesy, Audinami a dalšími automobily pro ně „běžných“ typů aut.
  Napište také, aby peníze vrátili senátoři a poslanci, kteří marodí či nejsou v lavicích, ale jde jim 100 % platu + nesčetné výše různých příplatků.
  Děkuji za vaši aktivitu.

 57. Konstábl Odpovědět

  Spoustu lidem leží v žaludku, že důchodci dostanou k prosincovému důchodu 5.000.- Kč navíc. Tak čekám, kdy v televizi bude reklama s Isovou a Mádlem, (jak to bylo svého času k volbám), kde budou vyzývat, aby se důchodci vzdali těch 5.000.- Kč a věnovali je třeba herkám a hercům. Navazuji na jejich reklamu svého času „dědo a bábo….“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *