Důchodci jdou podle Havlíčka přes palubu: Vyhazovat je ale zřejmě začala Babišova vláda

Obstrukční peklo. Peklo ve Sněmovně. Nedáme vládě pokoj. Spousta sloganů, které znějí, jako by se bývalý ministr Havlíček chtěl prát za dobro, které tady nyní chybí. Udatný muž, který zřejmě čerpá sílu i od svého guru Andreje, jenž silnými slovy v posledních rozhovorech také nešetří. Nejčastěji se pochopitelně skloňují senioři a jejich starobní důchody. Divit se tomu pochopitelně nelze, nicméně pan Havlíček má nejspíše sám máslo na hlavě.

Důchodová reforma už dávno měla začít

Přesně tak, několik návrhů již bylo na stole. Minimálně za ministryně Maláčové. Ať už byly jakékoli, hnutí ANO o nich nechtělo vůbec slyšet. Stačí se podívat na články z roku 2021. Třeba server Seznam Zprávy uváděl názory tehdejšího premiéra Babiše, který hovořil o tom, že neví, co je důchodová reforma, ale že peníze budou mít důchodci stále vyšší. Z čeho by je časem asi tak bral? To už jsme se pochopitelně v zajetí populismu jemu vlastnímu nedozvěděli.

Koalice tehdy nechtěla o důchodové reforma ani slyšet

Bohužel. Naopak se Andrej Babiš spíše snažil jít tou nejjednodušší cestou. Důchodcům přidal jednorázově. Konkrétně se jednalo o částku 5000 korun a stát vyšla na 14,5 miliardy korun. Důchodci si peníze nepochybně zasloužili a zaslouží, nicméně ne mimo valorizaci, ne mimo jakoukoli koncepci a ne plošně. Babiš to ale tehdy očividně neřešil. Před volbami byly zapotřebí hlasy.

Pes, který štěká, nikoho inteligentního nekousne

Jak nyní může pan Havlíček kázat o potápění důchodců, když šli přes palubu už za přechozí vlády? Neskutečné. Nyní to tak vypadá, že se žádného velkého převratu v reformě penzí také nedočkáme. Jen se stále hovoří o tom, že se hranice odchodu do důchodu posune. To bude bohužel nejspíše nezbytné, ale stát by měl věci řešit tak, aby co nejméně bolely. Tak jako tak nemůže hlásat, že důchodci budou mít stále více. Byla by to lež. Nebudou.

Zdroje info: Autor, https://www.denik.cz/ekonomika/duchodci-prispevek-cesko-20200902.html,https://www.e15.cz/domaci/nova-duchodova-reforma-je-na-svete-nema-ale-podporu-vladniho-ano-1376174,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-sahnuti-na-zvyseni-duchodu-by-bylo-protiustavni-tvrdi-havlicek-226002, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/babis-se-ptal-co-je-duchodova-reforma-kdo-vi-kdo-bude-v-roce-2030-u-vlady-86190   

Karel Havlíček: Náhledové foto Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.