Dotace pro Penam – vláda ji nejspíše bude chtít zpátky

Toasty

Určitě jste zaznamenali, že Evropská komise přišla s rozhodnutím, že dotaci, kterou čerpala firma Penam z holdingové skupiny Agrofert, definitivně neproplatí. Firma totiž čerpala dotaci neoprávněně a neměla na ni nárok. Hned po vydání rozhodnutí se tak v českých médiích začalo hovořit o tom, kdo dotaci proplatí, respektive, zda ji bude chtít Česká republika po Penamu zpátky. Možná by nešlo o tak nejednoznačnou otázku, pokud by nešlo o firmu z svěřeneckého fondu premiéra. A možná taky tehdy, kdyby ministryně Dostálová (za ANO) ihned po zveřejnění rozhodnutí netvrdila, že zatím peníze po Agrofertu nechce.

Havlíček: Budeme chtít dotaci zpět, pokud …

Po dotazu na tuto kauzu řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), že dotaci bude český stát chtít proplatit po tom, kdo ji čerpal, tedy po společnosti Penam. Stejně tak však ministr zmínil, že dotaci bude chtít po Penamu, pokud se ukáže, že jde o definitivní verdikt Komise o neoprávněnosti čerpání. Dotaci 100 milionů korun, tedy stát bude chtít, pokud bude jasné, že rozhodnutí již nelze zvrátit.

Rozhodnutí není definitivní

Ministr Havlíček však v televizním rozhovoru také uvedl, že rozhodnutí o tom, že dotace byla čerpána neoprávněně, jelikož nejde o inovativní projekt, ještě není končené. “Lze podat ještě nějaký znalecký posudek” řekl. Pokud by se však ukázalo, že rozhodnutí se již nezmění, bude dotaci chtít stát vrátit do rozpočtu. A to tedy tak, že Penam dotaci 100 milionů vrátí.

Dostálová zatím čeká

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, byla však v týdnech před Halíčkovým tvrzením mnohem více zdrženlivější. Pro média se nechala slyšet, že se ještě bude čekat na oficiální překlady a uplynutí lhůty pro připomínky. Stejně tak řekla, že se Česko možná proti rozhodnutí odvolá, a že nyní se nic po Agrofertu požadovat nebude. Pokud by se Česká republika opravdu proti rozhodnutí Komise odvolala, byla by doba, kdy se stane rozhodnutí definitivním, ještě o něco oddálena. To, že nikdo Agrofert nekontaktoval s tím, že mají dotaci státu vrátit potvrdil i jeho mluvčí.

 

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.