Do Evropy míří placené verze Facebooku a Instagramu

soc

Tvář sociálních sítí se od svého založení postupně změnila. Sami určitě víte, jak moc prošla proměnou. Zpočátku sloužila ke spojení lidí, hraní her, přidávání příspěvků nebo také fotek či videí. Následně začala obměna. Příspěvky přátel a vybraných stránek nahradily personalizované reklamy a videa jiných uživatelů. Pokud ale patříte spíše k těm, co využívají Facebook primárně ke komunikaci, tak jim tato změna příliš nevadí. Co jim ale vadit může, tak že americká společnost Meta Platforms se chystá zpoplatnit Facebook a Instagram, respektive nabídne placené verze bez reklam. Bezplatné verze sociálních sítí zůstanou pro uživatele v Evropské unii.

instagram

Foto: Pixabay

Vyhovění EU

V hlavním zájmu společnosti není vydělat více peněz, ale především vyhovět restrikcím EU. Regulátoři věnují pozornost větším platformám, jakým způsobem sbírají osobní data uživatelů k vytvoření lepších personalizovaných reklam. Na začátku července letošního roku zakázal nejvyšší soud EU společnosti Meta kombinovat. Došlo k zákazu využívat shromážděné informace uživatelů napříč platformami, aplikacemi a jiných webových stránek.

Irský úřad pro ochranu osobních údajů (DPC) uložil firmě pokutu ve výši 390 milionů eur (9,4 miliardy korun). Důvodem bylo vnucení akceptovat cílenou reklamu jako jednu z podmínek používání Facebooku.

Evropa hraje důležitou roli

Pro společnost Meta je Evropa druhým nejvýnosnějším regionem na světě, hned po Severní Americe. Finanční ředitelka firmy Susan Li potvrdila, že reklama v EU tvoří až 10 procent celkových obchodních aktivit společnosti. Od samotného vzniku sociálních sítí se obchodní model příliš nezměnil. Služby vydělávají pouze na zobrazované reklamě, kterou si jednotlivé firmy platí, aby oslovily co největší okruh uživatelů.

Konkurence pro Muska

Zatím není jasné, kolik by měly placené verze stát. Není znám ani datum spuštění, ale Meta deklaruje, že ponechá bezplatné verze účtů s reklamou. Společnost Meta má ale další eso v rukávu. Jedná se o přímou konkurenci sociální sítě „X“ (dříve Twitter). Do Evropy ale zatím nedošla, jelikož má pletky s EU ohledně ochrany osobních údajů. Tuto síť Meta spustila na začátku července a slaví velký úspěch. Od té doby nalákala přes sto milionů uživatelů. Aplikace Threads je téměř identická, jako sociální síť X.

Můžeme tedy s napětím očekávat, jak dopadne nakonec zavedení poplatků Facebooku nebo Instagramu. Zajímavé bude také sledovat, kdy dojde ke spuštění nové sociální sítě Threads.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2023/09/01/technology/meta-instagram-facebook-ads-europe.htmlhttps://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-meta-chce-zpoplatnit-facebook-a-instagram-v-evrope-40442333

Náhledové foto: Pixabay