Dluhopis Republiky pro občany – co byste měli vědět

Daně

Možnost nákupu dluhopisů občanem ČR je poměrně horkou novinkou. První emise Dluhopisů Republiky byla totiž vydána teprve 3. prosince 2018 a to u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Od té doby spatřily světlo světa už čtyři emise a pátá se aktuálně chystá.

Ale vyplatí se vám nákup státních dluhopisů? A jaké jsou podmínky a předpokládané výnosy? To vám stručně prozradíme v našem článku.

Aktuálně je zhruba 0,8 % státního dluhu pokryto právě investicemi občanů a celková hodnota aktuálně platných dluhopisů dosahuje 13 miliard korun. Průměrný věk držitele státních dluhopisů je pak 55 let.

Nízký výnos, ovšem bezpečná investice

Státní dluhopisy přinášejí tři typy zhodnocení a to až v horizontu deseti let – tedy mluvíme-li stále o Dluhopisu Republiky (dluhopisy dostupné pro instituce nebo zahraniční investory mají parametry nastaveny trochu jinak. Existují hned tři typy:

  • dluhopis s fixním výnosem
  • dluhopis proti-inflační
  • dluhopis reinvestiční

Dluhopis s fixním výnosem, což je 1,25 %, vám pravděpodobně vynese nejméně. O něco lépe je na tom dluhopis proti-inflační, který je zároveň i dluhopisem nejoblíbenějším. Jeho výnos kopíruje vývoj spotřebitelských cen a v samém závěru je navýšen o marži 0,50 %. A nakonec je tu dluhopis reinvestiční, u něhož je průměrný výnos stanoven na 1,42 %.

Kdy nakoupit dluhopisy a s čím počítat

Pro dluhopisy se musíte na poprvé dostavit na přepážku České spořitelny nebo ČSOB. Konkrétní pobočky najdete na internetových stránkách. Další nákupy pak lze uskutečnit prostřednictvím elektronického přístupu. Aktuálně je k dispozici emise s upisovacím obdobím 16.09.2019 – 20.12.2019, přičemž datum vydání emise je 02.01.2020 a datum splatnosti 02.01.2026. Dluhopisy tak může nakoupit před vánočními svátky třeba jako zajímavý dárek.

Mít peníze je hezké. Orientovat se v této oblasti ještě důležitější. Pokusím se vám svými články pomoci.