Dálnice D11 by měla být podle ministra dopravy hotová v roce 2027

stavba dálnice

Rychlost (resp. spíše pomalost) stavby českých dálnic je evergreenem a tématem, se kterým se nepříliš úspěšně potýkají všechny vlády. Všechny vlády stejně tak slibují razantní zlepšení neutěšeného stavu a stovky kilometrů nových dálnic. Minulá Babišova vláda i přes velkolepé sliby žádnou zásadní změnu nepřinesla, uvidíme, s čím nyní přijde vláda Fialova. Ministr dopravy Kupka nyní na setkání se svým polským protějškem odkryl plány pro zprovoznění dálnice D11.

Dálnice jako motor dvou ekonomik

Dálnice D11 přivede řidiče na polskou hranici, odkud se po polské rychlostní silnici S3 dostanou pohodlně až do Štětína. Oba ministři označili tuto toto spojení za zásadní a nazvali jej „motorem dvou ekonomik“.

Ale zatímco na polské straně už je silnice S3 položená praktiky až k českým hranicím a lze říci, že práce finišují, česká dálnice má k tomu ještě daleko. Stále chybí postavit 41 kilometrů úseku od Jaroměře po přechod Královec, kde se napojí na polskou síť.

stavba

Foto: Pixabay

Práce hodně, času málo

Ředitelství silnic a dálnic se nyní v souvislosti se stavbou poslední části dálnice D11 zabývá výkupem pozemků a žádostí o stavební povolení. Vzhledem k tomu, že půjde o náročný úsek se dvěma tunely a několika mosty, lze očekávat, že stavba nebude snadná a o zpoždění nebude nouze.

Ministr dopravy Kupka nicméně vyhlásil jako začátku stavby rok 2024 a její dokončení v roce 2027. Do té doby možná čekají velké problémy obyvatele obcí, kterými budou projíždět řidiči ze zmíněné polské silnice S3. S jejím otevřením lze totiž očekávat nárůst objemu dopravy a do doby, než Česko dostaví dálnici D11, ponesou tuto zátěž na svých bedrech. Jedná se o obce ležící na silnici I/16. Stát se bude obcím snažit ulevit alespoň tak, že zakáže provoz těžkých nákladních vozidel.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/kupka-termin-d11-dostavba-polske-hranice-s3-silnice-rok-2027.A220715_141625_hradec-zpravy_klu

https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Dalnici-D11-chceme-mit-hotovou-do-roku-2027,-rekl

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.