COOP rozjíždí automatizované prodejny ve velkém

obchod

Společnost COOP vidí budoucnost v automatizaci a plánuje do konce příštího roku otevřít nejméně padesát nových automatizovaných prodejen. S COOP spolupracuje ČSOB, Mastercard, důležité jsou také dotace. Automatizované prodejny jsou obchody, do kterých vstoupíte pomocí bankovní identity. Pro ty, co neumí pracovat s bankovní identitou, tak ti se budou moci ověřit kartou nebo čipem. Tyto prodejny umožní lidem nakupovat bez přítomnosti obsluhy i mimo běžnou otevírací dobu. V Česku sídlí zhruba dvacítka obchodů, z nichž deset jich má právě COOP.

Lidé nemají důvod krást

Automatizované prodejny se zají být vhodnými pro menší města nebo vesnice. Bezobslužný prodej se podílí zhruba deseti procenty tržby na jednu prodejnu. A co otázka bezpečnosti? Co se týče krádeže zboží nebo jiných přestupků, tak zde nepanují velké obavy. Tím, že lidé vstupují do prodejny prostřednictvím identity občana, tak o sobě dávají mnoho osobních údajů. V případě krádeže by tak bylo velmi snadné identifikovat zloděje.

Stoupající trend

Zatímco v roce 2022 bylo otevřeno pouze šest prodejen, tak k 1. září letošního roku přibylo 14 nových prodejen a dalších 8 by se mělo otevřít do konce roku. S ambiciózním plánem společnosti COOP se bude pomalu, ale jistě celkové číslo blížit ke stovce. Není vyloučeno, že se přidá další řetězec. Za tu dobu nakupovalo zhruba 40 tisíc zákazníků, jejichž hodnocení bylo ve většině případech kladné. Výhodou je časová dostupnost, kterou uvítali ti, co nestíhají nakupovat po práci. Jak jsou na tom sousední země? V Německu a Polsku jsou to desítky prodejen, v Rakousku a na Slovensku nejsou zatím žádné prodejny.

COOP není jedinou společností

První automatickou prodejnu otevřela společnost COOP loni v březnu ve Strakonicích. COOP není ovšem jedinou společností, například Super zoo vlastní rovněž automatizovanou prodejnu se sortimentem pro zvířata. Ta byla otevřena na konci roku 2022. Další pobočka bude otevřena na začátku října v Pardubicích. Co se týče ale zvířat, tak ta jsou zavřená, aby byla zachována bezpečnost u obou stran.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/coop-otevre-50-automatizovanych-prodejen-zakazniky-do-nich-pusti-bankovni-identita-1410568https://www.penize.cz/nakupy/445508-coop-otevira-dalsi-obchody-budoucnosti-pomuzou-i-dotace

Náhledové foto: Pixabay