Čokoládové mléko z hnědých krav: I toto si myslí někteří Američané

Kráva

Čokoládové mléko je u nás vcelku často zakazovanou pochoutkou, nicméně spousta dětí si na něm bezesporu pochutná. V Americe holdují tomuto nápoji mnohem více, přesto často obyvatelé této země ani neví, odkud vlastně čokoládové mléko pochází. Pro našince až neuvěřitelná záležitost. I proto se o výsledky výzkumu, který na tuto skutečnost poukazuje, chceme podělit v následujících. Výzkum je z roku 2017, nicméně na zajímavosti mu to nic neubírá.

Čokoládové mléko dávají hnědé krávy

Přesně toto si podle výzkumu Inovačního centra pro americké mlékárny myslí celkem 7 % obyvatel Ameriky. To znamená v globálním pojetí nějakých 16,4 mil. lidí. Jen pro přesnost, výzkum byl proveden na 1000 Američanech. Celkem 48 % respondentů vůbec nevědělo, že odpověď na jednoduchou otázku, odkud pochází čokoládové mléko, je z krávy. Plyne z toho především fakt, že tamní obyvatelé skoro vůbec neví, kde je původ toho, co jí a pijí. Často obyvatelé USA ani neví, jak jsou konkrétní potraviny pěstoványpotraviny pěstovány a skladovány.     

BurgerBurger: Foto Pixabay

Studie ministerstva zemědělství s podobnými závěry

Poměrně překvapivé závěry vyplývají také ze studie, která byla provedena ministerstvem zemědělství na počátku 90. let. Uváděla, že jeden z pěti dospělých netušil, že se hamburgery vyrábí z hovězího masa. Zajímavý byl také názor spoluzakladatelky neziskové organizace FoodCorps, cecily Upton. Ta hovořila o tom, že lidé si zkrátka myslí, že pokud potřebují jídlo, jednoduše si zajdou do supermarketu. Děti se tedy neučí o původu surovin, ale o tom, kde je sehnat.

Smutná norma městské kultury

Spisovatel Ann Vileisis hovoří o tom, že neznalost onoho původu potravin se stává jakousi normou městské společnosti, resp. kultury. Ukázalo se, že někteří žáci 4. až 6. ročníku v Kalifornii netuší, že okurka či cibule jsou rostliny a burgery pocházejí z hovězího masa. Stejně tak netuší, kde má původ sýr. Smutné. Rozhodně nezbývá než doufat, že zkoumané vzorky lidí nebyly reprezentativní…

Hovězí dobytek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.