01_vkladomat

Co jsou vkladomaty a které banky je provozují

I když se stále více finančních transakcí ve firemní i osobní sféře děje bezhotovostně, tj. prostřednictvím bankovních převodů anebo platby kartou, hotovost má v ekonomice stále nezastupitelné místo. Je nicméně zřejmé, že transfer hotovosti z peněženky (nebo rovnou kufříku) na účet a naopak je velmi důležitý a často je třeba mít tuto možnost co nejrychleji „po ruce“. Pokud potřebujeme vložit peníze na účet, můžeme samozřejmě vyrazit do banky. V takovém případě nás ale omezuje otevírací doba banky, případně dlouhé fronty. Elegantnější řešení představuje vkladomat, neboli vkladový bankomat. Jak funguje? A které banky ho u nás provozují?

Co je vkladomat a jaké má výhody?

Vkladomat je zařízení, které vám umožní vložit hotovost na účet. Na rozdíl od klasického bankomatu vám peníze nevydává, ale naopak si je od vás bere. Fungování vkladomatu je velice jednoduché, přihlásíte se stejně jako k bankomatu svojí kartou, zadáte požadavek na vložení hotovosti a následně do přihrádky vložíte balíček bankovek.

Existuje samozřejmě maximální částka, kterou lze takto na účet v rámci jednoho vkladu vložit, většinou je to 300 nebo 350 tisíc Kč. Výhodou vkladomatu je samozřejmě non-stop dostupnost, vložené peníze se prakticky vždy připíší na účet okamžitě a vy se tak můžete rozhodnout provést vklad třeba v jednu hodinu ráno.

Vklady na vlastní účet jsou zdarma, bez poplatku. Některé banky pak nabízejí skrze své vkladomaty vložit hotovost i na cizí účet, občas dokonce i na účet v jiné bance (tato služba je však zpoplatněna).

02_vkladomat

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Které banky vkladomaty provozují?

Nejvíce vkladomatů provozuje v České republice Komerční banka, která jich má okolo 400. Provozovatel nejširší sítě bankomatů – Česká spořitelna – jich má zatím asi 250 a jen o něco méně jich patří ČSOB. Přes stovku vkladomatů mají ještě Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Menší počty potom provozují Fio banka, Equa Bank, Air Bank a MONETA. Ve spolupráci s ČSOB umožňuje využívat funkce vkladomatu i Sberbank a mBank zase spolupracuje s provozovatelem sítě bankomatů Euronet.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

2 komentáře

  1. Luboš Odpovědět

    Jsem u Equa bank a službu rád využívám. Je fajn, že člověk nemusí čekat v bance. Podle mě o této službě lidé moc nevědí.

  2. Max Odpovědět

    Já tedy když nemusím, tak u sebe hotovost nenosím a platím všude kartou. Když peníze ale přeci jen potřebuji vybrat, rozhodně nemusím řešit kde, protože jsem u Equa bank, a ta mi umožní výběr z jakéhokoliv bankomatu. Je ale pravda, že už jsem využil i jejich vkladomaty, protože mi občas zákazníci platí hotově, a tak si můžu vložit peníze na účet a dál s nimi manipulovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *