Identifikovaná osoba

Co je osoba identifikovaná k dani

Identifikovaná osoba je v podstatě plátcem pro zahraniční plnění. Jedná se o plátce DPH, který v podstatě v České republice zůstává dále neplátcem. Jestliže je u nás konkrétní osoba plátcem DPH, pak již nemá šanci být osobou identifikovanou. Nejčastěji se s tímto termínem setkáváme například u výdělků na internetu. Typické jsou v tomto ohledu především reklamní systémy typu Google AdSense, které vydělávají finanční prostředky, jež musejí být zdaněny. V minulosti se muselo vše řešit přes plátce DPH v České republice. Od ledna roku 2013 už postačí být právě identifikovanou osobou.

Registrace je nezbytná

Každá osoba, která chce získat zmiňovaný status, musí být identifikovaná k dani. Nutností je registrace na příslušném finančním úřadu. Učinit tak musíte v následujících případech, které vyjmenujeme níže v odrážkách.

–          Když pořídíte zboží z jiného státu, jehož cena v daném kalendářním roce přesáhne částku 326 000 Kč.

–           V případě, že získáte jakékoli plnění od osoby, která nemá trvalé bydliště, případně adresu firmy v zahraničí.

–          Pokud poskytujete služby mimo Českou republiku jiném státě EU dle § 9 odst. 1 zákona o DPH jiným firmám

Proces registrace identifikované osoby

Přihlášku k identifikaci je zapotřebí podat do 15 dnů od plnění. Jestliže vzniká daňová povinnost, je zapotřebí zahrnout plnění do svého daňového přiznání. Jestliže máte například reklamu od Google na svém webu a potřebujete své příjmy danit, pak si je dáte zcela běžně přímo do daňového přiznání jako osoba identifikovaná a vše probíhá úplně stejně, jako by tomu bylo u běžných obchodů v rámci tuzemského platebního styku.

Jak na zrušení registrace identifikované osoby

Požádat o zrušení můžete v momentu, kdy posledních 6 měsíců nevznikla povinnost přiznat daň z příjmů, které vznikly v rámci obchodování se subjekty z jiných zemí. Vše probdí na finančním úřadě.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *