Chyby v daňovém přiznání: Pozor na zdánlivé maličkosti v případě formátu i žádosti o přeplatek

počítač

Čeká vás letos podání daňového přiznání? Podstatné je, zda je podáno ve správném formátu, jakožto i bezchybně vyplněné. Na co si dát pozor a jakých chyb se vyvarovat?

Pokud se chystáte odevzdat přiznání k dani z příjmu fyzických osob, pak pozor na časté chyby, které se můžou zdát jako nepodstatné maličkosti. Jen odevzdat daňové přiznání rozhodně nestačí. Zásadní je, zda je vyplněné správně. Na co si dát pozor?

Chybějící podpisy

Pokud patříte mezi ty, kteří mohou podávat daňové přiznání na papírovém formuláři, nezapomeňte ho na konci podepsat. Chybějící podpis patří mezi jednu z nejčastějších chyb. Bez podpisu je daňové přiznání neplatné. Při elektronickém podání přes Moje daně podpis řešit nemusíte.

Žádost o vrácení přeplatku

Pokud podáváte přiznání k dani z příjmu fyzických osob na papírovém formuláři a máte přeplatek, musíte o něj požádat. A to v příslušné kolonce na konci daňového přiznání, kde je třeba zvolit způsob výplaty, tj. napsat číslo bankovního účtu apod. Rovněž i kolonku se žádostí o přeplatek podepsat. Pokud tedy vyplňujete daňové přiznání v papírové formě a máte přeplatek, tak musí být formulář opatřen dvěma podpisy.

Přílohy k přiznání

Při podání daňového přiznání nezapomeňte přiložit veškeré přílohy, tj. doklady o vašem nároku na daňové zvýhodnění. Jedná se zejména o potvrzení z penzijní společnosti, banky (hypotéka), stavební spořitelny (úvěr na bydlení) apod.

Zásadní je správný formát

Většina podnikajících fyzických osob má povinnost podat daňové přiznání elektronicky. Týká se všech OSVČ, kterým byla ze zákona zřízena datová schránka. Odesílat je musí v určeném formátu XML. Častou chybou je, že řada posílá přiznání datovou schránkou ve formátu PDF. Pokud se chcete této chyby vyvarovat, tak ideálním řešením je využít portál MOJE daně, kde se formát nedá splést.

Ujasnění nepřesností

I nadále je možné, aby za živnostníky a další podnikatele podával přiznání daňový poradce, který má datovou schránku povinnou už z dřívějška.

Kdo si založil datovou schránku dobrovolně a nemá ji ze zákona povinnou (není OSVČ), tak toho se povinnost elektronického přiznání netýká.

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-prijmu-fyzickych-osob/453235-nejcastejsi-chyby-v-danovem-priznani-nedelate-je-taky

https://www.denik.cz/ekonomika/danove-priznani-2024-formular.html

Náhledové foto: Pixabay