Cestovní ruch táhne prodej prémiových čokoládových produktů

čokoláda

Oživení cestovního ruchu po pandemii COVID-19 se ukázalo jako dar z nebes pro švýcarského giganta na trhu s čokoládou, společnost Lindt & Sprüngli. Právě prémiové čokoládové produkty, jako jsou pralinky, těží z rostoucího počtu turistů a jejich ochoty utrácet za luxusní suvenýry a lahůdky. Výrobce čokolády loni zvýšil čistý zisk téměř o více než 17 procent.

Rekordní rok 2023

V roce 2023 společnost Lindt & Sprüngli zaznamenala rekordní výsledky, i přes zpomalení globálního trhu s čokoládou. Jejich čistý zisk vzrostl o 17,9 % na 671,4 milionu švýcarských franků. Tento úspěch byl podpořen několika faktory. Zaměření na prémiové produkty hrálo klíčovou roli, jelikož pralinky a další vysoce kvalitní výrobky často dosahují vyšších marží a jsou odolnější vůči cenovému tlaku.

Společnost Lindt & Sprüngli rovněž mírně zvýšila ceny svých výrobků v roce 2023, aby vyrovnala rostoucí náklady na suroviny. Oživení cestovního ruchu přispělo k tomuto růstu, protože se turisté po uvolnění pandemických restrikcí vrací k cestování. S tímto návratem roste i poptávka po prémiových čokoládových produktech v duty-free obchodech a suvenýrových obchodech.

Růst v klíčových regionech

Nejvýraznějšího růstu dosáhla společnost Lindt & Sprüngli v Evropě a Severní Americe. V Evropě vzrostly organické tržby o 9,1 %, s dvouciferným růstem na mnoha trzích, včetně Švýcarska, Itálie a Velké Británie. V Severní Americe dosáhla společnost růstu tržeb o 11,0 %.

Společnost Lindt & Sprüngli navrhla roční dividendu ve výši 1 400 CHF na akcii, čímž potvrzuje svůj závazek k odměňování akcionářů. Pro rok 2024 počítá s růstem o 6-8 % a se zlepšením provozní marže o 20-40 bazických bodů.

„V nejisté ekonomické a politické situaci je společnost Lindt & Sprüngli přesvědčena, že bude schopna pokračovat ve své úspěšné strategii a posilovat pozici v segmentu prémiových produktů,“ stojí v prohlášení.

Zdroje info: X, https://www.lindt-spruengli.com/press-releases-and-news/german/lindt-sprungli-verzeichnet-zweistelliges-organisches-umsatzwachstum-und-weitere-verbesserung-der-gewinnmarge-2023/, https://www.esmmagazine.com/a-brands/lindt-sprungli-sees-profit-rise-on-price-increases-260822

Náhledové foto: Pixabay