Cestování bez pojištění vás může vyjít draho

Cestovní pojištění Ergo

Plánujete dovolenou a napadlo vás, že ušetříte na cestovním pojištění? Pokud mát velkou finanční rezervu, směle se do zahraničí vydejte i bez sjednané pojistky. V opačném případě raději zůstaňte doma, protože i poměrně banální lékařské úkony stojí nemalé částky. A při cestování po Evropě vás nezachrání ani Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Mimo Evropu je situace naprosto jasná. Bez cestovního pojištění si budete muset veškeré náklady související s ošetřením a léčbou uhradit z vlastní kapsy. V praxi se může jednat o tisíce, desítky tisíc, ale i stovky tisíc korun. K zemím s nejdražšími zdravotnickými službami patří USA – zde vás například operace slepého střeva vyjde v přepočtu na částku kolem půl až jednoho milionu korun. Přitom si stačí sjednat cestovní pojištění levně přes internet a je po zbytečných starostech.

Ergo Ale nemusíte jezdit tak daleko. Do nepříjemné situace se můžete dostat i v Evropě. Přestože „modrá kartička pojišťovny“ garantuje nárok na poskytnutí zdravotní péče, musíte počítat se stejnými podmínkami, jaké platí pro obyvatele dané země. V některých zemích se navíc setkáte s porušováním předpisů. Například v mnoha španělských nemocnicích vás ošetří pouze tehdy, když zákrok uhradíte v hotovosti přímo na místě. Jen pro představu – výron kotníku se může vyšplhat i na více než 150 tisíc korun.

S podobným přístupem jako ve Španělsku se naštěstí nesetkáte všude, jde o porušení předpisů, ke kterému se v minulosti uchýlilo několik desítek nemocnic. Ovšem nemalé poplatky za ošetření, vysoká spoluúčast a vysoké doplatky za léky jsou v některých evropských zemích naprosto běžné a nezachrání vás před nimi ani EHIC.

K cestovnímu pojištění se vyplatí sjednat také připojištění odpovědnosti. To pro případ, že svým jednáním způsobíte škodu na majetku či zdraví někomu dalšímu. K typickým příkladům patří úraz lyžaře na sjezdovce v Alpách či autonehoda. V těchto a mnoha dalších situacích je pojištění k nezaplacení.

Ergo

A u koho si pojištění sjednat? Jako dobrá volba se jeví pojišťovna ERGO, která na českém trhu působí již přes 20 let a při sjednání online nabízí zajímavé bonusy.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.