Český start-up může v EU jako první prodávat laboratorní maso

maso

Ekologická náročnost chovu zvířat na masa a etické problémy s ním spojené vedou vědce ke snaze nalézt způsob, jak maso nahradit, a přitom nepřijít o jeho chuť a další vlastnosti, které na talíři má. Slibnou cestou se zdá být maso pěstované v laboratoři z kmenových buněk. Český startup Bene Meat nyní získal jako první na světě povolení k prodeji takového masa, byť zatím v konzervách pro domácí mazlíčky.

Laboratorní maso

Laboratorní maso pro psy a kočky bude na trhu letos již bez problémů k dostání. Česká firma Bene Meat je totiž vůbec první na světě, které se podařilo produkty pro mazlíčky vytvořené z tohoto masa průmyslově vyrábět, a v neposlední řadě také získat povolení k jejich prodeji. Firma Bene Meat sídlí v Praze a již nyní úspěšně vyrábí stovky kilogramů laboratorního masa denně. Nyní probíhají poslední zkoušky toho, jak mazlíčkům jejich pamlsky chutnají. Certifikované produkty kultivovaného krmiva pro psy a kočky však byly schváleny Evropskou Unií a nic tak nebrání jejich uvedení na trh.

pes

Foto: Pixabay

Maso, které nezatíží planetu

Vědečtí pracovníci tímto způsobem vyvinuli maso, které nezatíží naši planetu. K výrobě masa se nebudou muset používat suroviny z usmrcených zvířat, maso by však mělo být plné kvalitních živočišných bílkovin a mít všechny požadované vlastnosti. Maso se vyrábí z buněk živých zvířat, které budou následně růst v bioreaktoru. Reaktor bude v průběhu růstu a množení těchto buněk napájen dalšími cennými živinami, které nesmí v produktech pro domácí mazlíčky chybět, aby byla zachována jejich výživová hodnota.

Ekologické maso

Cílem vědeckého bádání je také snížení emisí skleníkových plynů, které jsou v důsledku chovu dobytka, ze kterého se produkty pro psy a kočky vyrábí, jednou z hlavních příčin globální klimatické změny. Nový trend růstu masa z biologických buněk by těmto problémům mohl brzy „zatnout tipec“.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-prvni-na-svete-ceska-firma-ma-oficialni-povoleni-vyrabet-laboratorni-maso-pro-mazlicky-40450084 

https://www.reuters.com/markets/europe/czech-firm-bene-meat-gets-eu-approval-lab-grown-meat-pet-food-2023-11-08/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.