Český fotbal se střetl s realitou, ale i s nadějí

Fotbal

Ve čtvrtek vstoupily české fotbalové kluby do osmifinále Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. Rozlosování přineslo oběma pražským „S” nejatraktivnější soupeře. Sparta čelí slavnému Liverpoolu, a Slavia dalšímu legendárnímu klubu AC Milán. Viktorii Plzeň los přisoudil schůdnějšího soupeře, Servette Ženeva, přes kterého je postup reálný. Kouč letenských, Brian Priske, se proslulého soupeře nezalekl a rozhodl se odehrát s Liverpoolem otevřenou partii. Sešívaní měli v plánu překvapit „Rossoneri”, ale nakonec oba pražské kluby narazily, jediná Viktoria remizovala na půdě švýcarského celku.

Kruté vystřízlivění

Po senzačním postupu Sparty přes turecký Galatasaray si chtěla Sparta vyšlápnout na suverénní Liverpool. Ambiciózní plán Sparty narazil hned v 5. minutě, kdy fauloval domácí hráč Asger Sørensen hostujícího hráče uvnitř pokutového území a o minutu později s přehledem proměnil pokutový kop Mac Allister. Sparta se nevzdávala a snažila se hrát nadále otevřený fotbal. Bohužel pro ní, dostávala lekci z produktivity, když své šance nedokázala proměnit, na druhou stranu Liverpool trestal. Sparta nakonec zápas prohrála 1:5, nutno ale dodat, že výsledek byl krutý.

Druhý pražský celek, Slavia, se představila na majestátném San Siru a první minuty ukazovaly, že by mohla přeci jen překvapit. Bohužel i zde přišla nešťastná událost, která ovlivnila zbytek zápasu. El Hadji Malick Diouf ostře fauloval domácího hráče a obdržel červenou kartu už ve 26. minutě. AC Milán nakonec vyhrál 4:2, ale Slavia i v deseti hráčích dokázala vstřelit dvě branky a do odvety má mnohem nadějnější výsledek, než Sparta.

liverpool

Lepší zítřky

I přes nepříznivé výsledky, tedy kromě remízy Viktorie Plzeň, můžeme být celkově rádi za to, jakým fotbalem se všechny týmy prezentovaly. Oba pražské kluby měly opravdu nabitý rozpis, kdy proti sobě nastoupily dvakrát, a za to, jakým stylem odehrály zápasy proti mnohem slavnějším klubům, si zaslouží dík. Pokud chce Sparta hrát Ligu mistrů, tak si vyzkoušela hrát proti soupeři, který kvalitami rozhodně patří do Ligy mistrů, když momentálně vede Premier League. Zároveň ukázala, že mohla odehrát celkem vyrovnanou partii. Bohužel ji srazily vlastní chyby a nedůraznost v koncovce.

Těžko říci, jak by dopadla Slavia, kdyby nehrála o jednoho hráče méně. Ale i přesto si také zaslouží palec nahoru za to, jak nesložila zbraně a snažila se uhrát nadějný výsledek. Viktoria Plzeň v letošní sezóně ještě neprohrála v evropských pohárech, a i díky ní máme rekordní koeficient. Doposud byla nejúspěšnější sezóna 1995/96, kdy jsme dohromady s 12 body byli celkově druzí. Od té doby se nám nepodařilo tuto metu překonat, až dosud, kdy české kluby nahrály 13 bodů. Stále není konec a body mohou být vyšší, vše záleží na příštím týdnu, kdy se odehrají odvety.

Srovnání s evropskou špičkou

Jednotlivé země jsou umístěny v žebříčku na základě získaných koeficient bodů. Za každou výhru, postup nebo vítězství v soutěži, jsou připsaný zemi koeficient body, i jednotlivým týmům. Čím vyšší číslo je, tím větší výhody. Proto z pohledu českého diváka je velmi atraktivní tato sezóna, protože příští sezóny bude mít možnost vidět opět dva české zástupce v boji o Ligu mistrů. A jak víme, tak účasti v evropských soutěžích znamenají finanční injekci, která výrazně pomáhá klubům k rozvoji.

I když výsledkově zápasy příliš nevyšly, tak za herní projev se pražské kluby nemusí vůbec stydět. Česká fotbalová liga i reprezentující kluby mají daleko menší finanční prostředky, než mají dva giganti z nejlepších evropských soutěží. Jakou tržní hodnotu mají jednotlivé soutěže?

• Česká Fortuna liga – 246 milionů eur
  • Švýcarská Super Liga – 328 milionů eur
  • Italská Serie A – 4,64 miliardy eur
  • Anglická Premier League – 10,85 miliardy eur

Rozdíl mezi jednotlivými soutěži je markantní, jak jsou na tom kluby?

• Liverpool – 868,75 milionů eur
  • AC Milán – 524,45 milionů eur
  • Slavia Praha – 56,95 milionů eur
  • Sparta Praha – 54,83 milionů eur
  • Viktoria Plzeň – 28,50 milionů eur
  • Servette Ženeva – 23,40 milionů eur

Jak jde vidět, tak jednotlivé podmínky klubů jsou nesrovnatelné. Na druhou stranu oba týmy předvedly, že umí hrát fotbal. Chce to nabrat zkušenosti, pravidelně hrát evropské poháry a dělat dobré výsledky, aby kluby mohly dostávat finanční injekce a zvýšit tak nejen svou kvalitu, ale celkově české ligy.

Náhledové foto: Pixabay