Česko dál usiluje o získání gigafactory na vlastním území

giga

Česká republika, respektive představitelé ministerstva průmyslu a obchodu připravují lákavější nabídku pro společnost Volkswagen, která stále není rozhodnutá o výstavbě gigafactory v Líních na Plzeňsku. Vláda si tak stojí za svým zájmem ohledně vybudování této obří továrny společnosti Volkswagen na našem území. Stále se neví výše podpory státu projektu za 120 miliard korun. Hlavní náplní v tomto velkém komplexu by byla výroba baterií do elektromobilů. Podle člena koncernového představenstva Thomase von SchmallaČeská republika velkou šanci získat tento projekt, i když Evropská komise změnila podmínky a bude muset vypsat novou poptávku.

Šest továren v Evropě

Volkswagen má jasně stanovený plán, a to mít šest továren v Evropě. Centrální vyrůstá v dolnosaském Salzgitteru, další jsou v plánu ve Valencii a švédské Skellefteå. Velkou výhodou pro naši zem hraje fakt, že se nacházíme uprostřed Evropy a v místě potencionálního vybudování továrny v okruhu 200 km se nachází pět koncernových závodů.

Pokud by přeci jen vyšla tato nabídka, tak vláda bude muset vyřešit určité problémy s okolními vesnicemi. Vláda již schválila dohodu s obcemi. Dohoda mění plochu areálu továrny z původních 700 hektarů, na 200 hektarů. Stát kromě toho bude muset investovat také do silniční a železniční infrastruktury.

Elektromobily

Evropské Unii se začíná postupně zvyšovat nabídka elektromobilů. 12,4 % nových automobilů v Evropě jsou elektroautomobily. Elektrických hybridů je dokonce celková čtvrtina. V naší zemi se k takovým číslům nepřibližujeme. Podíl nových elektromobilů tvoří pouze 2,03 procent, což je málo. Elektrické hybridy jsou na tom o trochu lépe 14,68 %.

Proč by bylo výhodné postavit továrnu?

Tak především bychom se vyrovnali nebo předskočili konkurenci. Dalším benefitem by byl vznik nových pracovních míst. Potencionální výdělek v miliardách korun může přinést lithium. Ložiska lithia v České republice tvoří asi 3 procenta z celkového světového počtu.

Elektromobily jsou považovány za budoucnost. Jestliže bude tady vybudována tato továrna, tak to může ovlivnit pozitivně cenu elektromobilů pro nás.

Zdroj:https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/volkswagen-ma-k-investici-za-120-miliard-do-gigafactory-primet-stedrejsi-nabidka-od-statu-1399350

Náhledové foto: Pixabay