Česká společnost Brano míří do USA

Český a celkově evropský průmysl pomalu, ale jistě skomírá. Český výrobce automobilových dílů, Brano, zamíří do Spojených států, kde již dodává díly. Velkou zásluhu na přesunu má americká automobilka Tesla, která Branu nabídla zakázky pod podmínkou, že tyto díly bude do dvou let vyrábět v USA. Podle dostupných informací si Brano zajistilo pronájem výrobní haly na východě USA ve státu Georgia.

V USA má získat zajímavé zakázky

Zatím není jasné, jaké díly bude vyrábět česká společnost, ale mají pomoci vytvořit počáteční obrat ve výši 5,2 milionu dolarů. Aby byl podnik výdělečný, musí podle výrobců vydělávat alespoň dvanáct milionů dolarů. Pokud se bude spolupráci dařit, v budoucnu by tento obrat Brano mohlo získat díky zakázkám od automobilky Elona Muska. V USA by přitom nešlo pouze o Teslu, ale také o německý koncern Volkswagen, Audi nebo další.

tesla

Foto: Pixabay

Varování před nepříznivou budoucností

Bývalý poslanec strany ANO a majitel společnosti Brano, Pavel Juříček, varuje před nepříliš růžovou budoucností Česka i Evropy. Evropské automobilky snižují svou výrobu, proto je pro Brano daleko atraktivnější působit v Asii nebo v USA, kde mají jistotu nových zakázek, zatímco v evropských je trh v podstatě mrtvý. Velkým problémem je také drahá elektřina, kdy za megawatthodinu zaplatí firma 181 eur. V USA zaplatí za megawatthodinu pouze 40 dolarů, což pro srovnání stačí. V Asii působí konkrétně v Číně a zvažuje expanzi do Indie. Jedenáct let působí také v Rusku, kde vyrábí například pedály, dveřní zámky a další součástky pro Volkswagen a Nissanu.

Brano Group

Přední český výrobce automobilových součástek má sídlo v Hradci nad Moravicí na Opavsku. V současnosti zaměstnává přes dva tisíce zaměstnanců. Za rok 2022 skupina vykázala obrat ve výši 6,6 miliardy korun a zisk před zdaněním činil 400 milionů. Juřičkův podnik plánuje investovat miliony dolarů do haly, kterou vybuduje v tuzemsku. Zde zůstane vývoj i finální testy součástek. Závěrečnou montáž a dokončení už proběhne v USA.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/brano-chysta-svou-prvni-tovarnu-v-usa-bude-vyrabet-pro-teslu-zaroven-zustava-v-rusku-1414654https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-tesla-chce-at-vyrabime-v-usa-cesko-je-drahe-rika-sef-brana-243780

Náhledové foto: Pixabay