Česká pošta se chystá propouštět

Pošta

Česká pošta u nás patří nepochybně k významným zaměstnavatelům, který dává práci 27 tisícům lidí. Současně se ale pošta dlouhodobě potýká s finančními problémy a v několik posledních letech hospodaří se ztrátou. Mluví se proto o významné restrukturalizaci a nyní také o propouštění zaměstnanců. Kteří z nich musí mít obavy a koho se naopak propouštění nedotkne?

Dlouhodobé ztráty

V roce 2021 skončilo hospodaření České pošty ztrátou 800 milionů korun. Jedná se de-facto o dobrý výsledek, neboť v roce předchozím to bylo dokonce 1,356 miliardy korun. Je ale zřejmé, že ekonomická situace České pošty má k dokonalosti hodně daleko a je třeba činit kroky k její nápravě.

V průběhu funkčního období minulé vlády padlo rozhodnutí Českou poštu rozdělit na dvě společnosti, resp. vyjmout ze současné struktury síť poboček a vyčlenit je do samostatné státní společnosti. Tato část bude fungovat na objednávku státu, zatímco ta druhá – tj. vlastní služby, které Česká pošta nabízí – bude fungovat jako běžný komerční subjekt. Ještě, než ale k rozdělení dojde, je třeba provést řadu dílčích kroků. Jedním z nich je i změna struktury vedení společnosti na střední a vyšší úrovni. Právě tam bude propouštění mířit především.

Česká poštaFoto: Pixabay

Chystá se propouštění

Česká pošta plánuje zrušit k letošnímu květnu celkem 669 pracovních pozic. Půjde o pozice v administrativě, na právních a obchodních odděleních, v IT apod. Propouštění se nikterak nedotkne vlastních doručovatelů nebo jiných pracovníků v provozu. Naopak, na tyto pozice chce pošta nové pracovníky nabírat. Vedení si od tohoto kroku slibuje roční úsporu v řádu 500 milionů korun.

Česká pošta zavádí i některé novinky přímo pro zákazníky. Mezi ty nejvýraznější patřilo zřízení tzv. mobilní pošty. V rámci této služby zajíždí do některých malých vesnic, kde není kamenná pobočka, pošta mobilní, která nabízí stejné portfolio služeb jako klasická pobočka.

Zdroj informací: idnes.cz

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.