Češi bohatnou, ale pomalu. Západní Evropu doženeme až v příštím století

Díváte se na svůj životní standard a smutně pokukujete po tom, jak se lidem žije na západ od našich hranic? Není to nic nenormálního. Porovnávat se s tím, co má soused, je celkem běžné. Bohužel však pak můžete nabýt dojmu, že se vám vede zle, jste chudí a chudými ještě dlouho zůstanete. Je tomu ale opravdu tak?

Jsme opravdu chudí?

Češi se chudými cítí a srovnání jejich kupní síly s tou západoevropskou jim dává za pravdu. Ale každá mince má dvě strany. V porovnání s dobou před Sametovou revolucí jsme na tom nesrovnatelně lépe. Bohatý západ Evropy jsme však zatím nedohnali. Může za to mimo jiné i to, že zahraniční firmy, které působí na území České republiky, stahují své zisky pryč a neinvestují je zde. To se pak nemůžeme divit, že naší ekonomice chybějí peníze, což se projevuje i poměrně nízkými mzdami zaměstnanců. A v tom je začarovaný kruh – nízká mzda vede k nízké spotřebě, to má zase vliv na ekonomický růst a celkově na životní úroveň Čechů.

Co nám hází klacky pod nohy?

Je to především nesmyslně vysoké daňové zatížení, které lidem nechává v peněžence dost málo na to, aby se mohli více rozšoupnout. Maximálně jim výplata postačí na zaplacení všech nezbytných poukázek a na další radosti musejí šetřit. Česká republika by potřebovala hlavně hlubokou reformu důchodového, zdravotního a vzdělávacího systému. Politici se však zaměřují spíše na aktuální problémy a k reformám jim asi chybí odvaha a vůle.

Spoříme a jsme majiteli nemovitostí

Měsíčně si průměrný Čech odloží stranou asi 1 500 až 2 500 korun a bez příjmu by vydržel něco přes tři měsíce. Přitom si spoří dvě třetiny národa. Jednu třetinu Čechů by nepotěšil náhlý výdaj ve výši 10 tisíc, protože tu tyto peníze ve svém slamníku nebo v bance na účtu stěží hledali. Nízké úspory tak nahrávají lichvářům, navíc Češi příliš neoplývají finanční gramotností.

Na druhé straně je chudobou ohroženo méně než 10 % české populace, což je nejméně v celé EU. Skoro 80 % Čechů bydlí ve vlastním, a to není v Evropě pravidlem. Takže i toto něco vypovídá o našem bohatství, které si ale možná někteří příliš neuvědomují.

Bohužel roky, kdy se všeobecně společnosti i jednotlivcům finančně dařilo a byla nízká nezaměstnanost, jsou za námi. V tržní ekonomice prostě krize přicházejí, jedna na nás možná čeká už na podzim. Přispěla k tomu pochopitelně i koronavirová pandemie.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.