Ceny pohonných hmot u nás i v Evropě

Ropa

Dnes se pokusíme zmapovat aktuální ceny za pohonné hmoty. Kolik zaplatíte v naší republice, kolik v okolních i vzdálenějších evropských zemích? Hlavně v době dovolených to může být dobrá informace. Proto se na ni ihned vhrneme. Pojďme na to!

Česko – jeden z nejlevnějších států

V této oblasti patří Česká republika mezi pět států, ve kterých za pohonné hmoty zaplatíte nejméně. To potvrzují i data Evropské komise. Ta uvádí, že u nás v současné době zaplatíte v průměru něco málo přes 26 korun za litr. Pokud vyrážíte na dovolenou, určitě není od věc natankovat co nejvíce hmot ještě u nás, popřípadě si udělat i zásoby. Zejména tradiční destinace jako je Itálie, Chorvatsko či Řecko, nejsou z pohledu pohonných hmot nikterak levné. Naopak jde o země s nejdražšími cenami.

Přesto všechno jsou ceny spíše přívětivé

Výjezd od Evropy však, i když si připlatíte oproti cenám v tuzemsku, není z hlediska cen pohonných hmot nikterak nevýhodný. V této době jsou ceny spíše přívětivé. Za vše může zejména koronavirové krize. Po ní klesaly ceny tak, že ani současný mírný nárůst není pro řidiče nepříjemný. Průměrné evropské ceny benzinu ve variantě Natural 95 v jednotlivých zemích Evropské unie jsou od 22,48 Kč do 40,96 Kč za litr. Evropské rozpětí cen nafty je pak 22,52 KČ až 35,50 Kč.

Cena v jednotlivých státech

Ze zemí, které nás aktuálně zajímají nejvíce, ať již z pracovního či turistického hlediska, je nejvyšší cena za pohonné hmoty v Itálii (36,8 Kč benzin, 33,8 Kč nafta) a Řecku (37 Kč benzin, 30 Kč nafta). Nejméně se pak za pohonné hmoty platí v současnosti v Bulharsku. Zde zaplatíte 22,5 Kč za benzin i za naftu. Bulharsko se tak u každého druhu pohonné hmoty pohybuje okolo 3 Kč k dobru vůči evropskému průměru. V Itálii a Řecku jsou naopak ceny vyšší až o deset korun za litr.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.