Ceny energií klesají: Ušetřit co nejvíce lze krátkodobou smlouvou i změnou dodavatele

energie

Ceny plynu a elektřiny na energetickém trhu v posledních měsících klesají. Na to reagují někteří dodavatelé v ČR. Jak nejvíce ušetřit v době klesajících cen? Jak je to se změnou dodavatele?

Pokud chcete v době klesajících cen co možná nejvíce ušetřit na energiích, tak můžete uzavřít smlouvu třeba jen na měsíc. Pokud sázíte na jistotu, máte k dispozici možnost dlouhodobé smlouvy. V případě atraktivnější nabídky je možné změnit dodavatele už po čtvrtroce.

Proč klesá cena elektřiny

Co stojí za poklesem ceny elektřiny na mezinárodním trhu? Je to dáno hned několika důvody, a to poklesem emisních povolenek, vysokou produkcí elektřiny v Evropě, a to zejména z jaderných elektráren ve Francii. Dalším důvodem je elektřina z obnovitelných zdrojů, která se nyní vyrábí ve velkém objemu. To vše se tak projevuje na denních a hodinových spotových cenách, ale také se začíná promítat do hlavních ročních kontraktů i na budoucí dodávky elektřiny.

Reakce dodavatelů na klesající ceny

Na klesající ceny energií reagují někteří dodavatelé elektřiny u nás. Konkrétně ČEZ snižuje fixované ceníky plynu a elektřiny. Ceny v nich budou podobně jako loni každým rokem postupně klesat. Zákazníci na fixovaných produktech dostanou sníženou senu v průměru o 12 % na elektřině i plynu. Na aktuální trend na trhu zareagovala také společnost innogy, kde dochází od února ke snížení ceny plynu pro nové i stávající zákazníky v řádu stokorun za MWh.

Současně společnost připravuje novou kampaň, díky které budou představeny novinky pro zákazníky, kteří přejdou s dodávkou elektřiny či plynu k innogy. U společnosti E.ON budou ceny v letošním roce spíše stabilní a minimálně by neměly růst. Výrazné poklesy nelze očekávat.

Fixace na měsíc

A proto je nyní ideální doba na uzavření nové smlouvy. Pakliže coby spotřebitel preferujete spekulaci na pokles cen, můžou pro vás být výhodné produkty s měsíční fixací. Pokud však raději sázíte na jistotu, máte možnost volby fixace na období 1 až 2 let.

Zdroj: https://www.denik.cz/energie/cena-plynu-a-elektriny-fixace-jak-usetrit.html

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ceny-energii-na-trhu-klesaji-cast-dodavatelu-upravuje-nabidky-40460337

Náhledové foto: Pixabay