Sociální dávky

Centrální evidence exekucí

Již delší dobu spravuje Česká exekutorská komora seznam, který mapuje vše co se dějem ohledně exekucí. Jde o veřejný seznam ošetřený § 125 zákona č. 120/2001 Sb. Zapisují se do něj všechny rozhodnutí a vyrozumění o zahájení exekuce, popřípadě i zmínky o zastavení exekucí. Zápisy jsou mazány 15 dní od skončení vymáhání.

Kde do evidence nahlédnu?

Do centrální evidence exekucí může kdokoli nahlédnout. Fungují internetové stránky https://www.ceecr.cz, kde může člověk nahlédnout do seznamu po registraci. Od 1. Července 2016 existuje i možnost zažádat si o výpis z Centrální evidence exekucí na každé pobočce České pošty s Czech POINTy. Cena výpisu je 50 Kč za každou stranu výpisu.

Dobrý pomocník v mnoha situacích

CEE se zdá být velice praktickou věcí. Její funkce je dvojí. Na jednu stranu lze kontrolovat, jestli na vás není uvalena exekuce. Za další můžete prověřit, zda není vymáhána nějaká pohledávka po subjektu, s kterým se chystáte vstoupit do nějakého právního vztahu. Například při kupování auta si můžete zjistit údaje z CEE o prodávajícím. Zjistíte tak, jestli není například dotyčná osoba zbavena práva nakládat s autem, které se vám tolik líbí. Po obchodu bez zkontrolování se můžete dozvědět, že auto (ač vámi zaplacené) není vaše, jelikož bylo součástí exekučního řízení.

Web Centrální evidence exekucí

Internetové stránky CEE, které, zřizuje Česká exekutorská komora, poskytují řadu funkcí, které spadají do této centrální evidence. Liší se i cena za výpis oproti České poště. Za výpis zde dáte 60 Kč bez ohledu na počet stránek. Dále se zpoplatnění snižuje v závislosti na tom, kolik vám bylo poskytnuto údajů za daný kalendářní rok. Od 1001. Do 10 000. údajů se platí 30 Kč (dále se pak ceny snižují ještě na 15 a 6 Kč). Dále internetová CEE poskytuje přehled o aukcích movitých i nemovitých v rámci exekucí. Nakonec web seznamuje čtenáře i o aktualitách týkajících se exekucí či evidence.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *