Čapí hnízdo – policie ukončila výslechy

andrej_babis

Kauza Čapí hnízdo je vyšetřována již řadu let. Nyní ji na konci srpna vrátil dozorující státní zástupce policii k doplnění spisu. Minulý týden pak policie dokončila všechny dodatečné výslechy svědků. Co se nyní bude dít? A kdy se kauza, v níž je obviněný předseda české vlády Andrej Babiš kvůli svým machinacím z doby, kdy byl ještě podnikatel a vlastník Agrofertu, dostane před soud? A dostane se tam vůbec?

Shrnutí celé kauzy

Nejdříve je dobré si osvětlit, o co v kauze jde a kdy se jaké činy či úkony orgánů činných v trestním řízení odehrály. V roce 2006 začala přestavba statku Dvůr Semtín u rybníka Slavnič na Benešovsku. Ze statku se stalo konferenční centrum Čapí hnízdo. V prosinci 2007 se pak ZZN AGRO Pelřimov z koncernu Agrofert přeměnila na akciovou společnost a posléze se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo. V srpnu 2008 byla českými orgány schválena dotace ve výši 50 milionů korun a v září 2008 za akcie zaplatil Andrej Babiš (starší). Mělo jít o dar jeho dětem a partnerce. V říjnu roku 2013 se začala o celý projekt zajímat média. Andrej Babiš však dementoval jakékoli spojení jeho osoby s projektem. V listopadu 2015 bylo pak podáno trestní oznámení kvůli možnému dotačnímu podvodu. V lednu roku 2016 začala okolnosti vyšetřovat policie. V srpnu následujícího roku požádala policie Poslaneckou sněmovnu o vydání k trestnímu stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. V září 2019 dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o ukončení trestního stíhání premiéra, za dva měsíce však toto rozhodnutí zrušil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a věc se opět vyšetřovala. V květnu tohoto roku policie ukončila vyšetřování. V srpnu však Jaroslav Šaroch vrátil věc k došetření policii.

Nyní policie doplnila spis

Dle mluvčího Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, policie minulý týden ukončila výslechy svědků. Ještě musí být provedeny administrativní úkony a obvinění dostanou prostor seznámit se se spisem. Již nyní z vyjádření dotyčných osob je zřejmé, že mezi dodatečnými výslechy je i svědecká výpověď Andreje Babiše mladšího, premiérova syna. Ten ještě před výslechy absolvoval vyšetření u znalců, kteří potvrdili, že je psychicky zdraví.

Kdy se dostane věc před soud?

Policie nyní musí seznámit obviněné se spisem a vypracovat konečný návrh. Po dokončení těchto úkonů bude věc postoupena dozorujícímu státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi. Ten meritorně rozhodne. Ve hře je varianta ukončení trestního stíhání (takové rozhodnutí by mohl opět zrušit, či naopak potvrdit nejvyšší státní zástupce – Igora Stříže) nebo podání návrhu obžaloby. Tím by se kauza mohla dostat do další – již veřejné – fáze trestního řízení. Tou je řízení před soudem.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/capi-hnizdo-vyslechy-zavleceni-babis-krym_2109170915_pj¨
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.