Bývalý šéf České pošty si odnesl miliony: Nechutná nezbytnost podložená smlouvou

pošta

Katastrofické hospodaření České pošty dovedlo státní podnik až k neskutečným ztrátám a nutnosti restrukturalizace. V loňském roce činila ztráta 1,75 miliardy korun, ta předchozí činila 681 milionů korun. Neskutečná čísla, která ostře kontrastují s tím, že bývalý ředitel tohoto podniku Roman Knap odešel s několikamilionovou výslužkou. Chyba nejspíše z hlediska obdržených finančních prostředků nebyla v něm, ale ve smlouvě, kterou v minulosti podepsal. Ta mu peníze zaručovala bez ohledu na hospodářské výsledky České pošty.

Spousty peněz na účtu odcházejícího ředitele

Z hlediska výše finančních prostředků, které si Knap odnesl, můžeme být určitě přesnější. Podle zjištění magazínu iDnes.cz se jednalo o odchodné 3 649 518 korun. V loňském roce navíc získal tento pán v rámci pohyblivé složky mzdy 1,25 milionu korun hrubého. Mimochodem, jeho základní plat činil 332 500 korun hrubého měsíčně. Toto všechno jsou peníze daňových poplatníků, tedy nás všech. Jak se k takto nehorázným penězům bývalý ředitel dostal? Jednoduše, podepsal lukrativní kontrakt.

Minulá vláda rozdávala

Když dostali senioři ze státního nekoncepční peníze navíc ve slavném populistickém kroku Andreje Babiše, tiše se nadávalo. Minulá vláda ale nese nepochybně také vinu na tom, že dnes bývalý ředitel České pošty dostal takto nechutné peníze za to, že se jím vedená společnost dostala do obřího dluhu. Jeho odměny totiž nebyly vázány na hospodářské výsledky. Odměny prý dostal za vypracování strategie transformace České pošty. Nehorázné!

Kdo s ním smlouvu podepsal? Ministr Metnar

Ano, byl to právě Lubomír Metnar. Ten se tehdy neostýchal takto štědrou smlouvu s Romanem Knapem podepsat. Tak z jeho peníze nešly, takže zřejmě v pohodě. Mnohem více zarážející je fakt, že třeba poslankyně za hnutí ANO Olga Mračková Vildumetzová, jehož je Metnar také součástí, dnes veřejně prohlašuje, že odměny pro odcházejícího ředitele České pošty jsou nechutné. On je ale tak trochu měl zakotvené ve smlouvě. Ta se dodržet musí. Nyní se Česká pošta zeštíhlila a snad se jí bude dařit lépe.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/roman-knap-ceska-posta-odmeny-ztrata.A230509_193304_domaci_rodi

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.