Budějovický Budvar zaznamenal v loňském roce pokles zisku

Budvar

Budějovický Budvar patří k nejznámějším českým pivním značkám, čemuž odpovídá, jak množství piva, které vyrábí, tak význam exportu pro jeho hospodářské výsledky. Vzhledem k tomu, že většinu akcí pivovaru vlastní stát, jsou tyto jeho výsledky pod skutečným drobnohledem. V loňském roce zaznamenal Budvar pokles většiny důležitých ekonomických ukazatelů. Vzhledem k situaci, která nyní v Evropě, potažmo ve světě nastala, je však tento pokles očekávatelný a lze pozitivně hodnotit fakt, že se pivovaru podařilo nezanedbatelnou část výpadku v tržbách nahradit jinde.

Přímé a nepřímé působení války na Ukrajině

Hlavním problémem, se kterým se musel Budvar v loňském roce potýkat, byla a je ruská agrese vůči Ukrajině. Na pivovar působí hned několikrát. Jsou zde přímé dopady hospodářských sankcí zavedených ze strany České republiky i Evropské Unie vůči Rusku. V reálu to znamená absolutní konec vývozu budějovického piva do Ruska. Rusko bylo přitom pro Budvar spolu se Slovenskem, Polskem, Německem a Velkou Británií jedním z nejvýznamnějších exportních trhů.

Válka na Ukrajině působí na Budvar i nepřímo. Při výrobě v loňském roce pivovar velmi silně pociťoval rostoucí ceny obilí, energií a pohonných hmot, stejně jako obalových materiálů. Náklady díky tomu vzrostly v Budvaru asi o čtvrt miliardy korun.

pivo

Foto: Pixabay

Hospodářské výsledky za rok 2022

Zisk před zdaněním klesl firmě o 39,5 % na 255,8 milionů korun, zisk po zdanění činil 200,8 milionů korun. Tržby činily 3,03 miliardy korun, tedy o 3 % méně než v roce 2021. Piva vyrobil Budvar 1,788 milionů hektolitrů, tedy asi o 1,2 % méně než v roce předešlém.

71,5 % z veškerého vyrobeného piva mířilo do zahraničí. Budvaru se dařilo především ve Velké Británii, kam se prodalo poprvé v historii více než 90 000 hektolitrů. Celkově lze říci, že se Budvaru podařilo do jisté míry kompenzovat ztráty způsobené válkou na Ukrajině, ta přesto negativně ovlivnila hospodaření státního podniku a důležité ekonomické parametry proto zaznamenaly významný pokles.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-budvaru-loni-prudce-klesl-zisk-40436397

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2384885

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.