Britové plánují zvýšit důchodový věk na 71 let

senior

Věk odchodu do důchodu je předmětem vášnivých diskusí u nás i ve světě. Tato debata má hned několik rovin. Jedna je osobní: jedna část lidí se důchodu nemůže dočkat, druhá by nejraději pracovala neustále. Druhou skupinu mají rádi ekonomové, neboť vyšší věk odchodu do důchodu znamená menší zátěž pro státní rozpočet. Správné nastavení důchodového věku je nedílnou součástí penzijního systému. V Británii se nyní uvažuje dokonce o věku 71 let.

Zvýšení je nevyhnutelné

V současné době je ve Velké Británii nastavený věk odchodu do důchodu na 66 let. V letech 2026-2028 má potom dojít k jeho zvýšení na 67 let. Ekonomové ale varují, že to rozhodně nebude stačit. Velká Británie stejně jako prakticky všechny ostatní evropské země trpí klesající porodností. Současně se přitom prodlužuje střední délka života.

Výsledkem je stále klesající počet lidí v produktivním věku, který připadá na jednoho důchodce. To následně znamená stále náročnější udržování penzijního systému. Britové mlví o tom, že, aby byl udržen současný poměr, bude třeba do roku 2044 navýšit penzijní věk na 68 let a posléze ho ještě posunout, ideálně na 71 let.

senioři

Foto: Pixabay

Problém se zdravím

S tím, že zvýšení důchodového věku je nevyhnutelné, není možné příliš polemizovat. Současně je ale pravdou, že řada lidí má v tomto věku již zdravotní problémy. Odborníci upozorňují na to, že v mnoha případech se však jedná o zdravotní problémy, kterým je možné předcházet. Součástí důchodové reformy by proto mělo být i přenastavení systému prevence.

Zvyšování penzijního věku se nevyhne ani Čechům. U nás by měly lidé narození v rozmezí let 1965 a 1971 odcházet v průměru ve věku 65,5 roku.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/velka-britanie-odchod-do-duchodu-studie.A240207_163349_eko-zahranicni_rie

https://www.theguardian.com/money/2024/feb/09/raising-uk-state-pension-age

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.