Biden se dohodl s oběma stranami na infrastrukturním balíčku

01_dalnice

Americký prezident Joe Biden má důvod k oslavě: mohl totiž oznámit předběžnou dohodu se skupinou demokratických i republikánských senátorů o svém obřím infrastrukturním plánu v hodnotě 579 miliard dolarů. Ten by měl vytvořit miliony pracovních míst a zmodernizuje americkou infrastrukturu. Joe Biden si tak bude moci odškrtnout hlavní část své ekonomické agendy.

Další osud dohody

Skupina senátorů z obou stran týdny vyjednávala mezi sebou navzájem i s Bílým domem. Podle obou skupin senátorů dohoda „signalizuje světu, že Spojené státy mohou fungovat a dělat opravdu významné věci“.

Očekává se, že infrastrukturní legislativa půjde do Kongresu spolu s dalším zákonem, který je čistě demokratický a který by měl umožnit použít další podpůrný balíček na podporu koronavirem zasažené ekonomiky. Tento další balíček ve výši několika miliard dolarů však republikánskou podporu nemá.

A co víc, demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová před časem prohlásila, že její komora by o dohodě obou stran neuvažovala bez širšího balíčku dalších právních předpisů, který se demokraté pokusí schválit pomocí takzvaného rozpočtového usmiřovacího postupu, jenž se v Senátu vyhýbá republikánským obstrukcím. Dokonce sám Joe Biden Biden řekl, že dohodu obou stran podepíše pouze tehdy, pokud mu přijde na stůl společně se zákonem o usmíření.

02_vedeni

Foto: Pixabay

Republikánská odpověď

Výše uvedené vyvolalo pobouřenou reakci šéfa senátní menšiny Mitche McConnella, který obvinil Pelosiovou a šéfa senátní demokratické většiny Chucka Schumera z toho, že plán obou stran jako rukojmí svých vlastních plánů. McConnell prohlásil, že Biden souhlasem se strategií ustupuje levicovému křídlu Demokratické strany.

Uzavření dohody, kterou obě strany označují jako dobrý kompromis, pomohlo akciím společností, jejichž činnost souvisí právě s realizací infrastrukturních projektů (např. výrobce stavebních strojů Caterpillar).

Pokud američtí zákonodárci dokončí proces schvalování legislativy, zemi čekají největší investice do veřejné dopravy v historii. Dočká se oprav silnic a mostů, vybudování sítě 500 000 nabíječek pro elektrická vozidla, úprav vodních dopravních tepen, rozšíření širokopásmového internetového připojení i úprav elektrického vedení, které mají zvýšit její odolnost.

Zdroj informací:

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.