Bezkontaktních plateb přibývá, v hotovosti také

bezkontakt

Počet bezhotovostních transakcí přibývá. Zpočátku se tomuto způsobu platby vyhýbala spousta lidí z nejrůznějších důvodů, nyní je situace jiná. Platba prostřednictvím kartou, chytrým telefonem nebo hodinkami se stává čím dál tím oblíbenější variantou. Počet transakcí se zvýšil od roku 2018 z 1,1 miliardy na 2,3 miliardy. Počet transakcí se projevil i na celkovém objemu zaplacených peněz, a to konkrétně z 700 miliard korun na více než 1,5 bilionu korun.

Jak ukazují čísla, tak počet transakcí stoupá. V praxi to tedy znamená, že lidem nedělá problém platit bezhotovostně i menší částky, třeba dvacet korun. Ročně tak klesá průměrná částka bezhotovostní platby. V roce 2021 byl průměr 444 , o rok později už jen pouze 419 .

Praha vede, Karlovarský kraj je na opačné straně

Praha je nejvstřícnější, co se týče možností bezhotovostní platby. Kartou tam lze zaplatit ve třech čtvrtinách maloobchodůgastro zařízeních. Nejméně plateb je v Karlovarském kraji, kde lze platit pouze v hotovosti zhruba v polovině podnicích. Mezi největší jistoty, kde lze platit kartou, jsou kavárny a rychlá občerstvení, a to až ze 73 procent. Nejhorší situace je na vesnicích v gastro podnicích.

Hotovost jako ochrana

Platbu v hotovosti spotřebitelé nevyužívají pouze tam, kde nemají jinou možnost. Často se jedná o vědomé skrytí před bankami a státních institucí. Cílem je tak zachování části anonymity. Většinou se jedná o platbu v hospodě, lékárně nebo na dovolené. Jaký je nejčastější důvod pro platbu v hotovosti?

  • obchodník přijímá pouze hotovost – 58,6 %,
  • rozměnění hotovosti – 32,3 %,
  • lepší hospodaření s penězi – 23,1 %,
  • zvyk – 21,7 %,
  • nedůvěra v bezhotovostní platbu – 2,4 %.

hotovost

Hotovost jako jistota

Není překvapením, že se dostaneme do situace, kdy navštívíme podnik, který nepřijímá platby kartou. Z tohoto důvodu s sebou nosíme určitý obnos v hotovosti. Tato situace je k vidění zejména v menších městech nebo vesnicích. Nejčastěji platí v hotovosti obyvatelé žijící na Moravě. A jak se zachovají ti, kteří nemají hotovost a nemohou platit bezkontaktně? Větší část si jde vybrat do nejbližšího bankomatu, zbytek raději podnik opustí a vyhledá jiný s možností bezkontaktní platby.

Podle ředitele rozvoje prodeje společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko by platilo až 77 % lidí kartou, jestliže by se všude dalo platit kartou.

Zdroj: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-osobni-kartou-nebo-cash-data-ukazala-cim-cesi-plati-234055

Náhledové foto: Pixabay