Benzin z Polska: Kolik maximálně lze dovézt

01_benzin

Pokud nyní nakupujete pohonné hmoty v Polsku, ušetříte i 10 Kč na litr. Může to však mít háček. Zpět do České republiky si nemůžete dovézt libovolné množství. Kolik benzinu či nafty lze do Česka z Polska dovézt? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!

Polsko snížilo DPH na pohonné hmoty

Češi se vydávají do Polska na levné nákupy. V poslední době k položkám na nákupních seznamech Čechů přibyly i pohonné hmoty. Ty jsou nyní v Polsku na rekordně nízkých hodnotách. V lednu u našich severních sousedů snížili spotřební daň a od února je zde také na půl roku, tedy dočasně, snížená DPH na pohonné hmoty z 23 % na 8 %. Nyní tedy můžete koupit benzin pod 30 Kč a naftu za 29 Kč. Často však narazíte na místa s cenami okolo 27 Kč.

S kanystry za hranice

V Česku je však situace úplně jiný. Pohonné hmoty zde stojí klidně i 37 Kč za litr. To znamená, že jsou zde o 10 Kč dražší než u Poláků. U šedesátilitrové nádrže tedy ušetření tím, že natankujete v Polsku, může dělat i více jak 500 Kč. I proto řada řidičů nejezdí do Polska jen pro natankování nádrže. Vozí i kanystry, aby si nakoupili naftu či benzin do zásoby a nemuseli opakovaně do Polska. Zde však existuje háček. Je totiž našimi předpisy stanoveno, kolik maximálně si lze do republiky dovézt ze zahraničí.

Jen 20 litrů navíc

Můžete si samozřejmě vézt kanystry a naplnit si je v Polsku. Do Česka však můžete takto dovézt jen 20 litrů nad množství ve vaší nádrži na palivo. Lze tedy natankovat takzvaně „plnou“ plus 20 litrů benzinu nebo nafty. Před dovážením většího množství pohonných hmot varují i celníci. Pokud vezete mimo vaši nádrž více než 20 litrů, pal musíte původ benzinu nebo nafty doložit daňovým dokladem. Běžná účtenka však stačit nebude. Na dokladu musí být označení prodávajícího, kupujícího, množství prodané pohonné hmoty, výše spotřební daně, datum, vystavení a číslo dokladu o prodeji. Když překročíte limit a chytí vás celníci, mohou vám doměřit daň. Nemáte-li doklad o původu pohonných hmot (opakujeme, že běžná účtenka nebude stačit), pak vám mohou také uložit pokutu. Nebudete-li mít na její zaplacení na místě, mohou celníci zadržet SPZ nebo vozidlo do zaplacení.

Zdroj: https://tn.nova.cz/auto/clanek/455143-benzin-z-polska-muze-byt-levnejsi-az-o-10-korun-na-litru-ma-to-ale-hacek-varuje-uamk
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.