Ano, takto to za ANO fungovalo: Podle NKÚ posílali ministři minulé vlády peníze nemocnicím nesystémově

Adam Vojtěch

Právě dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad zprávu, která se týkala hospodaření nemocnic za vlády Andreje Babiše. Podle zprávy došlo k rozdělení peněz Ministerstvem zdravotnictví fakultním nemocnicím v letech 2019 až 2021 nehospodárným způsobem. Ano, byla to léta, kdy se ministři střídali doslova jako ponožky a hasilo se zřejmě všechno, co šlo, a to pouhými finančními injekcemi.

Ztráta se prostě uhasila finanční injekcí

NKÚ kontroloval celkem čtyři instituce, a to Bulovku, Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a samotné Ministerstvo zdravotnictví. V letech 2019 až 2021 působili na Ministerstvu zdravotnictví Adam Vojtěch, Roman Prymula, Jan Blatný a Petr Arenberger. Po posledně jmenovaném se ještě na ministerském postu ohřál prvně jmenovaný.     

Nesystémové řešení se vším všudy

Podle NKÚ se fakticky pouze hasily následky, ale neřešily příčiny problémů. Zajímavé také je, že kontroloři upozornili na to, že z 9,3 milionu Kč a FN u sv. Anny v Brně byly distribuováno 646,2 milionu korun v rozporu se stanovenými podmínkami. Mimo jiné šlo ještě o 1,4 miliardy korun na mimo řádné odměny týkající se rizika při práci s covidovými pacienty. Celkem 88,2 milionem korun se refundovalo FN Bulovce na zřízení speciální polní nemocnice pro covidové pacienty, která ale fakticky svou činnost nevykazovala. Potíže byly i s výdaji na léčiva.

Řízení státu jako firmy

Byla doba, kdy toto jeden pán rozkřikoval. Tak nějak se zjistilo, že to není úplně možné. Rozhazovalo se všude, kde to bylo možné. Pokud to totiž nejde z vašeho, ale ze státního, až takový problém to nebyl. Dnes tvrdí nemocnice, že jsou stabilizované a v černých, tedy kladných číslech. NKÚ výsledky poskytne vládě, potažmo Ministerstvu zdravotnictví České republiky. Poté se budou dělat závěry, jestli ale nějaké po takové době vzniknou.

Zdroje info: Autor, https://www.nku.cz/cz/pro-media/tiskove-zpravy/mzd-rozdelilo-trem-fakultnim-nemocnicim-4-8-mld–kc–aniz-by-zkontrolovalo-jejich-pouziti–s-prispevkem-na-oddluzeni-zachazely-nektere-fn-nehospodarne-id13345/, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-miliardy-pro-nemocnice-bez-kontroly-40440540, https://www.denik.cz/ekonomika/nemocnice-penize-ministerstvo-zdravotnictvi-20230814.html

Někdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.