Andrej Babiš jako oddávající? Ano, i to je možné od ledna 2024

Babiš

Plánujete svatbu? A chcete, aby vás oddal Andrej Babiš? Žádný problém. Od nového roku je to možné. Sněmovnou v loňském roce prošla novela zákona o matrikách, která od ledna 2024 umožňuje senátorům a poslancům, aby oddávali snoubence.

Doposud oddávat mohli jen starostové a obecní zastupitelé. Od letošního ledna mohou i senátoři a poslanci. Toho se právě chytl ihned Andrej Babiš, který na svém oficiálním TikTok účtu vyzval své sledující, aby se mu v případě zájmu neváhali ozvat. Babiš se zkrátka chytá jakékoli možné příležitosti.

Novela zákona o matrikách

Novelu zákona o matrikách připravilo Ministerstvo vnitra ČR. Konkrétní pozměňovací návrh, který dává možnost, aby oddávali i senátoři a poslanci, podal poslanec Robert Králíček. Poslance za ANO přiměla k tomu jeho osobní zkušenost. Králíček uvedl, že oddával již jako radní na Praze 12 a v současné době oddává prý jako zastupitel na Praze 4. Dokonce měl i požadavky nejen z jiných městských částí Prahy, jakožto také z jiných částí republiky.

Stanovisko starostů k novele

Starostové tuto změnu nevidí nijak zásadní. Díky novele sice mohou nově poslanci a senátoři po dohodě s místní matrikou oddávat kdekoli po republice. Nicméně například starostka města Hustopeče Hana Potměšilová je toho názoru, že poslanci nebudou oddávat ve velké míře. Podle ní to pro některé snoubence může být atraktivní. Starostka v tomto nevidí problém.

Obdobně se tomu staví i starosta Říčan David Michalička. Podle jeho slov je svatba krásná, když ji člověk může oddávat, ale také každý, kdo ji má, tak má mít prostě možnost si vybrat, kdo ho bude oddávat. Vidí v tom tak spíše obohacení možností.

Nejen Babiš bude oddávat

Kromě Babiše chce oddávat i poslankyně Klára Kocmanová. Ta už byla oslovena pár lidmi v loňském roce, zda by je mohla letos oddat. Poslankyně za Piráty prý k tomu přistupuje s velkým respektem a chce se nejdříve se snoubenci sejít a vše osobně probrat.

Naopak předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová prohlásila, že ona se momentálně nechystá oddávat. Sdělila, že dříve coby zastupitelka Prahy 8 oddávala poměrně často a ráda. Uvedla, že kdyby byla někým konkrétně oslovena, pak si umí představit, že by toho využila.

Změna v rámci novely

Novela kromě oddávání také upravuje možnost vstoupit do registrovaného partnerství na větším počtu míst. Doposud to bylo omezené jen na některé matriční úřady. Nově tak mají snoubenci možnost takové partnerství uzavřít před kterýmkoli matričním úřadem.

Zdroj: https://archiv.hn.cz/c1-67278760-rict-si-bdquo-ano-ldquo-pred-babisem-od-ledna-realitou-poslanec-chce-zacit-oddavat-pridavaji-se-i-dalsi

https://denikn.cz/minuta/1274901/

Člen Poslanecké sněmovny Andrej Babiš: Náhledové foto Andrej Babiš/ sociální síť Facebook