Americký Super Bowl a nejdražší reklamy světa

01_superbowl

Dobře zvládnutý a dostatečně mohutný marketing je nedílnou součástí každého podnikání. Firmy na něj vynakládají ohromné prostředky, které nezřídka překonají náklady na vývoj nebo samotnou výrobu daného produktu a tvoří tak ve skutečnosti největší část ceny, kterou za produkt zákazník zaplatí. Jedním z nejoblíbenějších marketingových kanálů je přitom stále televizní reklama. Ve Spojených státech je pro firmy známkou nejvyšší prestiže vysílat své reklamy v době největší americké televizní události roku – finále ligy amerického fotbalu, tzv. Super Bowlu. Kolik peněz je třeba zaplatit, aby se vaše reklama dostala do vysílání o přestávkách a přerušeních zápasu?

Ohromná sledovanost, ohromný potenciál

Jak již bylo řečeno, Super Bowl je ve Spojených státech skutečnou společenskou událostí a k televizním obrazovkám při jeho vysílání usedá průměrně více než 100 milionů diváků. Ani letošek nebyl podle všeho výjimkou, když některé odhady před zápasem mluvily až o 185 milionech diváků.

To je zajímavé s ohledem na to, že se kvůli epidemii koronaviru značně změnil způsob sledování zápasu když z velké části odpadlo skupinové sledování v barech nebo při velkých sešlostech v domácnostech. To hlavní, tj. celkový počet diváků, ale neklesl, ba právě naopak. A z toho plyne i to, že televize si mohly i letos říci o skutečně horentní sumy za odvysílání reklamy.

02_superbowl

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Reklama za miliony (dolarů)

Cena za 30 vteřinový reklamní spot v průběhu Super Bowlu se v roce 2021 od loňska nezměnila a činila 5,5 milionu dolarů, v přepočtu více než 118 milionů korun. Pro srovnání, jedná se prakticky o dvojnásobek celého rozpočtu jednoho z nejambicióznějších českých celovečerních filmů v roce 2020, filmu Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli.

Uvedená cena se navíc týká pouze reklam v televizním vysílání, pokud se má daný spot objevit i ve streamu vysílaném online, firmy si musí připlatit dalších 300 tisíc dolarů (asi 6,5 milionu korun). Je tedy jasné, že reklamní prostor při Super Bowlu je vyhrazen opravdu jen těm největším hráčům, zájem o něj je však každoročně enormní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.