Akcie – jejich typy a základní strategie

01_Akcie

Akcie, jakožto tradiční investiční nástroj, tu s námi již nějaký ten pátek existují. A není to zrovna krátká doba, protože již ve středověku určité akcie, spíše tedy jakési podíly na vlastnictví společností existovaly. Na rozdíl ale od minulých období, dnes se již nepotřebujeme s někým dohadovat o procentech nebo chodit do bank vyplňovat složité písemnosti. Stačí nám k tomu 1 aplikace v mobilu, pár kliknutí a akcie máme napsané na své jméno.

Pokud tedy chceme do akcií investovat, a přitom získat nějaké pěkné zhodnocení, měli bychom zcela jistě vědět, jaké jsou některé ze základních parametrů a strategií, které můžeme pro nákup akcií použít.

Typy akcií a jejich vlastnosti

Akcie, podobně jako téměř vše na tomto světě, se dělí do určitých typů a tzv. sektorů, které nám sdělují, v jaké oblasti společnost funguje.

Sektory mají jasně dané rozdělení, mohou to být tedy například telekomunikace, technologie, energetika, zdravotnictví nebo třeba finančnictví.

Typy akcií jsou pak spíše rozdělením investorů, kteří si je dle jejich vlastností a výsledků takto zařazují. Mezi typy akcií řadíme dividendové akcie, růstové akcie nebo dle velikosti společnosti. Tyto rozdělení jsou základními kategoriemi akcií, jelikož kdo chce například velmi bezpečné portfolio, nebude příliš investovat do růstových akciích, protože ty většinou nesou i vyšší riziko.

Dlouhodobé vs krátkodobé investování

Dlouhodobé investování znamená, že své investice plánujete na horizont několika až desítek let. Zde nám při bezpečném výběru velmi pomáhají akciové indexy online, jelikož fondy, které je kopírují, jsou dle nich diverzifikované a tím pádem relativně bezpečné.

Pokud chceme investovat krátkodobě, vyhledáváme vyšší rizika a akcie pohyblivější (volatilnější) než ty, které velké pohyby nenabízí. Krátkodobé strategie se zaměřují na rychlý nákup akcií a jejich následný prodej se ziskem, jakmile jejich cena vzroste – může být na denní, ale i týdenní bázi. Riziko je pak vyšší než u dlouhodobého investování.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.