Adidas má v plánu prodat zbytek bot značky Yeezy

Adidas Yeezy

Adidas plánuje prodat zbytek tenisek značky Yeezy za minimální cenu, aby se vyrovnal se ztrátami z ukončeného partnerství s rapperem Kanyem Westem. Německý koncern měl nejdříve v plánu spálit, ale poptávka po těchto ikonických botách zůstává stále vysoká. Firma dále čelí také dopadům devalvace argentinského pesa, která ohrožuje její zisky v Jižní Americe.

Yeezy: Od úspěchu k propadu

Adidas spolupracoval s Kanyem Westem, který je známý také jako rapper Ye, od roku 2015, kdy společně vytvořili značku Yeezy. Tenisky Yeezy se staly velmi populárními mezi fanoušky hudby i módy, a dosahovaly vysokých cen na trhu s velkou poptávkou. Adidas vydělával z prodeje tenisek miliony, protože byly považovány i za sběratelské zboží.

V roce 2022 však došlo ke krachu v jejich vztahu, když Kanye West na sociálních sítích pronesl řadu antisemitských komentářů, které vyvolaly ostrou kritiku veřejnosti i médií. Adidas se od něj distancoval a oznámil, že ukončuje spolupráci s ním. Tím se zastavila výroba a distribuce nových modelů Yeezy, a zůstaly neprodané zásoby starších modelů.

Adidas se snaží získat zpět ztracené peníze

Adidas se nyní snaží prodat zbývající zásoby Yeezy za „minimální“ cenu, protože se snaží získat zpět ztráty z kdysi lukrativního partnerství. Firma uvedla, že ani v dnešní době poptávka po teniskách Yeezy neutuchá, protože jsou na trhu stále nesmírně populární. Adidas však nechce riskovat další kontroverzi tím, že by prodával zboží spojené s kontroverzním umělcem.

Adidas také čelí dalším finančním problémům, které souvisejí s devalvací argentinského pesa, která nastala na konci roku 2023. Nový argentinský prezident Javier Milei v prosinci devalvoval měnu země o více než 50 % v rámci „ekonomické šokové terapie“, kterou podle něj země potřebuje.

Tento krok však zasáhl firmy, které obchodují v Argentině, včetně Adidasu, který je výrobcem dresů pro argentinský národní fotbalový tým již několik desetiletí. Firma varovala, že její zisky budou devalvací zasaženy i v letošním roce.

Zdroje info: X, https://cc.cz/adidas-je-chtel-spalit-ted-mu-yeezy-vynesly-deset-miliard-cast-posle-na-boj-s-antisemitismem/, https://www.cnbc.com/2024/01/31/adidas-will-not-write-off-remaining-yeezy-inventory.html

Náhledové foto: Pixabay