5G se začíná rozšiřovat, 3G operátoři postupně vypnou

5G

Zabránit technickému pokroku prostě nelze. Proč by to navíc člověk v mnoha oblastech dělal? Typické je zlepšování mnohých technologií v čele s mobilními sítěmi. Aktuálně dochází k tomu, že se postupně budou vypínat 3G sítě a pořádně se rozšíří 5G. Ostatně není se čemu divit, vždyť 3G síť tady s námi byla více než 15 let. Její aktivita pomalu skončí s tím, že na daných frekvencích bude fungovat LTE. Z vašeho mobilního telefonu, který signál z těchto sítí nedokáže přijímat, se ale rozhodně nestane bezcenná tretka. Volání i psaní zpráv je součástí sítě GSM.

Máme se na co těšit

Ochudit se o zážitky, jež nám dokáže přinést 5G síť, by byla přinejmenším velká škoda. Vždyť se máme na co těšit. Mobily Samsung a mnohá jiná zařízení budou na těchto sítích bez problémů fungovat. Připojení bude skutečně bleskové. Brouzdání po internetu vás bude dokonale těšit a užijete si surfování po nejrůznějších webech doslova do sytosti. Aktuálně byl problém s tím, že se jen složitě vyhledávala lokalita, jež by byla takovýmto signálem pokrytá. Operátoři se snaží pokrýt kompletně celé území, takže příjem pořádného signálu nebude nijak náročný.

Mapa pokrytí mnohé prozradí

Jen samotný operátor Vodafone oznámil, že spustí další vysílače, které budou schopny pracovat s 5G signálem. Pokrytí se tak značně zlepší i v menších obcích a tam, kde doposud signál nebyl, případně se na něj z hlediska síly nelze spolehnout. Ideální je podívat se na mapu pokrytí, která prozradí, zdali je signál také ve vaší obci, případně jak je silný.

Zavádění 5G sítí je rychlejší

Nepochybně. Svět je doslova sevřen koronavirovou pandemií a mobilní internet je zapotřebí více než kdy jindy. Tím pádem se sítě budují mnohem rychleji a v masivnějším měřítku. Home office i školní výuka pořádné připojení k internetu zkrátka a jednoduše vyžadují. I proto se vyplatí pořídit mobily Huawei nebo jiné značky, případně počítače či tablety. 5G signál už bude stát skutečně za to.

Náhledové foto: Wright Studio / Shutterstock.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.