Zničení největšího letadla světa ztíží přepravu velkých nákladů

Mrija

Když v roce 1988 poprvé vzlétl letoun Antonov An-225 Mrija (v překladu Sen, v kódu NATO Cossack – Kozák), předpokládali jeho konstruktéři, že jeho hlavní náplní bude transportování sovětského raketoplánu Buran a velkých částí jeho nosných raket. V prvních měsících aktivní služby tomu tak i bylo a tato jedinečná dvojice navštívila v roce 1989 i Prahu. Životní pouť letounu Sen se však uzavřela v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu, kdy byl zničen během bojů na kyjevském předměstí. Proč je to problém pro globální logistiku?

Mrija jako unikátní transportní prostředek

Po rozpadu Sovětského svazu nastaly velké změny, projekt raketoplánu Buran byl ukončen a Mrija připadla Ukrajině. Několik let stál letoun nevyužitý na letišti, poté však našel uplatnění u Antonov Airlines. Mrija začala nabízet svoji jedinečnou kapacitu (jak z hlediska objemu vnitřního prostoru, tak z hlediska maximální hmotnosti nákladu, která činí až 250 tun).

Služby tohoto nádherného stroje využila celá řada firem a v jeho útrobách s přepravovalo mnoho jedinečných předmětů a zařízení. Byla mezi nimi také např. 120 tun vážící generátor vyrobený v Plzni a určený pro australskou elektrárnu.

Mrija

Foto: Pixabay

Zničení letounu a z něj plynoucí problémy

Během bojů mezi ruskými výsadkáři a ukrajinskými obránci na letišti Hostomel severně od Kyjeva byla ale Mrija nenávratně zničena. Srdce leteckých fandů jistě zaplakalo, byť uprostřed lidského utrpení způsobeného ruskou agresí se jednalo stále jen o materiální škodu. Vrásky ale dělá zničení letounu i odborníkům na logistiku.

Kombinace parametrů, kterými se největší letoun světa pyšnil, je totiž opravdu unikátní: jedná se především o maximální hmotnost i velikost nákladu a dolet. Žádné jiné letadlo nedokáže Mriju nahradit. Přeprava určitého druhu nákladu se podstatně zkomplikuje. Některé náklady budou muset firmy dělit na více částí, jiné nepůjdou letecky transportovat vůbec a jejich přeprava se tak protáhne klidně i o celé týdny. Vzhledem k tomu, jak moc vytížená Mrija byla, bude to problém.

Malou jiskřičku naděje představuje prohlášení ukrajinské státní společnosti Ukroboronprom, podle kterého se pokusí o záchranu a opravu stroje. Ta by měla podle odhadů firmy trvat asi 5 let. Vzhledem k tomu, že stroj ale zatím nikdo neměl samozřejmě možnost prohlédnout a prohlášení bylo učiněno pouze na základě několika málo kvalitních záběrů, je třeba jej brát s velkou rezervou.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/valka-na-ukrajine/zkaza-ukrajinskeho-zazraku-ztizi-prepravu-extremnich-nakladu-alternativa-neexistuje-1388207

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.