Zkušební doba chrání zaměstnance i zaměstnavatele

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Pokud jste se právě rozhodli změnit zaměstnání, musíte počítat s tím, že v tom novém na vás čeká zkušební lhůta ve výši maximálně tří měsíců. Ačkoli se mnoho lidí tímto obdobím stresuje, nelze mu upřít jisté výhody pro obě zúčastněné strany. Jaké? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Výhody zkušební lhůty pro zaměstnavatele

Nejprve se na problematiku zkušební lhůty zaměříme z pohledu zaměstnavatele. Ten si nové pracovníky do své firmy pečlivě vybírá a přestože s každým absolvuje osobní pohovor, kde jej někteří naprosto oslní, ještě není dáno, že si v práci povedou stejně kvalitně. Díky přítomnosti zkušební doby se s nimi může v horizontu tří měsíců rozloučit, aniž by bylo potřeba hradit například odstupné nebo celý úkon zdlouhavě administrativně řešit.

Výhody zkušební lhůty pro zaměstnance

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Nyní se podíváme, jaké benefity ze zkušební lhůty plynou pro zaměstnance. Ten se může po čas prvních třech měsícům svobodně rozhodnout, jestli mu nová práce vyhovuje a stejně jak si ověří kvalitu pracovního kolektivu. Pokud se mu v dané společnosti nebude líbit, může ze dne na den odejít, a to bez udání důvodu. Právě rychlost ukončení pracovního poměru je zásadním pozitivem zkušební doby, jelikož zaměstnavatel pak nemá právo držet člověka ve výpovědní době nad rámec toho, kolik by si on sám přál.

Další zajímavosti o zkušební době

Lidé, kteří mění zaměstnání a musejí procházet zkušební lhůtou, se většinou obávají, že pokud onemocní, zaměstnavatel se s nimi automaticky rozloučí. Pravda je ovšem taková, že firmy nerady propouštějí a najímají nové pracovníky bez pádného důvodu, protože je to samozřejmě stojí peníze a další čas strávený zaškolováním.

Pokud tedy po dobu dvou týdnů budete chybět, v zásadě se mu nemůže vůbec nic stát. Majiteli firmy vzniká nárok propustit zaměstnance ve zkušební době až od patnáctého dne nemocenské. Dále je důležité, že dny strávené na nemocenské se do zkušební lhůty nepočítají a přesně o ten počet dnů vám bude lhůta hájení prodloužena.

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.