Žádost o první občanský průkaz

Vlastníkem občanského průkazu se v České republice stává každý člověk, který překročí věkovou hranici 15 let, a od onoho momentu už se dokladu totožnosti až do konce života nezbaví. Pamatujete si ještě na tento zásadní krok vedoucí k dospělosti, nebo na něj teprve čekáte a nevíte, co přesně je potřeba splnit? V tom případě vám tento článek vnese do celé problematiky jasno.

Žádost o občanský průkaz vyžaduje předložení dokladů

Každý člověk, který žádá o zhotovení občanského průkazu, musí na příslušném úřadě s rozšířenou působností doložit:

  • originál nebo ověřenou kopii rodného listu
  • cestovní pas (namísto rodného listu), pokud byl vystaven ještě před 15. narozeninami
  • dokumenty dokazující občanství v případě pochybností o národnosti žadatele

Občanský průkazZdroj fotografie: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Oficiální žádost o občanský průkaz bude vyplněna pracovníkem úřadu, aby zbytečně nedocházelo k nesrovnalostem. Přikládat fotografii není nutné, k jejímu pořízení dojde přímo na přepážce. Na úřad je vhodné přijít řádně upraven, jelikož se průkaz vydává na deset let a na fotografii musí být jasně patrné, kdo je jeho vlastníkem. Extravagantní účes nebo piercing dokáží zjišťování totožnosti v budoucnu značně ztížit.

Žádost o zhotovení občanského průkazu může podat jen osoba, která dosáhla 15 let. Nesmí tak za něj učinit jeho zákonní zástupci.

Poplatky za vystavení občanského průkazu

Pokud žádáte o první občanský průkaz a nevadí vám na něj počkat 30 dnů, jste od povinnosti hradit poplatek zcela osvobozeni. Výjimka přichází v případě, že doklad potřebujete o něco dříve. Za zhotovení občanky v horizontu pěti dnů zaplatíte 500 Kč, ve lhůtě 24 hodin od podání žádosti vás průkaz vyjde na 1 000 Kč.

Občanský průkaz si musíte vyzvednout osobně na příslušném úřadu s předložením rodného listu nebo cestovního pasu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.