Vysoká spořivost Čechů – důvod přebytku peněz v ekonomice

02_penize2

I před pandemií byla situace podobná, když však vypukla epidemie koronavirového onemocnění covid-19 na našem území a začaly se omezovat obchody, služby a jiné sektory, změnilo se chování Čechů natolik, že v nejisté době začali ještě více spořit. I díky tomu je nyní v ekonomice přebytek peněz.

Češi jsou známí spořením

Byť je nyní v pandemické době vidět více to, že Češi jsou národem spořivým, i obecně se dá říct, že Češi jsou přirozeně více zaměřeni na vytváření úspor a spoření. Právě v době krize se toto na 100 procent potvrzuje, jak potvrzuje také Radomír Lapčík, ředitel a spoluvlastník Trinity Bank, v rozhovoru pro server idnes.cz. Stejné je to dle něj i u firem, které nyní odkládají investice a zvyšují své úspory na rekordní hodnoty.

Úroky na účtech budou růst

Češi jsou však také konzervativní a velké množství svých peněz drží jen na běžných či spořících účtech. Do sofistikovanějších investic se pouštějí méně. Nyní úspory znehodnocuje inflace, která je aktuálně na hodnotě 4,1 procenta. Ředitel Trinity Bank Radomír Lapčík toto komentuje tak, že v době covidových lockdownů inflace poklesla na minimum, a proto se takové chování dalo očekávat. Nyní se však situace vrací na úroveň předcovidovou a v tomto důsledku také roste inflace. Je prý na České národní bance, aby jako nezávislá instituce užila svých nástrojů a navýšila základní úrokové sazby. V závislosti na tomto budou růst i sazby v bankovním sektoru. Například Trinity Bank již nyní na spořících účtech nabízí klientům více než procento zhodnocení a sazby mají růst právě v souvislosti s rozhodnutími České národní banky v blízké budoucnosti.

Důvod nízkých úrokových sazeb

V bankách a na spořících účtech jsou i nyní a zejména donedávna byly velmi nízké úrokové sazby. Čím to bylo způsobeno? Základní věcí je, že díky spořivosti české populace je v české ekonomice vysoký přebytek peněz. Banky proto musí na takový stav reagovat. To se děje tak, že zohlední finanční trhy a zejména sazby ČNB. Proto byly banky nuceny v minulosti tlačit své úrokové sazby velmi nízko.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/sporeni-banky-trinity-urokove-sazby-lapcik-cnb.A210924_123802_sporeni_sov
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.