Vrátí se do Česka vnitrostátní letecká doprava? Nejspíše ano

LOT

Vnitrostátní letecká doprava byla v dobách minulých poměrně běžnou věcí. Z Prahy se létalo do Brna, Ostravy, Karlových Varů nebo Mariánských Lázní (nemluvě o linkách na Slovensko v dobách společného státu). V současné době již však tyto linky po většinou přestaly dávat ekonomický smysl a dnes je neprovozuje žádná letecká společnost. Není ovšem vyloučené, že se brzy dočkáme obnovení letecké linky mezi Prahou a Ostravou. Létat by na ní měla letadla polského národního dopravce společnosti LOT.

Linka Praha – Ostrava

Letadlem bylo možné dostat se z Prahy do Ostravy naposledy na přelomu let 2020 a 2021, šlo však pouze o krátkodobou a speciální situaci v době pandemie. V minulosti se na této lince objevovala letadla ČSA, společnost však již před nějakou dobou dala jasně najevo, že pro ni linka nedává ekonomický smysl a ani v ní nevidí žádný budoucí potenciál. Pro Ostravu je v současné době velmi důležitá linka do Varšavy, která provozuje polská společnost LOT a která umožňuje obyvatelům regionu spojení s letištěm ze kterého lze pokračovat do mnoha destinací v Evropě, Asii i severní Americe.

LOTFoto: Pixabay

Propagace Moravskoslezského kraje?

Moravskoslezský kraj nyní vyjednává se společností LOT o prodloužení linky z Varšavy do Prahy. Pravděpodobně se jedná o součást smlouvy, kterou kraj s polským dopravcem uzavřel již v minulosti a za kterou platí celkem 4 320 000 eur, v přepočtu více jak 100 milionů korun. Hlavním smyslem této smlouvy má být propagace Moravskoslezského kraje.

Na linku z Varšavy do Ostravy a dále do Prahy by společnost LOT nasazovala pravděpodobně turbovrtulové stroje, stejně jako dnes na první části této linky. Velké proudové stroje by byla nepochybně neekonomické.

Zdroje informací: https://zdopravy.cz/ostravske-letiste-jedna-o-navratu-vnitrostatni-linky-do-prahy-172240/

https://prazsky.denik.cz/podnikani/lot-ostrava-praha-20201111.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.