Srážky ze mzdy u exekucí v roce 2022

V tomto roce se měnilo více normativně stanovených částek, které mají vliv na to, kolik vám může exekutor při nařízené exekuci prováděné srážkami ze mzdy strhnout. Podíváme se tedy, jak výpočet srážek ze mzdy nyní aktuálně vypadá. Pojďme na to!

Nejprve stanovíme čistou mzdu

Pokud exekutor nařídí exekuci strháváním částek z vaší mzdy, takzvanými srážkami ze mzdy, pak je váš zaměstnavatel povinen strhávat vám předmětné částky, ty posílat vašemu věřiteli či věřitelům (oprávněným) a na účet vám pak přibude pouze takzvaná nezabavitelná částka. Nejprve je však nutné stanovit čistou mzdu. Touto mzdou je hrubá mzda, která je snížena o daň z příjmu fyzických osob (zálohu na daň) a pojistným na sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z této čisté mzdy pak dále pokračujeme.

Od čisté mzdy se odečte základní částka

Z čisté mzdy nyní odečteme základní částku. Je to částka, která vždy zůstává povinnému, tedy dlužníkovi. Základní částka se skládá z životního minima na jednotlivce a normativních nákladech dle příslušného předpisu. Tři čtvrtiny tohoto součtu tvoří nezabavitelnou částku jednotlivce.

Výpočet: životní minimum jednotlivce je 4250 Kč, normativní náklady 7935 Kč, Nezabavitelná částka jednotlivce je tak 9138 Kč.

Zohlednění domácnosti a vyživovaných osob

Z nezabavitelné částky jednotlivce se pak vypočítá základní částka, tedy částka, kterou nelze dlužníkovi strhnout ze mzdy, Tu dostaneme tak, že k výše vypočtené nezabavitelné částce jednotlivce připočteme 1/3 nezabavitelné částky na každou jednu vyživovanou osobu a manžela povinného.

Příklad: Dlužník má dvě děti a manželku
Výpočet: Nezabavitelná částka jednotlivce + (1/3×9138)x3 osoby = 18 276 Kč, které nesmí být ze mzdy dlužníka strženy.

Srážky ze mzdy

Máme tedy základní částku. Pokud čistá mzda bez základní částky dělá více jak 24 370 Kč, pak se vše nad částku 24 370 Kč sráží a zbytek se rozdělí na třetiny. Pokud je nižší, pak se vypočtená částka (čistá mzda bez základní částky) zaokrouhlí a rozdělí na třetiny. Třetí třetina jde vždy dlužníkovi a není strhávaná. Druhá třetina je pro na srážky pro přednostní pohledávky a jedna třetina na přednostní a nepřednostní. Je-li exekuce kvůli přednostním pohledávkám, strhávají se 2/3 z čisté mzdy bez základní částky, v opačném případě jen 1/3 a 2/3 jdou dlužníkovi.

Zdroj: zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 120/2001 Sb., exekuční řád ve znění pozdějších předpisů, nařízení vlády č. 595/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 110/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákon čč. 117/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 507/2021 Sb. a zákon č. 17/2022 Sb.

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.