Radíme: Jak ven z dluhové pasti

Půjčka

DO pověstné spirály dluhů není zas tak těžké se dostat. Těžší naopak je se z ní vymanit. Dnes se zaměříme na tipy, které by měly pomoci s tím, jak se dostat z dluhů ven a nedostat se do neřešitelné situace. Pojďme tedy na to!

Základní pravidla finančního života

První bod jsme nazvali základní pravidla. Tyto pravidla by měl každý dodržovat, aby předcházel špatným finančním rozhodnutím a jednáním. Zaprvé je důležité nepůjčovat si na zbytečnosti. Půjčka nemusí být a priori špatným řešením. Například hypotéka určitě není hazardem. Hazardem je však nadměrné půjčování si na věci, které lze oželet. Již pověstné jsou půjčky na dovolenou nebo na vánoční dárky. Dalším tipem je nepůjčovat si na splácení přechozích půjček. Právě takto se kola dluhové spirály rozjíždějí. Půjčování si na částečné splacení jiné půjčky? Jen oddálení problému a zvýšení finančních závazků. Lepší je komunikovat s vaším věřitelem. Nejvíce vám může ublížit takzvaná „hra na mrtvého brouka“.

Co si pamatovat o půjčkách

Když je vaše situaci taková, že si prostě půjčit musíte, buďte obezřetní při uzavírání smlouvy o úvěru. Každý má něco. Například spotřebitelský úvěr má pevné splátky a je výhodný pro větší výdaje. Splátky si však nastavte tak, aby moc nezatěžovaly rozpočet domácnosti. Mikropůjčky se zase poskytují nejčastěji do 20 tisíc korun a splácejí se jednorázově – nejčastěji do jednoho měsíce. Bývají také velmi drahé. Využívejte je tedy výjimečně. Dále většinou platí, že půjčka v hotovosti je vždy dražší, že půjčka zajištěná nemovitostí je levnější, ale s rizikem ztráty bydlení nejčastěji pod cenou.

Hledejte informace, nebojte se vyhledat pomoc

Dalším tipem je, že když se již dluhová spirála točí ze všech obrátek, je nejlepší vyhledat si informace a pomoc. V rámci dluhového poradenství můžete vyhledat pomoc například u Člověka v tísni. Na dluhové poradenství se také specializuje web Jak přežít dluhy. Tato společnost provozuje také help linku (770 600 800). Ohledně informací o poskytovatelích finančních služeb se můžete zase obrátit na stránky České národní banky, abyste zjistili, zda daná společnost opravdu má licenci ČNB.

 

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/radce-penize/689327/rady-odborniku-jak-ven-z-dluhove-pasti-na-co-dat-u-pujcek-pozor-a-kde-hledat-pomoc.html?kapitola=2114972
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.