Přišly zlé časy? Jak vysvětlit zaměstnancům, že s nimi nepočítáte

Nezaměstnanost

Nepopulární opatření se vždy říkají ostatním lidem velmi složitě. Když si představíte, že máte na starosti určitou skupinu zaměstnanců a budete jim potřebovat sdělit, že s nimi nepočítáte. Zrovna dvakrát se vám do toho chtít nebude. Otrávené pohledy, zamračené obličeje, nepříjemné řeči. To je pouze jen výčet několika věcí, jež jsou s nepopulárními kroky přímo spojené. Jak se k celé situaci postavit a co všechno pro to udělat? Dáme vám hned několik zajímavých tipů.

Pravda jako klíč k úspěchu

V první řadě je třeba mluvit na rovinu a říkat pravdu. Možná není od věci ukázat zaměstnancům reálný obrázek fungování firmy. Jestliže odběratelé ustupují od zakázek, měli by to vidět také zaměstnanci. Firma klidně nemusí v důsledku absence zakázek za nějakou dobu existovat. Zdravé jádro vašeho týmu třeba v tomto případě vyhlásí mobilizaci. Je důležité také ukázat to, že nějaká cesta z krize existuje a bohužel jde právě přes nepopulární opatření.

Jsou pro vás důležití

Zaměstnanci musí jednoznačně vidět, že si jich dostatečně vážíte a bylo by pro vás složité o ně přijít. Jestliže ale daný zaměstnanec začne s tím, že ví, že se bez něj neobejdete a ať mu přidáte, nechte ho být. Každý je nahraditelný. Nikdo nejsme jedineční a nepostradatelní. Jinak není od věci si také zjistit, jestli jsou lidé schopní situaci zvládnout i s nižším platem. Mnozí jsou zatíženi hypotékami a jinými úvěry. Spolehliví zaměstnanci si určitě zaslouží pomoc s financováním, případně půjčku a podobně. Pozor ale na lidi čerpající veškeré výhody v momentu, kdy se daří. V případě problémů se okamžitě začnou stavět na zadní.

Peníze jako zdroj zlých pohledů

 

Pokud se člověk baví o penězích, je na tenkém ledě. Příjemné debaty vás zcela jistě nečekají. Ne každý si dokáže odpustit životní standard. Jestliže ale daný člověk zjistí, že se jedná o správnou cestu, povede se to. Na ono nutné zlo mnohdy lidé zkrátka slyší. Je třeba si neustále udržovat myšlenku, že se všechno nakonec podaří.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.