Příplatky, na které máte jako zaměstnanci nárok

Zákon č. 262/2006 Sb. uvedený v zákoníku práce pojednává o tom, v jakých případech má člověk pracující formou pracovní smlouvy nárok na příplatek. Ty nejčastější důvody, kvůli nimž si zasloužíte získat finanční benefity, jsme se rozhodli sepsat v následujících řádcích. Nepatříte náhodou do některé skupiny, přestože o tom vůbec nevíte?

Práce v nočních hodinách a příplatky

Většina fabrik na území České republiky jede na třísměnný provoz. To znamená, že jedna skupina lidí přichází do práce ráno, další po ní přebírá činnost odpoledne a poslední jde na řadu v nočních hodinách. Právě zaměstnanci, kteří vykonávají práci v období od 22:00 do 6:00 mají ze zákona nárok na příplatek. V soukromém sektoru vám zaměstnavatel musí přidat 10 % ke každé odpracované hodině (počítají se i částečně oddělané hodiny) ve výše zmíněném časovém horizontu, v sektoru státním činí příspěvek dokonce 20 %.

Práce o víkendu a příplatky

Firma má práce až nad hlavu a proto nutí zaměstnance, aby si udělali čas i o víkendu? Pokud ano, musí samozřejmě počítat s tím, že to nebude zadarmo. Každá odpracovaná hodina má o deset procent vyšší hodnotu, jako státní zaměstnanec si přijdete dokonce na 25 % k běžné odměně.

I za přesčas dostanete peníze navíc

Pracovní smlouva jasně stanovuje, jaký počet hodin musíte v zaměstnání odpracovat. Pokud bude zaměstnavatel požadovat hodiny navíc, musí se vám za to náležitě odvděčit. Buďto nabídne náhradní volno nebo přispěje dalšími 25 % ke každé hodině nad rámec povinností.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Prací během svátků si můžete výrazně přivydělat

Pokud vás zaměstnavatel poprosí, jestli byste do práce nemohli přijít i během svátků, musí vám za to nabídnout náhradní volno. Lze se ovšem domluvit také na příplatku, který činí 100 % běžné hodinové mzdy.

Práce v zátěži musí mít náležitě odměněna

Každé zaměstnání má samozřejmě svá úskalí a o žádném se nedá stoprocentně říci, že je jednoduché. Existují ale profese, kde jde vyloženě o zdraví nebo dokonce život. V takovém případě mají lidé nárok na příplatek, jenž je stanoven níže uvedenou tabulkou podle náročnosti daného povolání:

  • Skupina I. – 500 až 1 300 Kč
  • Skupina II. – 750 až 2 500 Kč
  • Skupina III. – 1 250 až 5 000 Kč
  • Skupina IV. – 1 880 až 7 500 Kč
  • Skupina V. – 2 500 až 10 000 Kč

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.